Systém skládání schodů

Systém skládání schodů | foto: J.A.P.

Jak na montáž stahovacích schodů. Krok za krokem

  • 2
Je škoda nevyužít půdu, na kterou se může odstěhovat veškeré haraburdí z bytu. Krabice od přístrojů, nepoužívané hračky, sezonní oblečení nebo lyže či stará kola.

Právě pro tuto příležitost jsou ideální stahovací schody. Montáž je jednoduchá, ale při výběru je třeba dodržet několik zásad. "Vybírejte tak, aby měly schody dobré izolační vlastnosti. Jinak by se vám v zimě tvořil tepelný most, což způsobí srážení vlhkosti a vznik plísní," radí Petr Paksi ze společnosti J.A.P.

Schody se vyrábějí v několika velkostech, abyste se s nimi "strefili" mimo nosné konstrukce stropu. "Při vestavbě do novostavby nespěchejte, konstrukce musí být dostatečně vyschlé, aby kovové části korpusu schodů nezačaly korodovat," doplňuje.

Dobře si rozmyslete, kam budete schody montovat, abyste mohli při manipulaci snadno otevřít jejich víko a měli na půdě i sami pro sebe dost místa nad hlavou. Ujistěte se, že v místě, kde budete bourat stavební otvor, nebyly žádné instalace.

Krok za krokem

Přestože schody jako takové nejsou příliš těžké, k montáži přizvěte pomocníka. Budete potřebovat druhý pár rukou, který pomůže při usazování schodů.

Do rámu zasaďte závěsná oka, která slouží pro zavěšení schodiště při zvedání. Po vlastní montáži se oka odstraní.

Instalační oko se využije při zvedání schodů do stavebního otvoru.
Instalační oko se využije při zvedání schodů do stavebního otvoru.

Ještě předtím, než celou konstrukci schodů zvednete do připraveného prostoru ve stropu, je potřeba připevnit na hranách korpusu kotevní šrouby. V již usazeném stavu schodů byste se k těmto plochám obtížně dostávali.

V této fázi musí osoba v horním podlaží vytáhnout konstrukci schodiště pomocí uchycení na závěsná oka do půdního prostoru. Druhá osoba pak ve spodním patře kontroluje správné dosazení do otvoru.

Demontáž pomocných prvků
Připevnění příčných nosníků
Stavební otvor se vyplní protipožární stavební pěnou.

Po usazení do připraveného otvoru se z hran korpusu odstraní kotevní šrouby z úchytů a pomocná závěsná oka. Otvory, které po těchto pomocných prvcích zůstávají, se zakryjí záslepkami. O to, aby celá schodišťová konstrukce držela v montážním otvoru přesně na svém místě tak, jak má, se postarají příčné nosníky.

Aby schody mohly bez výhrad plnit svoji úlohu, je třeba mezeru mezi stavebním otvorem, do kterého se celá konstrukce zasazuje, a vlastním schodištěm vyplnit montážní protipožární pěnou. Ta kromě izolace a fixace zajistí žebříkovému schodišti i požární odolnost.

Osazení zateplovacího límce
Nasazení dřevěného rámu

Aby schody splňovaly i tepelně-izolační účel, je třeba osadit zateplovací límec. Ten zároveň mechanicky uzavře montážní meziprostor. Na samotný korpus schodiště se nakonec nasadí finální dřevěný rám s horním víkem, který se uchytí do OSB rámu pomocí šroubů. Panty musí být na opačné straně než třmen uchycení pružin, díky kterým se víko otvírá.

Panty mají být na opačné straně než třmen uchycení pružin.
Nezapomeňte přišroubovat zábradlí.

Táhla připevněná k hornímu víku zajistí, že se při otvírání spodního víka půdních schodů souběžně otevře i víko horní.

Kvůli bezpečnosti nezapomeňte namontovat k horní boční části dřevěného rámu zábradlí.

Nastavení rovinnosti žebříku
Nožičky by měly být z měkkého materiálu, nejlépe nastavitelné.

V dalším kroku je třeba zajistit rovnoběžnost horní plochy nášlapů s podlahou. Aby jednotlivé schody byly souběžné s podlahou, spodní víko se doladí pomocí regulačních šroubů. Výšková regulace je možná i pomocí spodních nožiček. Na ty si dejte pozor už při koupi. Měly by být z měkkého materiálu, aby se při vystupování do podkroví nepoškrábala podlaha.