Malování bytu: Upravte zdi, než začnete natírat

Připravte zeď na nový nátěr. V naší videoreportáži zjistíte, na co nezapomenout před malováním bytu.

1. Odstraňte staré nátěry a malbu
Pokud se předchozí nátěr těžko překrývá nebo špatně přiléhá ke zdi, odstraňte ho. Zeď navlhčete a oškrábejte povrch ocelovou stěrkou. Pozor, abyste nepoškodili omítku. Pokud není potřeba starší nátěry odstranit, očistěte zeď nasucho nebo ji umyjte vlažnou vodou se saponátem. Poté opláchněte čistou vodou.
Při odstraňování staré malby navlhčete štětku nebo houbu a vymyjte ji.

2. Zkontrolujte stav omítky
U staršího domu zhodnoťte kvalitu podkladu. Omítka určená k nátěru musí být pevná, nedrolivá, dostatečně drsná, suchá a vyzrálá. Nedržící a zvětralé části najdete poklepáváním po zdi, osekejte je nebo zbruste. Je omítka ve velmi špatném stavu? Pak ji raději otlučte a nahoďte novou.

3. Opravte spáry
Pro opravy trhlin použijte tmel. Na rozdíl od sádry si můžete namíchat předem větší množství tmelu. Lépe se roztírá a nedrolí se. Některé tmely se od sebe liší dobou zpracovatelnosti a rychlostí tvrdnutí. Tmelení provádějte ocelovou stěrkou. Pro zakrytí trhlin, zvláště okolo stropu, můžete použít spárovací pásky.

4. Zbavte stěny skvrn a plísní
Objevily se na stěně skvrny způsobené nečistotami? Mohly vzniknout např. promáčením, kouřem či mastnotou. Odstraňte je omytím mýdlovou vodou nebo seškrábáním. Pokud na zdi najdete plíseň, použijte dezinfekční prostředky, např. Savo. Je potřeba je aplikovat opakovaně a nechat působit po dobu určenou v návodu. Bohužel je většinou doprovází nepříjemný zápach.

Jestliže je velká část omítky napadena plísní, zvažte její odstranění a nahození nové. Nedaří-li se vám zlikvidovat plísně a nečistoty, zjistěte, zda jste skutečně odstranili jejich zdroj.

5. Vyrovnejte povrch stěrkováním
Pokud je omítka příliš hrubá nebo plná plošných nerovností, vyrovnejte ji stěrkou. Ve stavebninách se v současnosti prodávají různé stěrky, např. nový, speciální štuk. Na stěnách jím lze vytvořit až 15mm vrstvu a tím je vyrovnat. Dobře drží a nepraská.

6. Penetrace podkladu
K malování patří i penetrace, což znamená napuštění savého podkladu. Ten se díky ní zpevní, rozdílná savost materiálu se sjednotí a barva dobře přilne. Napenetrujte méně pevné podklady, tzn. nové omítky a starší omítky po odstranění všech předchozích nátěrů. Do penetrace můžete přidat i trochu barvy, kterou chcete pokoj vymalovat.

. Věděli jste...

...jaký je rozdíl mezi penerací a impregnací? Oba výrazy znamenají napuštění savého podkladu (zdi, dřevo, beton). Díky penetraci podklad připravíte na nátěr. Impregnací docílíte konkrétní ochrany podkladu, např. proti plísním.

Prodávají se speciální přípravky určené pro penetraci. Existuje více druhů, vyberte ten správný podle povrchu a typu nátěru (akrylový, silikátový). Univerzální penetraci použijte při běžném penetrování a na nové omítky. Na ty staré a zvětralé se hodí hloubkové. Penetrujte stěnu alespoň dvakrát. Nezapomeňte si předem pečlivě přečíst návod (najdete zde informace o ředění atd.).

. čím penetrovat

Výrobci doporučují k penetraci štětku nebo váleček. Při použití štětky ale penetrace lépe vnikne do zdi.

Existuje více druhů penetrací. Většina omítek má vápenný základ a stačí na ni běžná penetrace. Pro omítky odolné proti vodě je ale potřeba vybírat pečlivěji. Poraďte se určitě s odborníkem, ten vám doporučí tu správnou.


Zeď v novostavbě
Budete malovat novou omítku? Čeká vás méně práce. Zeď jen očistěte od prachu, jednou napenetrujte a pak už můžete natírat barvou.

Nové omítky ale musí být před malováním dostatečně vyzrálé, pokud se nepoužije k malování vápno. Většinou je třeba čekat minimálně jeden měsíc. Tuto dobu lze zkrátit neutralizací povrchu speciálními přípravky.

Z povrchu odstraňte nerovnosti ocelovou stěrkou, případně ho vyhlaďte hrubým brusným papírem č. 40–60.

Fóra čtenářů HOBBY.cz