Miroslav Bobek: Přineste mobil a můžete si zahrát na ředitele zoo

  • 0
Na 29. duben se v pražské zoo mohou těšit školáci. Školní třída, která sesbírá alespoň 20 starých mobilních telefonů a nejlépe uspěje v rámci tohoto soutěžního dne, se bude moci proměnit na zaměstnance zoo. Vyfasuje funkce od chovatele po ředitele.

O této soutěži více mluvil ředitel pražské zoo v rámci dnešního on-line rozhovoru. Původní dotaz čtenáře se totiž týkal takzvaných zážitkových programů, které některé zoologické zahrady už nabízejí. Zájemci si tak po zaplacení mohou "zahrát" na ošetřovatele a dostat se tak do zákulisí zoo, které je běžným návštěvníkům nedostupné.

"Jeden zážitkový program nabídneme už v nejbližší době. Je určen žákům prvního stupně pražských základních škol. Každá třída, která sesbírá dvacet starých mobilních telefonů a přihlásí se nám, získá nárok přijít 29. dubna do Zoo Praha za vstupné 1 Kč na žáka. Ale hlavně - toho 29. dubna budou probíhat pro tyto třídy v zoo soutěže nejen o mnoho drobných cen, ale také jednu hlavní. Tou bude možnost pracovat jeden den v Zoo Praha. Každý žák vítězné třídy v nějaké funkci - od chovatele až po ředitele. Myslím, že to bude zážitkový program nejen pro děti, ale i pro nás," těší se Bobek (viz článek o recyklaci mobilů v Zoo Praha). Dodává přitom, že zážitkové programy Zoo Praha chystá od příští sezony.

tady čtěte všechny odpovědi

Dotazy se týkaly i dalších záchranných programů. "Gorily nejsou jediné, kterým se snažíme pomáhat. Například z projektu "koruna ze vstupného" opět podpoříme reintrodukci koní Převalského v Mongolsku, monitoring gaviálů v Indii nebo sledování adaxů v Nigeru. Na tyto a další druhy vybíráme také prostřednictvím DMS. Jeden z našich zaměstnanců by se také ještě letos měl zapojit do záchrany sojkovců na Jávě," vyjmenovává ředitel.

Čtenáře zajímal i budoucí osud mladé gorily Moji. Všeobecně se ví, že začíná dospívat a líbit se gorilímu vůdci tlupy Richardovi. Vedení zoo proto musí začít řešit, kam se Moja odstěhuje. Podstatné je, aby byla Moja přesunuta na místo, které jí zaručí budoucnost. Pokud čtenář zmiňoval například Dvůr Králové, musel ho ředitel zklamat. "Myslím, že Tadao ve Dvoře by jí to nezaručoval," odpověděl. Na další dotaz pak uvedl, že je, pokud to bude jen trochu možné, proti zavádění antikoncepce Moje.

Zcela unikátní dotaz přišel od čtenáře pracujícího pro společnost zabývající se odběrem a úschovou kmenových buněk z pupečníkové krve, a ptal, ze, zda by o to zdarma neměla zájem i pražská zoo. Ředitele Bobka tato možnost zaujala a slíbil, že tuto otázku probere s hlavním veterinářem zahrady.

Čtěte o zahájení spolupráce mezi iDNES.cz a Zoo Praha

A nechyběla ani otázka, zda se spolupráce iDNES.cz a Zoo Praha nebude odehrávat jen krátkodobě v době, kdy se očekává narození mláděte samice Kijivu. "S projektem Pomáháme gorilám jsme spěchali proto, abychom stihli narození mláděte, ale rozhodně ho ani jedna strana nedělá jen kvůli porodu. Počítáme s dlouhodobou spoluprací," ujišťuje Bobek.

Miroslav Bobek

Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, v letech 1993 až 2009 působil v Českém rozhlase. Zde se zpočátku věnoval popularizaci vědy, za kterou obdržel cenu Akademie věd ČR.

V roce 1994 inicioval a zorganizoval projekt Africká odysea, při kterém byla za pomoci satelitní telemetrie monitorována migrace čápů černých z ČR do afrických zimovišť, a po celou dobu trvání tento projekt vedl. Stál v čele všech expedic, jež se v jeho rámci uskutečnily (například do Senegalu, Mauritánie, Čadu, Etiopie), a odvysílal z nich na stanicích Českého rozhlasu stovky příspěvků.

V roce 1997 vedl projekt Duhový most (vysílání v době povodní) a poté pracoval jako šéfredaktor Českého rozhlasu 2 - Praha.

V roce 2000 založil divizi Český rozhlas Online a stal se jejím šéfredaktorem. V roce 2005 koncipoval vybudování populárně naučné stanice Leonardo.

Je rovněž autorem a vedoucím projektu Odhalení, který byl jako "trochu jiná reality show" s gorilami zahájen v pražské zoo na podzim 2005. Odhalení si získalo mimořádný zájem veřejnosti v České republice i ve světě a Český rozhlas za ně obdržel "divokého Oscara" na prestižní přehlídce Wildscreen v Bristolu a Pečeť Comenius EduMedia v Berlíně.