Pro někoho krysa představuje toho nejideálnějšího a nejčistotnějšího společníka.

Pro někoho krysa představuje toho nejideálnějšího a nejčistotnějšího společníka. | foto: Profimedia.cz

Mít krysu je součástí touhy po bizarnosti, dokazují Američané

  • 23
Za ideální domácí mazlíčky považuje krysy řada chovatelů u nás i v Americe. "Vlastnit krysu znamená, že vaše srdce bude navždy běhat mimo vaše tělo po čtyřech malých nožkách," básní Dale Burkhartová z kalifornského Claremontu, viceprezidentka americké asociace chovatelů zdomácnělých krys a myší.

Historie i Hollywood ukazují krysy jako havěť, které se přisuzuje odpovědnost za epidemie, hladomory i filmové repliky jako Ty špinavá kryso! Ale pro skupinu příznivců představují krysy, tedy potkani a další druhy krys, rozkošné společníky do kapsy. Údajně stejně oddané jako pes a čistotnější než kočka. Krysa se totiž koupe od hlavy až k patě i sedmkrát denně.

Nejpopulárnější jsou v Kalifornii

Z průzkumu z loňského října pro agenturu AP vyplývá, že téměř 60 procent amerických domácností chová domácí mazlíčky. Z toho 74 procent jejich majitelů uvedlo, že má psa, 47 procent chová kočky a tři procenta připadají na majitele ostatních zvířat, jako jsou pískomilové, křečci nebo myši.

Průměrná krysa měří na délku 15 centimetrů, stejně dlouhý má i ocas, a váží méně než půl kilogramu. Ve volné přírodě mívají samičky mladé po celý rok a mohou mít 20 i více mláďat najednou. Volně žijící krysy jsou přirozeně agresivní a naučené kousat, když svádějí s ostatními boj o potravu.

Krysa se dožívá v průměru dvou až tří let. "Krátký život je stinnou stránkou drahých krysiček," připouští další členka sdružení Cathleen Schneiderová-Russellová. "Musíte si užít každý vzácný okamžik."

"Většina milovníků krys však chová hned několik těchto hlodavců," říká Stephen Zawistowski, výkonný viceprezident a vědecký poradce Americké společnosti pro předcházení krutosti na zvířatech (ASPCA).

Jenna Lillibridgeová, ředitelka programu na záchranu krys v arizonském Scottsdale, zdůrazňuje, že krysí jedinec může být velmi osobitý. Její krysa Aries je slepá a zároveň nejpřítulnější, jakou kdy měla. "Miluje lidi. Spí se mnou, spí na mně. Zachytí se mi na kotníky, boky nebo se mi přivine ke krku," říká žena, jejímuž útulku se od jeho založení v roce 2004 podařilo "umístit" 700 krys.

Karen Robbinsová z Winnetky poblíž Los Angeles je od roku 1983 předsedkyní sdružení milovníků krys. Svou první si pořídila v roce 1974. Tehdy její sestra měla hada a koupila tři krysí mláďata na krmení. Had pozřel dvě, třetí Robbinsová odnesla zpět do zverimexu k její matce. Když malá samička vyrostla, adoptovala ji spolu s její sestřičkou. Když jí pak dítě ze sousedství dalo párek krys, o něž se nemohlo starat, stala se Robbinsová chovatelkou. Momentálně jich má 43.

Může za to zákaz chovu fretek

"V žádném jiném státě USA nejsou krysy coby domácí mazlíčci tak oblíbené jako v Kalifornii," tvrdí Debbie Ducommunová, mezinárodně uznávaná odbornice přezdívaná Krysí lady. Obliba krys je součástí touhy po bizarnosti a právě v Kalifornii v tom tito hlodavci nemají příliš velkou konkurenci. Chov fretek, pískomilů, ježků a dalších nevšedních zvířátek je tu totiž zakázán.

"Krysy jsou chytré, protože jsou lovným a zároveň dravým druhem," vychvaluje své mazlíčky Ducommunová. Další jejich předností je údajně jedna z nejvyvinutějších zažívacích soustav ze všech živočichů. "To je ale také důvod, proč jsou tak pustošivé a proč je tak obtížné je hubit coby škůdce," dodává expertka.

Jen málo lidí zamíří ke stoce, aby se skamarádili s krysou. Ale i krysy, které mají krušné začátky, jako například laboratorní myši, lze podle expertů socializovat natolik, že jsou vhodné pro soužití s člověkem. Respektive s milovníkem krys.