Módní trendy mohou psům uškodit | foto: shutterstock.com

Módní oblečky se nehodí pro každého psa

  • 2
Zdravý pes se nejlépe zahřeje pohybem. Ti staří a nemocní určitě teplý kabátek ocení. Různé oblečky chrání také ošetřená zranění před zanesením infekce.

Psí šatičky, svetry a kombinézy nabízí celá řada obchodů a prodávají se na psích výstavách. Především na těch, které jsou věnovány společenským plemenům. Mezi lidmi kolují osvědčené střihy a vzory a debatuje se nad materiálem, barvou a možností údržby.

Psí oblečení není jen výmyslem současné doby. Určitě si leckdo vzpomene na psí dečky, které byly důkazem elegance některých pánů v první polovině minulého století. Inspiraci našli tehdejší krejčí patrně v  dečkách dostihových psů. Ty nesloužily jako ochrana psa před zimou a chladem, ale jako usnadnění orientace diváků i rozhodčích. I dnes patří psí dostihy mezi oblíbené sporty a jakousi vestu používají k označování svých psů například záchranáři.
Většina lidí ale své psy obléká s představou, že je chrání před nepřízní počasí, a dělá jim tak výbornou službu. Leckoho, zvláště dámy, mimo to vybírání psí garderoby nadmíru těší. Otázkou je, co na šatičky říká samotný pes a zda je oblékání čtyřnohých přátel záležitostí opravdu nutnou. Stejně jako v celé řadě jiných věcí, ani tady není možné jednoznačně říci ano, nebo ne. Roli hraje celá řada faktorů - od věku přes zdravotní stav až po plemeno.

Srst a pohyb chrání psa před chladem

. Kolik to stojí

Oblečky se liší podle materiálu, funkce a samozřejmě podle velikosti vašeho psa. V potřebách pro domácí zvířata je koupíte už od sta korun. Ceny se ale mohou vyšplhat i k tisícovce.

Obecně platí, že schopnost psů reagovat na změny teploty je daleko lepší než u lidí. Pes, který vyběhne z přetopeného bytu do chladného podzimního počasí, se s venkovním prostředím rychle vyrovná. Člověk to samozřejmě vnímá trochu jinak. Posuzovat, kdy je psovi zima a kdy horko podle vlastních pocitů, není vůbec rozumné.
Lidé si v zimě jednoduše obléknou svetr navíc. Psi místo něj mají srst. Mezi pokožkou a jednotlivými chlupy se vytváří vzduchová vrstva, která má velkou izolační schopnost a dobře chrání psa před horkem i zimou. Platí to u krátké srsti, ale hlavně u srsti středně dlouhé a dlouhé. Zvažte proto, zda je nutné omezovat funkčnost této vrstvy letním oholením nebo oblékáním psa do svetru ve studenějším počasí.

Psi potřebují dostatek pohybu

Pro psa je nejlepší ochranou před zimou a chladem pohyb. Bohužel si hodně lidí myslí, že dostatek pohybu psovi poskytne krátká procházka k samoobsluze a zpět. Nešťastný pes pak sedí před obchodem, pravděpodobně v průvanu a vlhku, třepotá se a čeká, až si jeho páníček nakoupí. Majitel si nepohodlí psa uvědomuje, ale místo toho, aby by šel nakoupit sám a pak se s ním teprve vydal na procházku, obstará nebo uplete kabátek. Velmi častým důvodem pro oblékání psů je vlhko, bláto, a tedy i nečistoty, které pes přinese z procházky do bytu. Je jednodušší vyprat kus látky než vyčesat nečistoty z psí srsti. Všechno by ale mělo mít své hranice. Pes, který musí čekat na rozepnutí kabátku, aby si mohl označkovat teritorium, jej určitě nepřijímá s nadšením.

Komu obleček prospěje

Jsou samozřejmě situace, kdy je určitá ochrana zcela na místě. U psů, ale i koček po operativním zákroku bývá s úspěchem používána "košilka“, která chrání operační ránu před zuby a jazykem. Rozumně pojaté oblečení ale najde uplatnění u některých plemen. Máme například naháče, kterým výše uvedená izolační vrstva chybí a kterým mrazivé nebo vlhké počastí opravdu nemusí svědčit. Teplá dečka prospěje i psovi s bolavou páteří či onemocněním ledvin. Něco podobného určitě přivítají psí babičky a dědečkové krátkosrstých plemen, kteří se pohybem již zahřát nedokáží.

Neměli byste zapomínat, že pes je sice členem rodiny, ale stále je to zvíře. Polidšťování mu v žádném případě nesvědčí. Platí to v celé řadě věcí, platí to i v případě psích oblečků. Měli byste velmi zvažovat, kdy a proč na psa nějaké šaty navléknete.