Před fotoaparátem se usmívají, děti však tuhnou hrůzou | foto: Lenka Pečená

Mikulášem snadno a rychle. Jak si udělat, či zařídit masky

  • 2
Děti se (ne)těší na Mikuláše. Podle toho, jak (ne)zlobily. Jste připraveni i vy? Přinášíme malý návod, jak si udělat nebo pořídit dobré masky, případně sjednat návštěvu.

Do Mikuláše zbývá sice už jen pár dní, ale všechno ještě můžete zachránit. Komu chybí inspirace a rukodělná zručnost, může sáhnout po posledních volných modelech v půjčovnách kostýmů.

Vyrobte si kostýmy sami

Andělská křídla vyrobíte i z tvrdého kartónu polepeného vatouPokud chcete výrobu kostýmů zvládnout sami z toho, co dům dal, máte nejvyšší čas přiložit ruku k dílu, radí zkušená mikulášská experimentátorka Lenka Pečená. Nejvíce je pyšná na andělská křídla, která se při chůzi nádherně pohybují.

"Křídla jednoduše vystřihněte ze dvou kusů hodně silného kartonu a připevněte sešívačkou k menšímu, středovému, mírně prohnutému dílu, vystřiženému také z hodně tuhého kartonu," – to je zřejmě onen fígl, díky kterému se křídla při pohybu krásně hýbou.

I na způsobu uchycení křídel záleží, jak budou nakonec působit"Křídla opatřete dírkami, kterými provlečete stuhu – tou křídla posléze připevníte pod šaty. Takto připravená křídla natřete lepidlem, hustě polepte chomáčky vaty a nakonec je přestříkejte lakem na vlasy s flitry. Vyřazené svatební šaty z půjčovny jsem koupila za 200 Kč, na tyl kolem ramen jsem nalepila vteřinovým lepidlem stříbrné vánoční hvězdičky a na spodek šatů přistehovala vánoční řetězy.

Detail doma vyrobené mitry – čepice pro Mikuláše, způsob uchycení vlasů z buničinyPod šaty dcera nosí teplý svetr a přes něj halenku. Halenka i šaty mají na zádech otvor, kterým provléknete stuhu od křídel, křížem upevníte kolem těla a pak ještě kolem pasu. Vlasy nakrepujete žehličkou a nastříkáte stříbrným sprejem. Knihou hříchů je slovníček obalený alobalem a proutěný košík půjčený od babičky vždy naplníme bonbony, na které se mikulášský tým složí a odměňuje jimi cestou děti." 

A hned přidává recept na Mikuláše: "Mikulášskou čepici vyrobíte z pevného kartonu, stačí ho polepit bílou látkou a červeným křížem a posléze k němu ještě připevnit zepředu užší a zezadu širší pruh látky s hustě našitou vatou, nahradí vám paruku (bílá nit v bílé vatě není z líce vidět).

Mikulášský plášť pořídíte z prostěradla, které přehnete napůl, vystřihnete otvor na hlavu a olemujete ho červenou látkou třeba ze starého trička, ze kterého vystřihnete i kříž a přišijete ho na plášť.

Pytel pro čerta naplňte hadry, pro efekt může vykukovat nožka malého hříšníkaVousy koupíte za pár korun v papírnictví, mikulášská hůl je vyrobena z násady na koště, nahoře je přidělaný ohnutý drát a celé je to obaleno alobalem." A čertíci? "Ti se oblékají asi nejlépe. Paruku s rohy jednoduše koupíte, čertí kožich půjčíte od prarodičů nebo pro něj zamíříte do secondhandu, vždyť může být i děravý. Obličej se dá načernit pravým nefalšovaným uhlím, to máme vyzkoušené. A pytel pro čerta jsme vycpali hadry, udělali do něj díru a do ní našili vycpanou ponožku, aby to vypadalo, že z něj vykukuje nějaké zlobidlo."

Půjčovna to jistí

Podobná partička vzbudí hrůzu i u dospěléhoPokud chcete mít jistotu, že návštěva mystických postav proběhne podle vašich představ a rádi tomu obětujete více času i peněz než v prvním případě, domluvte se s přáteli, kteří jsou na tom podobně, a zastavte se v půjčovně.

"Dopředu si hlavně telefonicky zjistěte, zda je ještě vůbec co půjčovat, ale jinak je osobní návštěva nezbytná,“ radí majitelka pražské půjčovny kostýmů Dana Langová, která tyto kostýmy nejen sama navrhuje, ale i šije, a má s nimi mnohaleté zkušenosti. "Kostýmy si tak v klidu vyberete podle svých představ a zarezervujete si je na přesný termín (většinou na dva dny). Velmi důležité přitom je, abyste znali výšku všech osob, pro které budou jednotlivé kostýmy určeny, aby jim padly pěkně na míru.“

Hrozivě vyhlížející čerty si můžete prohlédnout 5. prosince okolo 18. hodiny v průvodu na Staroměstském náměstí v PrazeKošili, ornát, mitru, vlasy, vousy a berlu pro Mikuláše si lze půjčit zhruba za 400 až 700 Kč, řízu, křídla, čelenku, eventuálně i paruku pro anděla za 400 Kč, stejně jako kombinézu a paruku nebo kuklu, případně ještě pláštěnku pro čerta. Někdy postačí zapůjčit kompletní kostým pro Mikuláše, ale pro čerta vybrat už jen paruku s rohy za zhruba 80 Kč, pro anděla pak andělská křídla za 150 až 200 Kč půjčovného a zbytek kostýmu pro ty dva posbírat doma v šatníku.

