Někdo si dal tu práci, že mladým dravcům oddělil hlavy.

Někdo si dal tu práci, že mladým dravcům oddělil hlavy. | foto: Ivan Kunstmuller, ČSO Vysočina

Mláďatům vzácného dravce někdo na Třebíčsku odřezal hlavy i křídla

  • 32
Na Třebíčsku našli ochranáři usmrcená mláďata chráněného a vzácného dravce motáka lužního. Případ usmrcených ptáků vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí i policie. Ochránci jsou přesvědčení o zlém úmyslu člověka.

Mláďatům vzácného dravce v lokalitě mezi obcemi Boňov a Ratibořice na Třebíčsku někdo uřezal hlavy dřív, než byla schopna z hnízda vzlétnout. Toho jsou mláďata schopná po třiceti dnech od vylíhnutí.

Kolem hnízd byly po dohodě se zemědělským družstvem Výčapy instalovány ochranné oplůtky. Ty zabraňují odrostlým mláďatům vzdalovat se z hnízd do okolních lánů obilí, kde by mohla být projíždějící technikou usmrcena. Navíc jsou v ochranných oplůtkách mláďata chráněná před predátory pohybujícími se po zemi.

"Počátkem srpna byla ozimá pšenice posečená a ochranný oplůtek kolem druhého opožděného hnízda byl na holém strništi velice nápadný a patrně přitahoval pozornost člověka," soudí Ivan Kunstmüller, předseda pobočky Českého svazu ornitologického.

Ochránci pravidelně hnízdo kontrolovali. "Při příchodu k oplocence chráněného hnízda se nám naskytl pohled na dvě ležící mláďata na oranici nedaleko hnízda. Při bližším ohledání jsme zjistili, že obě plně opeřená mláďata měla utrženou či uříznutou hlavu a jedno křídlo," řekl Kunstmüller.

Zahubení mláďat projíždějící zemědělskou technikou ochránci vyloučili. "Uhynulá mláďata, jak byla nalezena v daném a zachovalém pernatém stavu, nebyla ještě letu schopná, ale mohla již ochranný oplůtek překonat. Mláďata ležela na povrchu oraniště, peří čisté a zachovalé, jako by pohozená," řekl Kunstmüller s tím, že žádná zemědělská technika by mláďata neusmrtila stejným způsobem.

Moták lužní

V České republice je moták lužní (Circus pygargus) chráněn zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Vyhláška MŽP č. 395/1992 Sb., jej řadí mezi silně ohrožené druhy živočichů. V zemích Evropského společenství podléhá tento druh přísné ochraně, kde je zařazen v příloze I směrnice o ptácích.

"Zachovalá těla mláďat ležela samostatně, vždy s oddělenou hlavou a křídlem. Orná souprava by těla mláďat po oraništi porůznu roztahala," dodal ochránce.

Vyloučil i útok jiného predátora, který by si svoji kořist odnesl. A jednoznačně jako na viníka ukazuje na člověka, po kterém navíc zbyly v rozoraném terénu i stopy směřující k oplocenému hnízdu a následně odcházející stejnou cestou.

"Způsob 'popravy' mláďat působil demonstrativním dojmem. Utracená mláďata nebyla úmyslně uklizena beze stop, ale ponechána na místě činu s tím, aby ochránci při následné kontrole a demontáži oplocenky pochopili, že zde nejsou žádoucí a ochrana motáků lužních zde také nepřichází v úvahu," domnívá se Kunstmüller.

O případ se zajímá policie

Případem se od úterý zabývá policie. "Pokud se dozvíme o podezření, že bylo spácháno protiprávní jednání, jsme povinni se jím zabývat. V tomto směru už podnikáme kroky a případem se zabýváme," sdělila mluvčí policie Jana Kroutilová.

Více k případu dopoledne odmítla sdělit. "Případ je pro nás v tuto chvíli čerstvý. Provádíme šetření, žádné bližší informace ale není možné poskytnout," dodala.

Pro myslivce by mohlo jít o škodnou

Vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě a zároveň šéf CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč tvrdí, že se s podobnými případy setkávají poměrně často.

"Bohužel s nelegálním pronásledování predátorů se setkáváme docela pravidelně, s otrávenými zvířaty, nebo s líčením želez na predátory," řekl Hlaváč.

Moták lužní se přitom živí na polích hraboši. V menší míře jídelníček motáka tvoří i drobní ptáci a hmyz, především sarančata. Může však lovit i malé zajíce či bažanty. Z toho důvodu na motáka mohou jako na škodnou pohlížet myslivci.

Od roku 2000 dravec hnízdí na Vysočině pravidelně

Moták lužní patří na Vysočině v současnosti k vzácně hnízdícím dravcům. První hnízdění bylo zaznamenáno roku 1994 u Hostákova na Třebíčsku. Až teprve v roce 2000 bylo zjištěno další hnízdění u Knínic na Jihlavsku.

Od této doby hnízdí moták lužní na území kraje Vysočina již pravidelně. Početnost hnízdících párů však v jednotlivých letech velice kolísá. Na hnízdiště v kraji Vysočina přilétá na přelomu dubna a května ze svých pravidelných zimovišť ze střední Afriky.