Pruty připravené pro jednoho závodníka. Většinou se liší minimálně použitou...

Pruty připravené pro jednoho závodníka. Většinou se liší minimálně použitou muškařskou šňůrou. | foto: Josef Labuť a archiv časopisu Kajman

Na mistrovství světa v muškaření slavili Češi dvojité vítězství

  • 2
Při minulém domácím mistrovství světa v lovu ryb na umělou mušku před 18 lety jsme byli rybářským světem vnímáni jako rozvojová postkomunistická země. Letos jsme těmto představám dali na frak a odvezli jsme si zlato.

Do letošního mistrovství jsme vstupovali jako zkušená organizátorská země s centrem v jihočeském Frymburku. A hlavně do něj vstupovali naši borci jako favorité závodu. Tuto pozici si vybojovali při vítězných taženích na mezinárodních muškařských závodech v minulých letech.

Závodilo se na řece Vltavě, vyrovnávací nádrži Lipno II ve Vyšším Brodě a na nádrži Květoňov u Kaplice. Většinou tedy šlo o vyhlášené pstruhové revíry. Závody proběhly ve dnech 27. května až 1. června 2014. Akce se zúčastnilo 147 závodníků z 26 národů.

Výsledky jednotlivců

Proměnlivé počasí ovlivňovalo průtoky řek i jejich čistotu, což mělo vliv na aktivitu ryb.

Zejména díky vydatnému vysazování však bylo ryb v sektorech plno (nasadilo se přibližně 30 metráků ryb mezi kterými byli i pstruzi duhoví nad 2 kg), čemuž odpovídaly i úlovky. V průběhu závodu se tak nachytalo neskutečných 9 905 ryb.

Ze závodníků jich chytil nejvíce Piotr Armatys z Polska – 136 kusů. O vítězství ovšem nerozhodoval celkový počet chycených ryb, ale to, jak si muškař vedl v průběhu jednotlivých kol závodu (součet umístění).

První desítka týmového pořadí:

  • 1. Česká republika (součet umístění 149 a 573 ryb)
  • 2. Francie (součet 166 a 553 ryb)
  • 3. Anglie (součet 184 a 530 ryb)
  • 4. Finsko (součet 192 a 510 ryb)
  • 5. USA (součet 226 a 513 ryb)
  • 6. Slovensko (součet 227 a 492 ryb)
  • 7. Belgie (součet 252 a 488 ryb)
  • 8. Polsko (součet 259 a 479 ryb)
  • 9. Itálie (součet 287 a 407 ryb)
  • 10. Španělsko (součet 306 a 428 ryb)

V tomto ohledu nenašel v jednotlivcích konkurenci český borec Luboš Roza (součet umístění 14 a 135 ulovených ryb). Stříbrný byl zmíněný Piotr Armatys z Polska (součet umístění 22) a bronzový Andrew Scott z Anglie. Dařilo se i dalším českým závodníkům – Antonínu Peškovi (9. místo), Davidu Chlumskému (11.místo), Pavlu Chybovi (13. místo) a Tomáši Cieslarovi (27. místo).

Nejprestižnější je týmová soutěž

Na podobných rybářských akcích je však ještě prestižnější umístění v týmové soutěži, kde opět dominovali naši reprezentanti (součet umístění 149), následováni Francií (součet umístění 166) a Anglií (součet umístění 184). Češi tak na 34. mistrovství světa získali zlatou medaili jak v jednotlivcích, tak družstvech. Slováci skončili šestí.

Největší ryby

Nejdelší bodované ryby měřily velmi pěkných 65 cm a rybu této délky si připsali hned dva závodníci, John Tyzack (21. místo) z Anglie a Mile Kerkez (66. místo) z Bosny a Herzogoviny.

Revíry, na kterých se šampionát konal, se nyní stanou díky atraktivním nasazeným rybám velmi populární mezi rekreačními rybáři, kteří se postarají o to, že se jejich zarybnění zase vrátí do normálu.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.