Montáž dřevěné fasády je práce na několik dní. A má svá úskalí

  10:58
Provětrávanou fasádu z palubek je možné vytvořit na dřevostavbě i na zděném domě. Zvládnou to i zruční kutilové, je však nutné počítat s náročnou prací pro dva lidi na několik dní. Projekt musí ohlídat, aby se pára srážela v místech, kde nemůže napáchat škody. Tedy mimo izolaci a tam, kde bude dobře odvětrávaná.
Dřevem obložený dům. Ilustrační foto

Dřevem obložený dům. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Montáž dřevěné fasády je pro zručného kutila vcelku jednoduchá věc. Je však třeba mít od projektanta nebo architekta definovanou přesnou skladbu roštu, izolační vrstvy i celé fasády včetně detailů. Trvanlivost hodně ovlivní i výběr dřeva: mimořádně odolný je sibiřský modřín, ale i ze smrku či borovice je možné vytvořit kvalitní a trvanlivou fasádu. 

Obklad z palubek se na fasádu montuje na dřevěný rošt. Někdy se dává na fasádu nejprve celoplošně izolace a na ni rošt. Případně se rošt vyrábí z vyšších profilů a izolace se vkládá mezi latě. Nutné je dodržet projekt a použít vhodné a pro tyto účely schválené materiály, aby fasáda dokázala odolávat nepříznivému počasí. Jinak se může velmi rychle poškodit.

Nejdůležitější postupové kroky, které musíte dodržet

1. Pohlídejte si správnou vlhkost
Jak dřevo přijímá a vydává vlhkost, mění rozměry a tvar. Ideální je, když je vlhkost palubek stejná jako okolní vzduch, pak zůstávají rozměry i tvar stejné. Před montáží by se tedy měly aklimatizovat.

Nechte je zabalené ležet pod střechou, aby k nim mohl vzduch, ale aby nemokly. Doporučená vlhkost pro venkovní použití je 12 až 19 procent. Nejlepší však je počkat, až palubky dosáhnou stejné vlhkosti, jakou mají jiné dřevěné prvky z venkovní strany domu. Vše ověříte pomocí vlhkoměru.

Podle vlhkosti dřeva se pak liší pracovní postup. "Jestli je vlhkost obkladu 17 až 20 procent, můžete palubky při montáži dorážet k sobě. Když je vlhkost nižší, musíte je povolovat, aby se při stoupající vlhkosti nevyboulily," upozorňuje Jaroslav Pultar z firmy Serafin Campestrini. Povolovat znamená nechávat mezi nimi vůli jeden až dva milimetry.

2. Připravte desky 
Palubky natírejte před montáží, minimálně jednou vrstvou i z rubové strany. Když nátěr neobsahuje přípravky proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu, napusťte palubky takovým přípravkem ještě před nanášením nátěru.

Nejvíce se používají tenkovrstvé lazury, oleje a vosky. U většiny nátěrových hmot jsou nutné dvě vrstvy. Také hranoly roštu ošetřete ochranným nátěrem. Na koncích palubek si pak předvrtejte otvory pro šrouby, na každém konci desky jeden, a to aspoň pět centimetrů od kraje. Díky tomu profily nebudou praskat. A záhlubníkem vytvořte dolík pro hlavu vrutu. "Jinak se vytvoří ve směru vláken trhliny, do kterých zatéká voda a zkracuje životnost obkladu," vysvětluje Jaroslav Pultar.

POTŘEBNÝ MATERIÁL

palubky, dřevěné hranolky na rošt, ochranné mřížky, šrouby a hmoždinky, impregnace na dřevo,ochranný nátěr, plochý štětec, kotoučová pila, vlhkoměr, akuvrtačka s utahovacím momentem, olovnice vodováha, rovnací lať, případně kolářské hřebíky a kladivo, krycí lišty nebo hranolky

KDE JEJ SEŽENETE

v prodejnách řeziva, na internetu, v hobbymarketech, železářství, stavebninách

KOLIK TO BUDE STÁT

fasáda ze sibiřského modřínu 700 až 2 000 Kč/m² modřínu

POTŘEBNÝ ČAS

práce pro dva lidi na 4 až 8 dní

3. Vytvořte rošt 
Palubky nemontujte přímo na stěnu. Šroubují se na rošt vytvořený tak, aby za dřevěnou fasádou mohl proudit vzduch směrem nahoru a nahoře unikat. Když nosné latě montujete vodorovně, je kromě nich třeba přes ně dát ještě svislé kontralatě. Vzdálenost mezi jednotlivými hranoly roštu musí být přiměřená tloušťce palubky, záleží také, jestli je profil s perem a drážkou, nebo bez nich.

