Samice Mawar překonala obavy z přítomnosti fotografa a přišla mládě ukázat blíž.

Samice Mawar překonala obavy z přítomnosti fotografa a přišla mládě ukázat blíž. | foto: Tomáš Adamec, Zoo Prahavideo.iDNES.cz

Proč se na orangutáně s britskou krví čekalo tak dlouho

  • 2
V pražské zoologické zahradě se narodilo mládě orangutana po více než čtyřiceti letech. Proč to trvalo tak dlouho? Chybělo štěstí i samice.

Skupina lidoopů chovaných v trojské zoo se za posledních pár týdnů rozrostla o dvě mláďata. Před Vánocemi se narodil gorile Kijivu sameček, tuto neděli pak zahrada oslavila další přírůstek v podobě mláděte orangutana. "Je jedním z nejvýznamnějších přírůstků posledních let," říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Orangutani v Praze

Orangutany sumaterské chová Zoo Praha od roku 1961, kdy přišla z divočiny samička Soňa. V roce 1971 se jí a jejímu partnerovi Bimbovi narodil sameček Kama. Ten žije v Praze dodnes. Nové mládě se narodilo samci jménem Padang a samici Mawar.

V přírodě dnes žije jen asi 7 300 orangutanů sumaterských a jejich stavy klesají. Ohrožuje je ztráta přirozeného prostředí a nelegální lov.

Velkou událost z porodu nedělá jen skutečnost, že orangutani sumaterští patří k nejohroženějším lidoopům planety, ale také to, že se v Praze orangutan narodil po dlouhých dvaačtyřiceti letech.

V roce 1971 se tu narodil sameček Kama, který je v Troji dodnes. Tehdy to bylo první mládě v historii chovu orangutanů nejen v Praze, ale také v celém tehdejším Československu.

Proč chovatelé čekali na další mládě tak dlouho? "Docela jednoduchá odpověď," začíná vyprávění kurátor savců pražské zoo Pavel Brandl. "Kama byl odchován uměle, jeho matka Soňa už podruhé nezabřezla a další samice v Zoo Praha dlouhá léta, řekl bych dvacet let, prostě nebyla," pokračuje Brandl.

Mládě bylo počato v Praze, narodilo se ve "vyhnanství"

Orangutani v Zoo Praha

Změna přišla až v devadesátých letech, kdy do trojské zahrady dorazila samice Upita, která vytvořila pár právě s "pražským rodákem" Kamou. Výsledkem svazku byl očekávaný potomek. Jenže.

"Ve chvíli, kdy Upita byla v roce 1999 již březí, jsme bohužel bourali starý pavilon a začali stavět pavilon Indonéská džungle, kde dnes lidoopi žijí. Pár jsme proto dočasně odeslali do hodonínské zoo," vysvětluje Brandl. Tam se Upitě narodili dva samečci: Filip a Pagy.

První bude zanedlouho slavit třináctiny, druhý je o rok mladší. Když se pár v roce 2004 vrátil z "vyhnanství" do Prahy, Upita již nebyla schopná další reprodukce. "Několik let trvalo, než jsme vyčerpali všechny možnosti nějakého lékařského zásahu u ní reprodukci vyvolat. Bohužel se ukázalo, že to není možné, a zase jsme několik let čekali na nový pár," popisuje peripetie chovatelů Brandl.

V létě 2010 opustili pražskou zoo Kamovi synové, kteří odcestovali do bratislavské zoo. Ještě před odjezdem s nimi v zoo natočili toto video:

17. dubna 2010

Samotnému zakladateli rodu pak chovatelé vytvořili v pavilonu "vejminek", aby si mohl užívat zaslouženého odpočinku. Štafetu po něm měl převzít nový, dnes čtrnáctiletý samec Padang, který přišel ze zoo v anglickém Chesteru.

A povedlo se. Ze zoologické zahrady na ostrově Jersey do Prahy dorazila dnes čtyřiadvacetiletá samice a matka čtyřdenního mláděte. "Získali jsme ji zhruba před rokem a půl. Vzhledem k tomu, že se orangutaní samice po příchodu tak rok, ale třeba i tři usazují v novém prostředí, než u nich vůbec znovu začne cyklus, tak je to nakonec poměrně rychlé tempo," dodává chovatel. (Více informací o příchodu Mawar do Prahy najdete v článku zde.)

Návštěvníci si musí počkat, pavilon je kvůli mláděti uzavřený

Pavilon Indonéská džungle je návštěvníkům uzavřen, aby měla skupina klid. Prozatím se neví, kdy si malého orangutana prohlédnou první návštěvníci. Podle posledních zpráv se Mawar o mládě, u něhož se zatím neví, jakého je pohlaví, nadále velmi dobře stará. (První video matky s mládětem najdete zde.)

Ani malým orangutanem však "porodní smršť" mezi lidoopy posledních týdnů nekončí. Každým dnem by se radost mohla přenést opět k pražské tlupě goril. Po Kijivu tu potomka očekává i samice Kamba. A chovatelé jsou ve střehu. Kamba totiž o své první mládě přišla během dramatického porodu v roce 2007, kdy sama málem uhynula. (Více o současném očekávaném porodu gorily Kamby zde.)