Malý münsterlandský ohař | foto: Jan Tichý

Malý münsterlandský ohař

  • 0
Plemeno přítulné k lidem, ale výborné pro využití v myslivosti

Země původu

Německo

Zařazení

FCI sk. VII - ohaři

Standard č. 102

Historie

Menší příbuzný velkého münsterlandského ohaře patří mezi plemena, ve kterých se snoubí pracovitost, elegance, inteligence a přítulnost vůči člověku. Ve své zemi původu bývá někdy nazýván Heidewachtel, což by šlo přeložit jako stepní křepelka. Jedná se o plemeno, které své okolí vnímá do detailu, a proto mu dříve říkali Špion. Malý münsterlandský ohař patří mezi poměrně mladá plemena. Základy jeho chovu položili chovatelé v Německu okolo roku 1920. Výchozím plemenem byl velký münsterlandský ohař, který byl spojován s dalšími evropskými dlouhosrstými ohaři a patrný je i vliv plemen španělů. Malý münsterlandský ohař patří velikostně mezi nejmenší ohaře. Práci, pro kterou je určen, ale vykonává leckdy lépe, než někteří větší příbuzní.  Jeho přátelská a vůči lidem kontaktní povaha z něj dělá i výborného psa společenského a sportovního. U nás se malí münsterlandští ohaři chovají poměrně dlouhou dobu a jsou mezi myslivci velmi oblíbeni.

Povaha a chování

Malý münsterland je temperamentní, inteligentní a velmi přátelský pes. Je výborně cvičitelný i ovladatelný a má vrozenou loveckou inteligenci. Výborně vystavuje, je ochotný aportér, dobře pracuje ve vodě a cizí mu není ani práce loveckého psa v lese.

Vzhled

Harmonicky stavěné plemeno, které působí elegantním a vznešeným dojmem. Psi měří kolem 54 cm, feny jsou asi o 2 cm menší. Srst je středně dlouhá a hustá, dobře přiléhá a nepropouští vodu. Nejčastěji má hnědou a bílou barvu.

Průměrný věk

14 - 15 let

Péče

Plemeno je z hlediska péče zcela nenáročné. Nemá žádné speciální nároky na výživu a srst stačí pravidelně kartáčovat. Výborně snáší pobyt v kotci i v bytě. Potřebuje, stejně jako většina ostatních psů, dostatek pohybu a psychické zaměstnání

Chovatelský klub

Klub dlouhosrstých ohařů