Světová výstava známek - modrý Mauritius

Světová výstava známek - modrý Mauritius | foto: Vladimír Škarda

Modrý Mauritius a další filatelistické unikáty jsou v Praze. Byli jsme u toho

Jedna miliarda korun, taková je výše pojistky Světové výstavy poštovních známek Praga 2008, které vévodí modrý Mauritius. Anglickou královskou sbírku a další unikáty můžete vidět v Praze pouze do neděle 14. září.

Ani za miliardu si vystavené exponáty nekoupíte

Obrovský zájem o světovou výstavu poštovních známek provázejí také mimořádná bezpečnostní opatření. Není se čemu divit, hodnota exponátů je mimořádná. Zvláště pak Královská sbírka, kterou zapůjčila královna Alžběta II.

Sbírky této výstavy jsou pojištěny na rovnou miliardu korun. Hodnota mnohé známky ale lze jen těžko vyčíslit. Zkuste nabídnout za sbírku jakoukoli částku třeba právě anglické královně. Máte-li odvahu.

Alžběta II. propadla vášni svého dědečka

Královskou sbírku založil v Anglii ve 30. letech minulého století král Jiří V. Jeho vnučka, královna Alžběta II., ji po desetiletí dále rozšiřuje a sbírka tak dnes patří k největším a nejcennějším na světě. Nejslavnější pověst má bezpochyby modrý mauritius. Kromě této modré nezoubkované krasavice obsahuje královská sbírka mauritia v červeném provedení, a to jak v jednotlivých kusech, tak na poštovní zásilce.

sphMimořádně ceněná je "Black Penny", černá jednopencovka, první nalepovací známka světa, vydaná 6. 1. 1840. V královské sbírce se nachází ve větším bloku, nalepená na dopise a orazítkovaná v den svého vydání. Mezi výjimečnosti patří samozřejmě i první známky z britských kolonií. Sbírka však obsahuje i rarity mnoha dalších států světa, včetně Československa.

. Rozhovor s kurátorem Anglické sbírky Michaelem Sefim

"Naše sbírka cestovala se mnou a s mojí manželkou z Londýna do Prahy letadlem. Protože jsme v Evropské unii, nebylo zapotřebí diplomatické zavazadlo. Sbírku musí doprovázet 2 lidé, a to proto, pokud by jeden z nich onemocněl, aby druhý doručil poštovní známky na výstavu. Dříve s ní cestoval pouze jeden člověk, ale protože měl zdravotní potíže, málem sbírku nedovezl zpět. Naštěstí to bylo jen nedaleko Buckinghamského paláce, tak jsem přispěchal na pomoc a známky odvezl do bezpečí. Pro Prahu jsme přípravu výstavy odstartovali před 18 měsíci. Vše šlo velice hladce i proto, že jsme měli dobrou zkušenost z Brna, takže to šlo hladce. Bezpečnost přepravy z letiště byla výborně zajištěná."

Zajímá královnu, jak dopadla výstava?

"Ano, samozřejmě. Královna chce pokaždé report, kde jsou podrobné informace o výstavě, katalogy, prospekty, a pokud sbírka obdrží cenu od pořadatelů, tak si ji s radostí vystaví. Ona není sběratelka, ale je to majitelka a svůj majetek bere velmi vážně a schvaluje veškeré pohyby ve sbírce, nákupy atd. Výstava končí v neděli a naše sbírka odlétá v pondělí. Kde do té doby známky budou, je tajemství..."


Další vystavované exponáty

Známky již dlouhá desetiletí provázejí dějiny světa.
Kromě ukázky z Královské sbírky Praga 2008 můžete na výstavě zhlédnout sbírku dopisů, které byly v polovině 19. století přepravovány slavným Pony expresem ve Spojených státech amerických. Nový svět pak reprezentují například klasické známky Královské kanadské pošty z let 1850–1855. Mezi skvosty patří známky staroněmeckých států, klasické francouzské známky z roku 1847 a také skillingové známky z Dánska (polovina 19. stol).

Největší vystavovanou raritou Poštovního muzea v Praze je světový unikát – osmdesátiblok modrých merkurů, který opouští trezor opravdu výjimečně. Naposledy ho viděly oči světových boháčů na přehlídce elitního klubu filatelistů v monackém Monte Carlu v roce 2006.

Zajímavosti světové výstavy známek

Novinkou je virtuální svět známek, Exponet. Žádná světová výstava neukáže všechny známky světa. Praga 2008 dosáhne dál než většina podobných akcí. Vedle reálných známek si totiž budete moci na počítačích prohlédnout i ty krasavice, které se na výstavu nedostaly.

V neděli 14. září přepraví z malé moravské obce Hevlín historický poštovní dostavník zásilky do Rakouska. Vyrazí hodinu po poledni a bude mít před sebou cestu do rakouského městečka Laa an der Thaya. Na příležitostné přepážce v muzeu historických dostavníků nafasuje na zásilky příležitostné razítko a vyrazí zpět do Hevlína, odkud zásilky poputují ke svým adresátům. Pro sběratele bude razítko ceněnou raritou i proto, že dostavník doveze za naše hranice listovní zásilky za tuzemský tarif – 10 Kč.

Návštěvníci výstavy Praga 2008 budou mít možnost podat zásilky k přepravě historickým dostavníkem z Hevlína do Laa an der Thaya přímo na výstavě, a to do soboty 13. 9. do 18.00 hod.

Součástí výstavy je také Dětská pošta. Za historickou poštovní přepážkou se děti alespoň na chvilku ocitnou v pošťáckém světě. Vyzkouší si razítkování speciálních dětských známek na dětských dopisnicích, zkusí si vlastní známku navrhnout.

. podstatné maličkosti

Světová výstava známek Praga 2008 je pro veřejnost otevřena od pátku 12. 9. do neděle 14. 9. 2008. V pátek a sobotu ji můžete navštívit od 10.00 do 18.00 hod, v neděli zaklapnou vrata gigantického trezoru Průmyslového paláce ve čtyři hodiny odpoledne.

Vstupné na výstavu do Průmyslového paláce i Poštovního muzea (včetně veletrhu Sběratel) stojí 80 Kč na jeden den. Permanentní vstupenka pak rovných 200 Kč. Ženy a děti do 18 let mají vstup zdarma.


Ve druhém sále Průmyslového paláce také probíhá 11. mezinárodní veletrh Sběratel, kde můžete vidět vše od drahých kamenů a zlatých mincí po historické reklamy a umělecké šperky.

Světovou výstavu Praga 2008 pořádá Česká pošta, s. p., ve spolupráci se Svazem českých filatelistů pod patronátem Mezinárodní filatelistické federace.

Britská královská rodina