Opravy okapů patří k těm nejnemilejším operacím.

Opravy okapů patří k těm nejnemilejším operacím. | foto: Profimedia.cz

Věčný boj s okapy. Na opravu svépomocí raději zvolte skládačku

  • 6
Zkáza omítek a celková destrukce domu nenápadně začíná s rozpadlými okapy. Vybrat si můžete mezi modely z pozinku, mědi nebo rheinzinku, které však potřebují odbornou instalaci, anebo mezi stavebnicí Rainline, která přeje i svépomocným praktikám.

Než se pustíte do montáže, zkontrolujte, zda máte po ruce vše, co potřebujete, abyste nemuseli během práce odbíhat do stavebnin. Jako základní nástroje pro montáž vám postačí nůžky na plech, pilka na železo a gumová palička. Nebudete nic letovat ani lepit jako u jiných materiálů.

Žlaby se spojují pomocí spojky s bajonetovým uzávěrem a těsněním, díky němuž je spoj trvale těsný. Přitom můžete okapový systém kdykoli rozebrat a znovu složit. Snadná montáž a demontáž se hodí například pro horské chalupy, kde jsou okapy namáhány velkým množstvím sněhu, a tak je mnoho majitelů raději na zimu sundá a na jaře opět namontuje zpět.

Okapy jsou vyrobené z předlakované švédské oceli o síle 0,6–0,7 mm, která je bezúdržbová, takže na okapy podle výrobce nebudete muset 40 let téměř sáhnout. Vybírat si je možné ze několika barevných odstínů, aby k chalupě „dobře šel“.

Devět zásad pro úspěšnou montáž

1) Podokapní žlaby se montují ve spádu minimálně 5 mm/m. Na každých 10–12 m délky podokapního žlabu by měla být jedna svodová roura.

2) Samotnou montáž začněte upevněním žlabových háků. Pro zjednodušení si na hácích označte tužkou místo ohybu. Nezapomeňte si háky očíslovat. Nejmenší doporučený spád podle ČSN je 5 mm/m. 

Namontujte první a poslední hák a natáhněte mezi nimi provázek. Poté namontujte další háky v linii vytyčené provázkem. Háky se montují na latě nebo na bednění nad krokvemi, s rozestupy cca 90 cm.

3) Háky přišroubujte nebo přibijte hřebíky. Pokud je délka podokapního žlabu větší než 12 metrů, montují se žlaby se spádem od středu ke krajům (ke svodům). K ohýbání dlouhých háků můžete použít originální ohýbačku, případně lze hák ohnout ve svěráku přes trubku o průměru minimálně 20 mm tak, aby ohyb byl plynulý. Při ohýbání háků vezměte v potaz, že přední hrana okapního žlabu by měla být níže zadní hraně.

4) Na žlabu si označte místo, kde umístíte žlabový kotlík. Vyřízněte otvor pilkou na železo nebo jej vystřihněte nůžkami na plech. Okraj střižné hrany ohněte dolů kleštěmi.

5) Zasuňte přední část kotlíku pod návalku žlabu a pomocí upínacího systému v zadní častí kotlík připevněte. Žlabový kotlík se liší od běžných kotlíků upínacím click systémem v zadní části. Tento systém umožňuje osadit kotlík během několika vteřin. 

Díky jazýčku žlabového kotlíku je spoj pevnější.

Kotlík pečlivě upevněte, aby vydržel tlaky ledu a sněhu..

Upínací systém sám zafixuje kotlík do správné polohy a zároveň zajistí potřebnou pevnost spoje. 

6) Osaďte žlabové čelo, jehož snadnou a rychlou montáž umožňuje jeho tvar a čtyřnásobná lamela. Čelo se aplikuje pouhým naražením na konec žlabu pomocí gumové paličky, bez nutnosti tmelení a používání nýtů. Čelo je univerzální, je použitelné pro levou i pravou stranu; nepotřebné ouško čela snadno odlomíte díky částečné perforaci. Čelo lze opakovaně demontovat a opět osadit bez ztráty pevnosti spoje. Díky celkové koncepci zabere osazení tohoto čela pouze několik vteřin.

7) Nyní usaďte podokapní žlab. Pokud používáte háky se samozaklapovacím upnutím, položte žlab návalkou do přední části háku a pak jej zaklapněte v zadní části dolů do háku. Jestliže jste zvolili háky s ohebnými příchytnými jazýčky, ohněte je přes okraj položeného žlabu.

8) Žlaby spojte pomocí spojek. Osaďte spojku tak, aby v místě spojení žlabu byla mezera 2–3 mm. Poté zacvakněte bajonetový uzávěr a zabezpečte proti vycvaknutí pojistným jazýčkem. Spoje není třeba tmelit ani nýtovat. Spojku lze osadit bez nářadí. Osazení zabere jen pár vteřin.

9) V případě většího přesahu střechy je nutné mezi kolena svodové roury osadit mezikus potřebné délky - tak, abyste se dostali k napojení na svodovou rouru, která bude umístěna na fasádě. Délku mezikusu si snadno stanovíte podle tabulky na webu http://www.okapyprovas.cz

Dále namontujte objímky svodových rour – nejméně dvě na každý samostatný díl roury. Maximální vzdálenost mezi objímkami je dva metry. Máte-li upravenu délku mezikusu svodové roury podle tabulky, připojte k němu dvě kolena a napojte na žlabový kotlík. 

Napojte svodovou rouru, jejíž délku si předem upravte. Osaďte výtokové koleno a upevněte je nýty nebo šrouby. Usaďte svodovou rouru do svislé polohy a uzamkněte zámky objímek. Pokud zaústíte odpadovou rouru do kanalizace, je možné použít filtr a spodní díl odpadové roury s označením BUTK.