Malí tygříci jsou sice roztomilí, ale šelmy v sobě odmalička nezapřou.

Malí tygříci jsou sice roztomilí, ale šelmy v sobě odmalička nezapřou. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pětiměsíční bílá tygřata v Liberci. Zatím ještě roztomilá hravá koťata

  • 5
Prázdniny jsou ideální příležitostí k návštěvě našich zoologických zahrad, kde za poslední rok přivítali hned několik vzácných přírůstků. V té liberecké jsou to mimo jiné koťata bílých tygrů. Pro magazín Mladé fronty DNES je nafotil fotoreportér Dan Materna.

Liberecká bílá tygřice Surya Bára rodila už čtyřikrát. Jenže mláďata narozená v roce 2011 uhynula, protože se o ně samice nestarala, a mládě narozené v roce 2014 nepřežilo kvůli vrozené tělesné vadě. Úspěšně odchovala jen trojčata narozená v červenci 2012 a současný pětiměsíční párek koťat je tedy jejím druhým odchovem.

O současné potomky narozené letos 25. února opět ze spojení se samcem Parisem má tygřice od počátku zájem, hned po narození je začala kojit. Stará se o ně jako zkušená máma, i když z původních čtyř narozených koťat byla životaschopná pouze dvě: kocourek, který dostal jméno Shankar, a kočička, kterou pokřtili jménem Maia (o výběru jmen a křtu tygříků více zde).

Oba se mají čile k světu a mámě dávají zabrat. Od poloviny června už jsou navíc k vidění ve venkovní expozic a sledovat je při společných hrách je nezapomenutelný zážitek. Ve společném výběhu s matkou zůstanou do jara příštího roku, i když v tu dobu už budou přibližně stejně velcí jako ona sama.

Podle tiskového mluvčího liberecké zoo Jana Kubánka je navíc velmi pravděpodobné, že si v Liberci jedno z letošních mláďat ponechají. Zda malou tygřici Maiu, nebo tygříka Shankara, to bude záležet na rozhodnutí zoologů.

Svoji sílu malí tygříci poměřovali už ve dvou týdnech, při kojení:

14. března 2016

Ve volné přírodě bílého tygra nepotkáte

Tygři jsou samotářská zvířata, která se setkávají pouze na dobu rozmnožování. Když je samice připravena k páření, vydává pachové signály a charakteristický řev. Březí je 103 dní, poté rodí 2 - 3 mláďata. Samec se o ně nestará. Matka může znovu zabřeznout až po osamostatnění mláďat cca po 1,5 roce.

Tygr je největší kočkovitá šelma, která se na lov vydává v noci, a to především na vysokou zvěř, divoká prasata, opice a ptáky. Tygři jsou schopni najednou spořádat i přes 18 kg masa, poté však nějakou dobu nežerou.

Bílí tygři nejsou samostatným druhem, jen bílou formou tygra indického. Jejich bílé zbarvení je znakem semialbinismu, tedy částečného albinismu, který značí nedostatek barviva. „Od pravých albínů se liší modrým zbarvením očí. Také čenich, oční víčka a polštářky tlap nemají růžové jako praví albíni, ale načervenalé,“ vysvětluje Jan Kubánek, tiskový mluvčí liberecké zoo.

,