Deset rad, jak si snadno a dobře vymalovat svépomocí - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Deset rad, jak si snadno a dobře vymalovat svépomocí

Počasí nahrává k jarní očistě, ke které patří i malování domácnosti. Ne každý má však prostředky na to, aby si zavolal profesionální malíře. A jsou i lidé, pro které je vlastnoruční vymalování bytu otázkou cti.
Malování nemusí znamenat domácí napětí.

Malování nemusí znamenat domácí napětí. | foto: Dům barev

Kdo chce vymalovat sám, může některé věci podcenit nebo opomenout. Tady je deset základních „pilířů“,aby se celá akce povedla.

1. Jaké volit barevné tóny

Není možné radit, jakým odstínem jednotlivé pokoje vymalovat. Je to otázka individuálního vkusu, navíc i trendy se co deset let mění. Vzpomeňte si na období, kdy se houfně přecházelo na výrazné barvy. Kdo neměl doma oranžovou nebo zelenou, byl ze společnosti prakticky vyloučen. V další vlně se konal návrat k čisté bílé. I tak platí obecná pravidla, která fungují napříč dekádami.

Je obecně známé pravidlo, že menší pokoj či byt a také tmavší prostory orientované na sever je vhodné vymalovat světlejšími barvami či dokonce bílou, abychom je opticky zvětšili a prosvětlili.

„Navíc energičtí lidé se potřebují po příchodu do bytu uklidnit, proto raději volí studené barvy jako je modrá, zelená nebo hnědá. Bílá, žlutá a oranžová naopak dodávají energii,“ říká Radek Kříž ze společnosti Dům barev s tím, že studené tóny je vhodné volit pro pracovny a ložnice, teplé naopak do jídelen, kuchyní a chodeb.

2. Omyvatelné barvy do jídelny nebo dětského pokoje

Omyvatelné barvy jsou vhodné do více namáhaných prostor, například do obývacích pokojů, chodeb, dětských pokojů, jídelen nebo kuchyní. S hadrem, vodou a saponátem pak jde dolů ze stěny špenát či kečup z jídelny, šmouhy od bot z předsíně, obrázky namalované pastelkami z dětských pokojů či otisk psí tlapy. Tedy šmouhy, kvůli kterým byste při využití klasických barev už museli brát do ruky barvu a štětku.

3. Kolik barvy koupit

Potřebné množství barvy vypočteme z výměry natíraných ploch a údajů o průměrné vydatnosti (tedy kolik metrů plochy, často stanované v intervalu od-do, lze vymalovat jedním litrem konkrétní barvy), které bývají uvedené na obalu nebo technickém listu barvy.

Platí zde: čím hrubší povrch natírám, tím větší množství barvy budu potřebovat a musím se řídit spodní doporučenou hranicí vydatnosti. Např. u omítky zrnitosti 2,5 mm bude vydatnost klidně i o 2 m²/l nižší (natřu o 2 metry plochy méně, než u hladké omítky) než u hladkého povrchu typu sádrokartonu.

4. Štětka a váleček, a jaký

Zatímco rohy místností, prostory kolem vypínačů, zásuvek, kuchyňských linek a další detaily lépe natřeme štětcem, pro větší plochy je vhodný váleček. Správný typ válečku závisí na druhu barvy a hrubosti malovaných stěn. Zkušený prodejce by měl vždy navrhnout typ válečku, se kterým lze dosáhnout dobrého výsledku (více o výběru válečku najdete zde).

5. Pečlivost při zakrývání se vyplatí

Podle odborníků ze sítě obchodů Dům barev lidé často podceňují pečlivé zakrytí vybavení svého bytu či domu před tím, než s malováním začnou. „Je to důležité zvlášť při používání kvalitnějších disperzních barev a penetrací. Zejména penetrace totiž po zaschnutí nejde odstranit a na povrchu skel a dlažby může zanechávat skvrny,“ míní Radek Kříž. Pokud už nám barva znečistí nezakrytý povrch, je potřeba ji setřít co nejrychleji.

Pro zakrytí podlahových lišt, zárubní, okenních rámů, vypínačů a zásuvek je nejvhodnější maskovací páska, nábytek překrýváme zakrývací fólií a podlahy vlnitou lepenkou či textilní savou zakrývací fólií.

6. Je potřeba škrábat?

Nezbytnost škrábání ověříme jednoduchým způsobem. Postačí nám k tomu váleček, který namočíme a přejedeme s ním několikrát po stěně. Pokud se nátěr na váleček nalepí, jednoznačně musíme staré malby oškrábat.

7. Tmelíme

Výběr tmelících materiálů je obrovský. K vyspravení nerovností a děr používáme práškový tmel, vnitřní stěrku jemnozrnnou či akrylátový tmel. Ten je ostatně vhodný i k opravám prasklin v omítkách na stěnách u oken a dveří, nebo spár mezi sádrokartonovými deskami a minerální omítkou.

8. Penetrujeme

Penetrace sjednotí savost podkladu, zpevní různorodé povrchy, zároveň zvyšuje přilnavost dalším nátěrům a barva bude lépe krýt. Nezbytná je vždy při malování nových dosud nenatřených nebo vyspravovaných povrchů po štukování, opravách, tmelení. Dále na plochy, které byly zbaveny starých maleb oškrábáním a starší sprašující nátěry.

Univerzální penetrace se používá na nové povrchy, u problematických povrchů je nutné použít penetraci hloubkovou. Dále je tu ještě fungicidní penetraci, která používá u povrchů, kde se vyskytuje plíseň.

9. Po směru hodinových ručiček

Začínáme se stropem, teprve poté přijdou na řadu stěny. Správný řemeslný postup při malování velí začít z rohu a v místnosti postupovat po směru hodinových ručiček. Nejdříve natřeme detaily štětcem a následně válečkem plochy.

V případě různých odstínů napojovaných v rohu místnosti nebo stropu je nutné pokračovat s jiným odstínem až po zaschnutí sousedícího odstínu.

Nátěr se aplikuje zpravidla ve dvou vrstvách, na podklady podobného odstínu může postačovat i jeden nátěr. Další vrstvu nanášíme po zaschnutí nátěru, to je po 2–8 hodinách, což je individuální dle druhů nátěrových hmot..

10. Jak zabránit „kocourům“ na stěnách

To je jeden z hlavních problémů, který mnohé odrazuje od vlastního malování. Na „kocoury“ nejlépe platí penetrace. Musí se do podkladu zcela vsáknout a nesmí zanechávat na povrchu lesklý film.

Váleček musí být při aplikaci barvy neustále dostatečně mokrý a barva musí být rovnoměrně po celém jeho obvodu. Barvu válečkem vždy napojujeme a sjednocujeme nezaschnutou do stejnoměrné vrstvy po celé natírané ploše.

Autor:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025

Česká příroda nabízí mnoho jedlého. Blogerka o dobré stravě i břišním mozku

Premium

Zdravá strava může být zábava, fantazie a zároveň dobrodružství objevování. Dokazuje to příběh Michaely Bratrychové (36). „Česká příroda nám toho nabízí strašně moc, ale většina z nás sbírá jen pár...

24. března 2025