Ošetřovatelé vyrobili kvůli krmení mláděte masku a loutku připomínající mu matku. | foto: Zoo Zlín

Vzácné mládě jeřába krmí ve zlínské zoo ošetřovatelé v převleku

  • 16
Ošetřovatele čerstvě vylíhnutého jeřába laločnatého ve zlínské zoologické zahradě čeká ještě pár týdnů netradiční péče. Aby zachránili vzácného ptáka, musejí se při jeho krmení převlékat do podoby jeřába

"Museli jsme zvolit kamufláž, protože mládě nesmí vidět člověka. Je to alternativní řešení, ale kdybychom to neudělali, byl by to velký problém," zdůraznil zoolog Pavel Shromáždil.

Jeřáb se vylíhl na začátku února. A mezi odborníky vzbudil velký zájem. Jde totiž o největší druh afrického jeřába, u kterého se mláďata v evropských zoologických zahradách rodí jednou maximálně dvakrát ročně. Mládě ze Zlína je letošní první v Česku i na Slovensku.

"Odchov u těchto ptáků je vlastně mnohem vzácnější než třeba u tygrů nebo goril," upřesnil Shromáždil. Ošetřovatelé záhy po vylíhnutí mláděte řešili zásadní problém. Vzhledem k tomu, že ho matka odmítla, museli vymyslet podmínky umělého odchovu.

Jeřáb laločnatý si totiž člověka "vtiskne" jako svůj druh a podle toho se chová. To znamená, že se člověka nebojí, vyžaduje jeho přítomnost, v dospělosti se mu dokonce dvoří a svého vlastního druhu se bojí. Naopak člověka může začít napadat, což znamená, že se ho chovatel bude bát.

Čerstvě narozený jeřáb laločnatý je velkou vzácností, zlínská zoo si jej proto
Mláděti podávají ošetřovatelé krmení přímo do zobáku.
Mládě jeřába laločnatého krátce po narození ve zlínské zoo.

"Jeřáb je pak pro chov beznadějně ztracený," vysvětlil zoolog.

Ošetřovatelé si proto vyrobili masku a loutku, díky které mohou mláděti podávat krmení přímo do zobáku, stejně jako by to dělala jeho matka.

"Teď už žere skoro samo," upřesnil Shromáždil. Riziko fixace na lidi by mělo trvat už jen pár týdnů.