Klimatizace vybavená dálkovým ovládáním

Klimatizace vybavená dálkovým ovládáním | foto: Marek Burza

Mobilní klimatizace: většina lidí si ji znehodnotí špatným používáním

  • 43
Mobilní klimatizace šly v letošním vedru na dračku. Můžete je považovat za nouzovku, která v dlouhotrvajícím parnu pomůže z nejhoršího. Mají ale omezení, které z principu nemohou překonat: nevyhnete se hluku kompresoru a musíte vyřešit odvod horkého vzduchu.

Chladicí technika byla v obchodech ke konci první vlny veder beznadějně vyprodána. Jako první zmizely tradičně ventilátory, pak se dostaly na řadu i mobilní klimatizace. „Jsou roky, kdy se téměř neprodávají, letos ale zmizely všechny zásoby snad během týdne,“ popisuje Tomáš Petrák ze společnosti Klima Rapid, která se zabývá dovozem a montáží klimatizací.

Co je BTU

Britská termální jednotka je jednotkou energie a nepatří do soustavy SI. Odpovídá 1 055 joulům a vyjadřuje množství tepla potřebného k zahřátí jedné libry vody z teploty 58,5 °F na 59,5 °F při tlaku odpovídajícímu úrovni moře.

Podle jeho slov ale mobilní klimatizace není pro každého a ani pro každou příležitost. „Bral bych to v našich podmínkách jako řešení pro několik týdnů letního období. Jenže: před pár lety stála třeba třicet tisíc, teď koupíte podobně výkonný model za méně než třetinu. Takže už to neznamená takový zásah do rodinného rozpočtu,“ vysvětluje Petrák.

Mobilní klimatizace však nemůže nahradit multisplitové jednotky, kde se kompresor umisťuje vně domu a klimatizační dovnitř. V jejich případě je hluk vevnitř minimální, lze při jejich chodu spát. Navíc mohou na principu tepelného čerpadla i topit, což mobilní verze neumějí.

Zmatení kolem výkonu

Štítky v obchodech často klamou v označení výkonu. „Nedávno jsem okukoval v obchodě dvě klimatizace a tu, kterou jsem měl vyhlédnutou na internetu, tady označili jako slabší. To, co byl ve skutečnosti příkon přístroje, označili jako chladicí výkon, u druhé mašiny to měli správně,“ poslal upozornění čtenář Hobby.cz.

Některé modely klimatizací umějí využít zkondenzované vody k dochlazování systému, takže není třeba kondenzát téměř vylévat

Některé modely klimatizací umějí využít zkondenzovanou vodu k dochlazování systému, takže téměř není třeba kondenzát vylévat

Energetický štítek

Energetický štítek uvádí energetickou třídu s vyznačením průměrné roční spotřeby energie v režimu chlazení

Na štítku najdete dva až tři údaje. Chladicí výkon v BTU (Steam Table British Thermal Unit), případně v kilowattech. „Jednotky BTU pocházejí z označování v anglické soustavě, je to historická záležitost, pro nás platí označení v SI soustavě. Pro každého je ale důležité vědět, že nejčastěji se vyrábějí silnější verze 12 000 BTU, což odpovídá chladicímu výkonu 3,5 kW, a slabší verze 9 000 BTU, což odpovídá zhruba 2,5 kW,“ radí Tomáš Petrák.

Souprava příslušenství

Pro běžný panelákový obývák dostačuje i slabší verze, ale: „Osobně doporučuji při tom minimálním rozdílu v ceně koupit silnější, jen málokdo totiž dosáhne optimálních podmínek pro provizorní instalaci, při kterých se často mobilní klimatizace používá,“ doporučuje.

Chyby snižují výkon

Velkou nevýhodou mobilní klimatizace je nutnost vyvést flexibilní hadici ven z bytu. Jen málokomu se chce uprostřed veder vzít do ruky sbíječku a pro klimatizaci prorážet díru do zdi. Nejčastěji vezme hadici, vystrčí ji z okna nebo z balkonových dveří a chladí. „Jenže pootevřené okno může snížit výkon až o padesát procent, právě proto raději doporučuji volit silnější model,“ zdůvodňuje Petrák.

Výfuk vložený do lišty zabraňuje horkému vzduchu vracet se do místnosti

Výfuk vložený do lišty zabraňuje horkému vzduchu vracet se do místnosti

Nouzově nainstalovaná mobilní klimatizace do podkroví

Mobilní klimatizace nouzově nainstalovaná do podkroví

Podle něho je další chybou uživatelů přílišné natahovaní hadice. Lidé se přitom v každém návodu k přístroji dočtou, že je to nevhodné.

„Představte si rouru u kamen. Přes hadici proudí ven horký vzduch, který se ale přes stěny dostává zpět do místnosti. Navíc: čím je hadice delší, tím větší tlakovou ztrátu ventilátor musí překonat. A když se k tomu přidá to, že je hadice různě zakroucená a výrazně se tím zhoršuje proudění vzduchu, může to někdy vést až ke zničení kompresoru,“ varuje.

Chybu dělá i ten, kdo ve stísněném prostoru nenechá kolem klimatizace dostatek prostoru, aby přes filtr umístěný většinou na zadní stěně mohl proudit vzduch dovnitř. To vše snižuje výkon.

Jak řešit výfuk

Čtenářský tip

Náš čtenář citovaný v úvodu problém vyřešil fikaně: „Máme doma obyčejná dvojitá montovaná okna. Zavolal jsem si sklenáře, aby mi do francouzských oken vykroužili otvory, do kterých jsem do silikonu vlepil dodávanou zátku. Když je hic, jen nasadím hadici a chladím. A na zimu do ní vložím kvůli izolaci kolečko polystyrenu. Je to sice mírná vada na kráse okna, ale chladím na plný výkon a neplýtvám energií.

Některé klimatizace mají mezi příslušenstvím teleskopickou lištu, kterou je možné při pootevřeném okně vložit mezi jeho rám a křídlo. Výhodně ji lze využít například u střešních oken, kde se tím omezí vstup horkého venkovního vzduchu do místnosti.

U zděných objektů je ideální „vychytat“ si v místnosti prostor, kde bude klimatizace stát, a tam vyvrtat do zdi díru tak, aby výfuk hadicí byl co nejkratší.

Ale pozor - i tam, kde je to možné a nenaruší se fasáda, je třeba zvolit vnější mřížku s nevelkým tlakovým odporem. „Vyberte takovou, aby jí nemohli prolézt třeba ptáci, ale do hustějších bych nešel, nejen kvůli snížení výkonu, ale i kvůli nebezpečí přehřátí kompresoru. Mobilní klimatizace na podobnou zátěž nejsou stavěné,“ říká Tomáš Petrák.