Pokud byste si chtěli zapůjčit dětské kostýmy Mikuláše, čerta či anděla třeba na karneval, vyjde vás půjčovné za jeden kompletní kostým na 200 až 400 Kč.

V kamenných i internetových obchodech

Pořídíte-li dětem andělský nebo čertovský kostým, budou určitě nadšenyRaději investujete do vlastního kostýmu, který za rok jako když najdete? Pak počítejte zhruba s dvoj- až trojnásobkem částky za půjčovné, zato vám při minimální péči kvalitní kostým vydrží roky. Poptat  se po něm klidně můžete i v půjčovnách, bývají spojené s prodejem, a na své byste si určitě měli přijít v prodejnách kostýmů, masek či nejrůznějších "ptákovin" a pomůcek na karneval.

Kompletní kostým pro Mikuláše s luxusním sametovým ornátem a mitrou se zlatým křížem a lemy, bílou dlouhou halenou, parukou, bohatými dlouhými vousy a zlatou berlou jsme na internetu objevili za 1 500 Kč, v nabídce ale lze najít i jednotlivé součásti kostýmu.

Sehnat se dají nejen nádherná péřová křídla, ale i krásné andělské šatičkyKompletní kostým, ale pro výrazně sexy anděla, například pořídíte za 1 100 Kč - s nádhernými péřovými křídly, je však evidentně určený spíše pro interiér než pochůzky po zimní krajině. To nejdůležitější pro anděla, samotná péřová křídla, která už si snadno doplníte bílými šaty, najdete zhruba už od 150 Kč, v kamenném obchodě jsme je ovšem viděli i za čtyřnásobek.

Paruku s růžky pro čerta byste měli objevit za plus mínus 150 Kč, samotné růžky i za 20 Kč, svítící bývají o něco dražší, Jestliže toužíte spíše po gumové masce čerta, abyste se nemuseli líčit, připravte si zhruba 200 Kč i více.

V každém případě i tady platí, že ceny internetových obchodů jsou většinou výrazně níž než v kamenných obchodech. Otázkou ovšem je, jestli vám objednané zboží přijde včas. Ideálně si tedy najděte na internetu obchod, kde si při objednávce zboží rovnou domluvíte jeho osobní vyzvednutí či doručení kurýrem.

Sjednejte si mikulášskou návštěvu

Poslední záchrana a také asi ten nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak svému dítěti zprostředkovat osobní setkání s tradičním Mikulášem doprovázeným andělem a čertem. Jenom mít štěstí a vybrat ty pravé. Kontakt seženete v místním plátku, často najdete cedulku s telefonním číslem i na svém domě či nejbližším obchodě, eventuálně zapátrejte na internetu po mikulášských spolcích.

Kostýmy v nejrůznějším provedení si můžete kompletně zapůjčitCena takové návštěvy se většinou odvíjí podle toho, jaké pohnutky Mikuláše a jeho družinu k pochůzkám vedou. Při domlouvání se tak setkáte se sdělením, že "cena je čistě na vašem uvážení“, a můžete tedy službu ocenit podle toho, nakolik návštěva splnila vaše představy. Jiní si přímo řeknou o 400 i více korun za několikaminutovou návštěvu, aniž byste dopředu tušili, co vás čeká. Že nadílku připravíte sami, ať už půjde o sladkosti a ovoce, drobnou hračku nebo naopak uhlí a brambory, se počítá automaticky.

Jak vybírat Mikuláše

* Ideální je, pokud Mikuláše či někoho z jeho družiny znáte, případně je vám doporučen. Pokud si zvete někoho cizího, raději nadílku uskutečněte mezi dveřmi, snáze ji tak můžete kdykoliv ukončit.

* Při domluvě si s mikulášskou družinou dopředu ujasněte termín i cenu za návštěvu a předem je informujte, k jak starým dětem jsou zváni a co vše si může čert k dětem dovolit.
* Návštěva Mikuláše má být ponaučením pro dítě, že dobro je opláceno dobrem a zlo zlem - za dobré chování dobrůtky, za špatné pak symbolická brambora či kousek uhlí.
* Dítko se má trochu postrašit, ale ne vyděsit! Celá návštěva Mikuláše, čerta a anděla by měla být zábavou, na kterou se dítě bude těšit. Pokud by tomu mělo být jinak, je lepší návštěvu vypustit.