Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mistrovská voda v Andoře nás vypekla, říká trenér rybářské reprezentace

aktualizováno 
Do Andorry na mistrovství světa jela rybářská reprezentace obhajovat loňské prvenství v disciplíně lovu na přívlač. Tým nakonec skončil pátý. Podle Davida Maixnera, trenéra reprezentace ale zároveň nasbíral zkušenosti s vodami, které pro podobné závody nebývají typické.

Celý tým reprezentace: zleva Jožka Foltýn, Laďa Král, David Maixner, Tom Krejča, Jirka Škeřík, Vašek Nekvapil, Michal Tichý, Standa Pernický, Fanda Cafourek, s vlajkou Míra Zvolánek a s kamerou vše zvěčnil David Havlíček - Chytej TV | foto: David Havlíček

Kdo je David Maixner

David Maixner

Trenér reprezentace
Věk:
34 let
Název ligového týmu: MIVARDI A – MO ČRS Choceň
Jak dlouho rybaří? od 8 let, závodně 14 let

Největší úspěchy v domácích soutěžích:
3x mistr ČR v přívlači v družstvech
4. místo v jednotlivcích na mistrovství ČR

Největší úspěchy v mezinárodních soutěžích:
1x titul mistra světa v družstvech
2x titul vícemistrů v družstvech
1x 4. místo v družstvech

Počet reprezentačních startů na MS: 4x

Česká rybářská reprezentace jela do Andorry obhajovat loňský titul mistrů světa. Pozice nezáviděníhodná.

O průběhu mistrovství vydává autentické svědectví trenér reprezentace David Maixner.

Neobvyklé termíny

Bojovali jsme s neobvyklým termínem konání závodu. Jsme zvyklí jezdit na konci května, kdy je u nás pstruhová sezóna v plném proudu. Ovšem letos to bylo až poslední zářijový víkend, tedy už prakticky po sezóně. Tu letošní navíc velmi narušily letními přívaly, které nám dost krátily přípravu a hlavně posunuly všechny závody do jednoho souvislého pruhu. A mezi tím shonem jsme chystali také potřebné vybavení. Jediným pozitivem posunutého termínu byl dostatek času na zajištění veškeré podpory ze strany Rady ČRS (Český rybářský svaz) a sponzorů.

Do Andorry o týden dřív

Do Andorry jsme vyrazili s týdenním předstihem. Chtěli jsme vidět závody, které se na stejné vodě odehrávaly před námi. Zajímali jsme se hlavně o sektory, které měly být téměř shodné. Závody se odehrávaly na řece Rio Valira. Je to balvanitá horská řeka s velmi silným průtokem o šířce 15-20 metrů sevřená vysokými ochrannými zdmi proti povodním.

Silný proud nebyl při pohledu z okolních cest ležících 2-3 metry nad řekou tak patrný a dosti klamal. Ovšem při sestupu přímo na břeh jsme zjistili, že řeka uhání neskutečnou rychlostí. Dá se to srovnat s řekami u nás při jarním tání. Voda byla poměrně čistá, pouze se slabým nádechem vápencových částic.

Na přípravu do Španělska

Připravovat jsme se odjeli do Španělska na přehradu u Caspe, je to jen pár hodin cesty z Andorry. Tady jsme si za vlastní platili ubytování ve dvou chatkách a pustili se do příprav. Původně jsme chtěli zůstat v Andoře, ale ceny ubytování tam byly poměrně vysoké a bylo zbytečné plýtvat těžce zajištěnými financemi. Na Ebru jsme získali výborné zázemí a hlavně klid.

Vybalování nebylo jen tak...

Vybalování nebylo jen tak...

Přípravy nástrah probíhaly téměř nepřetržitě po čtyři dny. Museli jsme vzhledem k podmínkám v místě závodu předělat spoustu nástrah a podstatně víc je zatížit. Vyrobit spoustu hlaviček, neboť se dalo očekávat velké trhání v kamenech. Připravovali jsme i ohromné množství gumových nástrah, které nás loni vytáhly na špici.

Vše je jinak, začínáme opět od nuly

Sotva jsme dorazili na místo závodu, zjistili jsme, že se voda velmi změnila. V horách totiž silně zapršelo a řeka se citelně zvedla a zakalila. No paráda. Takže další příprava navíc. Na druhý den jsme si zakoupili povolenky a vyrazili neoficiálně trénovat mimo úseky.

