Na detaily si budete muset vzít štětku.

Na detaily si budete muset vzít štětku. | foto: Marek Burza

Co je výhodnější? Vymalovat si levně sám, anebo zavolat malíře?

  • 198
Jednou za čas si doma musí vymalovat každý. Přemýšlíte, zdali si byt vymalovat sami, nebo si zavolat odborníky? Podívejme se, jaké řešení je nejjednodušší.

Pojďme si spočítat, kolik člověka malování bude stát na materiálu, pokud si veškeré pomůcky bude kupovat, není tedy povoláním malíř. Veškeré kalkulace provedeme na průměrném bytě 2+1 s rozlohou bytu 50 metrů čtverečních.

Plocha stěn, které by se měly malovat, vychází zhruba na 150 metrů čtverečních(záleží na členitosti bytu). Na základě rozlohy malované plochy se pak kupuje množství barvy.

Kromě barvy budete potřebovat krycí malířskou fólii a pásky, váleček, násadu na váleček, vyrovnávací stěrkovou hmotu, sádru, gumovou misku na sádru, škrabku, špachtli, stírací mřížku, brusnou mřížku, případně penetrační nátěr a teleskopickou tyč na malování stropu. Na malování rohů a předělů mezi dvěma barvami se vám bude hodit plochý a zárohový štětec.

O počtu nanesených vrstev rozhoduje podklad. Obecně se malují dvě vrstvy, v případě, že je původní nátěr světlý a povrch hladký. Jestli se vám původní nátěr loupe, je potřeba jej seškrábat, případné nerovnosti povrchu stěn zatmelit nebo srovnat broušením.

První vrstvu pak natřeme penetračním nátěrem, až poté následují dvě bílé nebo barevné vrstvy. Penetraci bychom neměli podcenit, barva se lépe na zeď přichytí a nebude se loupat. Jestliže původní barvu odstraňovat nebudete, měli byste stěny alespoň omést. Jestliže malujete po delší době nebo používáte jiný materiál než je původní malba, dvě vrstvy nestačí.

A počítáme

Ceny pomůcek závisí na množství potřebného materiálu a jeho rozměrech. Váleček včetně násady a mřížky stojí (podle kvality) 170 Kč, štětec plochý a zárohový 190 Kč, teleskopická tyč, miska na sádru, škrabka a špachtle dohromady 480 Kč. Malířská fólie a pásky (10 kusů) stojí zhruba 520 Kč, 18 kg bílé kvalitní barvy a 3x7 kg tónované barvy (pokud malujeme barevně) okolo 1 600 Kč.

Sádru, vyrovnávací stěrkovou hmotu a brusné mřížky pořídíte dohromady 230 Kč, penetrace (5litrový koncentrát) za zhruba 460 Kč. Celkem se cena pomůcek pohybuje okolo 3 650 korun. Čas strávený vlastním malováním není třeba počítat, s tímto rizikem je každý srozuměný předem.

Jak to probíhá

V bytě nejprve odstraníme starou malbu podle potřeby suchou nebo mokrou cestou, naneseme v jedné vrstvě penetrační nátěr, na drobné nerovnosti naneseme stěrkovou hmotu a po zaschnutí vybrousíme brusnou mřížkou.

Na větší nerovnosti použijeme běžnou bílou sádru (pozor, při nákupu nekupovat sádru šedou, špatně se překrývá) a poté zdi natřeme dvěma vrstvami bílé, případně tónované barvy. Vrstva penetračního nátěru a dvě vrstvy bílé či barevné znamenají plochu o velikosti 450 metrů čtverečních.

Zní to jednoduše, ale když vás manželka "dokope" k akci, většinou počítejte se třemi, čtyřmi dny práce, pokud nejste profesionál. Stačí pročíst internetové diskuse: "Manžel je hodně šikovný, ale než všechno oblepí a začne, je půl dne pryč," zní typický hlas.

Jde to i za den

Nyní si spočítejme cenu, kterou zaplatíte malířské firmě. Podívejme se na nabídky, které si dnes díky internetu můžete sami srovnat. Například u malířské firmy Malíři-natěrači.cz starý nátěr odstraní za zhruba 1 200 korun. Zbytek bytu pak vymalují bílou barvou za necelých pět tisíc. Dohromady tedy za byt 2+1 zaplatíte přes šest tisíc korun. Ceny se samozřejmě liší firma od firmy a region od regionu. Například v Praze mohou být vyšší než v Ostravě. Stejně tak se cena může zvýšit při výběru jiných než běžných barev, prodražuje se barva.

Čím tmavší odstín, tím bývá tónování dražší. To se ostatně prodraží, i když si člověk maluje sám. Každopádně – u podobného bytu bývá kompletní práce hotová během jediného dne.

Jak se kdo rozhoduje

Moje osobní zkušenost: měl jsem za úkol vymalovat nově vybudované podkroví (asi 70 m²). Když jsem začal pokojíčkem pro dceru, tak uběhl víkend a já se ztrácel v množství detailů, které bylo třeba řešit štětcem (tři arkýře).

Takže jsem nakonec ztratil nervy a objednal malíře. Přišli tři chlapi, omotali si štafle starými hadry. Jeden lepil, druhý vlítl na detaily a třetí řešil velké plochy válečkem. Za den a půl jsem už jen podepisoval fakturu na deset tisíc. Při tom jsem sice trochu plakal, ale při představě, že svým tempem bych maloval po chvilkách asi měsíc, mi slzy rychle oschly. Něco jiného by bylo, kdybych bydlel v bytě s pravidelnými rovnými stěnami. Pak bych si asi troufnul.

A co vy, jak se stavíte k malování svépomocí? Podělte se s ostatními v diskusi.

Jak doma malujete?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 3. října 2013. Anketa je uzavřena.

Malujeme si sami
Malujeme si sami 6702
Zveme si malíře
Zveme si malíře 1052