Medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi)

Medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi) - Plodem jsou jasně červené bobule, které uzrávají na podzim. Vzhledem jsou velmi podobné brusinkám. | foto: Profimedia.cz

Medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi)

  • 0
Medvědice byla užívána už jako příměs do tabákových směsí původnímy obyvately Ameriky při náboženských rituálech. Dnes se užívá zejména na zánět močového měchýře.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Jméno pochází pravděpodobně ze skutečnosti, že bobule této rostliny jsou častou pochoutkou medvědů.

Popis: Stálezelený keřík z čeledi vřesovcovité. Dorůstá asi 20 centimetrů, je to nízká rostlina, která se rozrůstá do šířky. Původní je v Asii a Evropě. Má mnoho menších plazivých lodyh a větévek na kterých rostou tmavozelené, kožovité listy vejčitého tvaru. Květy vykvétají do hroznu bílých až růžových květů. Plodem jsou jasně červené bobule, které uzrávají na podzim. Vzhledem jsou velmi podobné brusinkám.

Stanoviště: Nejčastěji k zahlédnutí u břehů potoků, na rašeliništích a v horských oblastech. Především ve stinných a vlhkých polohách s písčitohumózní půdou.

Výskyt: V ČR se vyskytuje jen vzácně. Nejčastěji roste na území Severní Ameriky, Asie a na některých místech Evropy. 

Léčivé účinky: Medvědice je účinná zejména na problémy s močovými cestami. Především při zánětu močového měchýře zmírňuje pálení, bolest a má zklidňující účinky. Užívá se mimo jiné na ledvinové kameny. Měla by se věnovat pozornost době užívání. Doporučuje se jen krátkodobě a to maximálně jeden týden. Při dlouhodobějším užívání může mít za následek poškození jater, zácpu či zvracení. Nikdy neužívejte v těhotenství. 

Období květu: Kvete od května do června. 

Ohrožení: Medvědice patří mezi silně ohrožené druhy.