Takový hrčák byl ve všech sektorech

Takový hrčák byl ve všech sektorech

Mně osobně se voda velmi líbila. Po několika hodech jsem ale zjistil, že to nebude vůbec jednoduché. Ryby ve vodě totiž byly, ale vůbec ne tam, kde by je každý zkušenější rybář očekával. Krásné pstruhové partie byly úplně vymetené a ryby byly v silném proudu nalepené za menšími kameny úplně u dna. Chvilku trvalo, než jsme na to přišli. Ale po tomto zjištění se jich pár podařilo několik ulovit. Byli to krásně zbarvení a vysocí potočáci ve velikostech 25-40 cm. Zdolat třicítku potoka v takovém proudu byl docela slušný zážitek.

Pstruzi byli při chuti

Přívlač

Přívlač je rybolovnou technikou určenou výhradně pro lov dravých ryb. Spočívá ve vedení umělé nástrahy tak, aby imitovala pohyb živočicha, který slouží jako potrava příslušné dravé rybě.

Po celou dobu tréninku nám fungovaly jak rotačky, tak woblery a stejně i gumky. Záleželo hlavně na systému vedení nástrahy. Nebylo vůbec jednoduché nástrahu dostat ke dnu a už vůbec ne ji tam udržet. To, že byly ryby při chuti, jsme zjistili na pár pstruzích, kteří měli v tlamkách utržené jednoháčky ze závodů z minulého týdne a nikterak jim to nevadilo při dalším braní. Večer jsme celý trénink vyhodnotili a pustili se do nutných dalších příprav.

Jen poloviční sektory

Ráno nás čekal oficiální trénink, ovšem už na závodních tratích a za přítomnosti ostatních států. Doufám, že se povede zrušit toto ustanovení mezinárodních řádů a tréninky budou mimo závodní tratě. Věděli jsme, že organizátoři nějaké ryby před závodem přisadí, ale množství to bylo velmi zanedbatelné.

Pohled na závodiště, na němž je patrná velikost sektorů

Pohled na závodiště, na němž je patrná velikost sektorů

Pro ranní trénink byly vytyčeny závodní sektory a my zjistili, že každý závodník bude mít sektor dlouhý zhruba 10 metrů, což je neskutečně málo při šíři toku a rychlosti proudění vody. A všichni závodníci (nejen my) brzy přišli na to, že při tak silném proudu ve svém krátkém sektoru nelze udržet cokoliv. Řády FIPSu nařizují šířku jednotlivých úseků alespoň 20 metrů. Ovšem od pořadatelů jsme jako vysvětlení dostali odpověď, že Andorra je malá země a její možnosti jsou omezené. A bylo po řečnění.

Na poradě kapitánů jury nakonec oznámila své rozhodnutí, že ryba zaseknutá v sektoru závodníka bude uznána i při zdolávání až do poloviny sousedního sektoru. Trochu alibistické, ale ne špatné - a hlavně pro všechny stejné.

Rybám neporučíš

Ráno jsme netrpělivě čekali na losování. Poprvé za několik let se podařilo nalosovat pro závodníky to, co by si přáli. Já měl A, Michal Tichý B, Jožka Foltýn C a Tom Tichý D. Já vstupoval do sektoru trochu s handicapem, o kterém věděli všichni. Na sektor A totiž už zbylo jen několik ryb při dosazování. Během závodu jsme zjistili, že ty se navíc sjely jen do pár míst, a kdo měl možnost se tam dostat, byl na koni. Závod jsme začali asi všichni stejně. Vsadili jsme na vyzkoušené nástrahy z tréninku, ty ale fungovaly jen chvilku.

Tomáš Tichý s Mírou Zvolánkem hledají recept na překonání silného proudu

Tomáš Tichý s Mírou Zvolánkem hledají recept na překonání silného proudu

Naši asistenti sledovali Bulhary, Italy, Portugalce a Chorvaty, jak na některých místech vyloženě řádí. My jsme jen paběrkovali, než jsme se dostali k příležitosti trochu se ukázat, bylo téměř po závodě.

Po prvním dnu jsme byli na osmém místě a myšlenky na obhajobu titulu byly ty tam. Pro druhý den jsme se rozhodli napodobit jižanské metody. Do toho jsme překopávali větší nástrahy do ještě silnějšího proudu, který nás kvůli nočnímu vydatnému dešti nejspíš ráno bude čekat.

Po příjezdu k řece jsme byli trochu překvapeni. Stav vody byl téměř stejný jako včera, takže pár hodin noční přípravy bylo zbytečných.

Rozhodčí pouští Michalovu ulovenou rybu

Rozhodčí pouští Michalovu ulovenou rybu

Hned po zahájení závodů jsem ale opět nasadil naše osvědčené nástrahy a chvilku trvalo, než jsem pochopil, že mi opět může ujet vlak. Do dalších kol jsme se tedy rozhodli definitivně změnit taktiku, v každém dalším kole to přineslo výborné výsledky.