Dbejte na to, aby byl rošt rovný a aby kontralatě byly kolmo k obkladu. Zkontrolujete to pomocí olovnice a srovnávací latě. Větší nerovnosti, jako jsou kameny či zbytky omítky, odstraňte, menší vyrovnejte dřevěnými klínky umístěnými pod nosné latě v místě upevnění hmoždinkami. Aby roštem neunikalo teplo, neměly by se hranoly šroubovat zvenčí přímo do zdi.

Místo jednoho silného hranolu můžete použít dva či více tenčích. Ten první přišroubujete na hmoždinku do zdi, další připevníte na ten první. U větších hranolů lze hmoždinkami přidělat na zeď kovové úhelníky a na ně přikotvit hranoly. 

Úhelníky pak překryjete izolací. Na svislé kotvení se většinou používá dlouhá vodováha. "Přikotvíte si krajové latě, ostatní pak připevňujete podle šňůry napjaté mezi ty okrajové. U vodorovného roštu si srovnáte vrchní lať, ostatní pak kotvíte podle ní s využitím vodováhy nebo olovnice," popisuje postup Jaroslav Pultar.

4. Přimontujte palubky 
Palubky budete obkládat vodorovně, klást je budete perem nahoru. Při kotvení použijte kvalitní dlouhodobě nekorodující materiály. Šrouby nezapouštějte příliš hluboko do dřeva. Fasádní palubky s perem a drážkou lze kotvit do pera pozinkovanými kolářskými hřebíčky nebo nastřelovacími hřebíčky o délce 45 mm či více. To je takzvaný skrytý způsob.

Nebo je lze připevňovat jedním nebo dvěma vruty (podle šíře palubky) z nekorodující pevnostní oceli. Při tomto tzv. viditelném způsobu je třeba dbát, aby vruty byly přesně v rovině a na všech palubkách stejně daleko od okraje.

Fasádní profily bez pera a drážky lze také kotvit dvěma způsoby. Buď lze pracovat se speciálními nerezovými příchytkami, které se zezadu dvěma vruty přichytí na profil a spárou mezi profily se ukotví na rošt. To je neviditelný způsob kotvení, efektní, ale finančně náročný. Levněji vyjde, když palubky připevníte jedním či dvěma vruty z nekorodující oceli.

Pro rohy fasády a špalety jsou tři možnosti. První je překrývaný způsob, kdy všechny rohy zakryjete masivní rohovou lištou nebo dvěma k sobě kolmo slepenými prkénky (tvořícími rohovou lištu). Nevýhodou je zatékání vody při dešti a větru, špatné vysychání a krátká životnost. Druhý způsob je přiznaný: palubky či fasádní profily se zaříznou k sobě pod úhlem 45 stupňů, ale nedorazí se k sobě. Nechá se mezi nimi rovnoměrná mezera 3 až 5 milimetrů, aby po dešti čelní konce rychle uschly. Výhodou je vysoká životnost. Nejčastěji se však používá třetí způsob, segmentový. Palubky se nenastavují, ale rozdělí se svisle vyčnívajícími hranolky, mezi které se zařezávají. Takovýto hranolek pak tvoří i roh fasády.

5. Přetřete řezy i čelní konce 
Když budete palubky zkracovat, řezy důkladně přetřete povrchovým nátěrem, protože právě jimi vniká vlhkost do palubek nejrychleji. To platí i pro čelní konce palubek.

6. Přidejte mřížky 
Spodní a horní zakončení fasády je třeba opatřit mřížkou, abyste zabránili vniknutí hlodavců, ptáku a hmyzu za palubky. "Mřížky se dají použít plastové, stejné jako se používají na střechy na kontralatě, nebo hliníkové. Kotví se vruty nebo hřebíky s plochou  hlavou," uzavírá Jaroslav Pultar.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Půlhodinová pauza na oběd? To mi přijde perverzní, říká Zdeněk Pohlreich

20. března 2024

Premium Zdeněk Pohlreich se vrací na televizní obrazovky s novou reality show Česko na grilu. „Hraje se o...

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...