"Jižani" přitom neprováděli nic zázračného. Dokázali držet své nástrahy za kameny a kamínky a neustále je zvedali a vyklesávali. Druhý den jsem dělal to samé. Velmi mi také pomohla natrénovaná přesnost dalekých hodů. Díky tomu mi zabralo několik ryb v blízkosti druhého břehu, což myslím bylo v mém sektoru rozhodující. Celý tým i přes sobotní nezdar makal na víc než 100 % a bylo to znát i na výsledku. Bedna z toho sice už nevyšla, ale konečné páté místo bylo v dané situaci velmi solidní.

Únava, nevyspání, stres

Musím přiznat, že po závodech ze mě všechno spadlo šíleným způsobem. Únava byla velká. Moc jsme toho nenaspali, byli jsme v neustálém pohybu, naběhali jsme v každém z deseti jednotlivých závodů spoustu rychlých sprintů v kamenitém terénu a o psychické zátěži ani nemluvím.

Každý věděl, že to nebude lehké, připravil se podle toho a makal ve stejném duchu pro celý tým. Proto jsem na všechny velmi hrdý. Byť jsme nebyli nejlepší, nikdo nepolevil a dělal vše tak jak má, až do poslední sekundy závodu. Je radost s takovými lidmi a kamarády pracovat.

Celkové výsledky
 Týmy  Jednotlivci
 1. Itálie  1. Andrea Ferro (Italie)
 2. Chorvatsko  2. Nuno Duarte (Portugalsko)
 3. Bulharsko  3. Giacomo Muin (Italie)
 4. Ukrajina  ---
 5. Česká republika  13. David Maixner (ČR)
   19. Josef Foltýn (ČR)
   23. Michal Tichý (ČR)
   27. Tomáš Tichý (ČR)

Autoři:
Nejčtenější

Místo trávníku směs plevelů
PORADNA: Sousedi nesekají zahradu, máme trávu plnou pampelišek

Sousedi mají vedle nás pozemek, na kterém chtějí v budoucnu stavět. Ale nechávají ho ladem a k nám se dostávají bodláky i pampelišky. Co s tím? ptá se zoufalá...  celý článek

Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR instaluje hmyzí hotel.
K Milovicím se vracejí divoké včely. Pomáhat jim začaly i hmyzí hotely

Divoké včely, tedy další klíčová skupina živočichů se pomalu vrací do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Pastva divokých koní,...  celý článek

Hroch Karl Wilhelm po příjezdu do dvorské zoo zkoušel nový výběh se staršími...
Dvorská zoo přišla o mladého hrocha. Uhynul zřejmě po kousnutí od samice

V zoo ve Dvoře Králové nad Labem uhynul dvouletý samec hrocha Karl Wilhelm. Utrpěl zranění v tříslech zadní nohy, kvůli němuž dostal otravu krve. Hodně toho...  celý článek

Pokud se vám podaří z lesa přinést podobný úlovek, tak s ním hurá co nejdříve...
Houbové hody i po vzoru císařů: pomazánka z růžovek i bedly po lesnicku

Houby byly oblíbeným pokrmem od nepaměti a za náramnou lahůdku je měli už vybíraví římští císaři. Hlavní houbařská sezona je v rozpuku, takže tradiční...  celý článek

Jakmile se pohne voda třeba pohybem ryby, kriticky vyvážené boilies se pohybuje...
Jak dostat na háček zkušeného kapra. Ošálí ho kriticky vyvážená boilies

Pro kapraře jsou boilies standardem, jak nalákat na háček ty největší kousky. V některých vodách, kde jsou mraky rybářů, jsou však už tak zkušení a chytří, že...  celý článek

Další z rubriky

V pověstných za pět minut dvanáct lovcům konečně zabrala ryba.
VIDEO: Jakub Vágner na přívlač dostal krásného okouna

Jakub Vágner s kamarádem Antonínem Beckem lovili na přívlač. K tomu, aby si zmapovali pískovnu Ostrá, si vzali jeden z posledních hitů pro moderní rybáře,...  celý článek

Jakub Vágner s Antonínem Beckem
Háčky bez protihrotů zraní ryby daleko více než s hrotem, tvrdí rybář

V dalším dílu pořadu S Jakubem na rybách se rybář Jakub Vágner vypravil s kamarádem Antonínem Beckem na jezero Za Valem lovit kapry ze břehu. Když konečně...  celý článek

Hotový návazec
VIDEO: Montáž na kapry používám stejnou, měním jen háčky, říká rybář

Rybář Michal Skládaný v dalším dílu pořadu S Jakubem na rybách ukáže krok za krokem, jak jednoduše udělat návazec na kapry. Je to rychlé, jednoduché a funguje...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.