Vinař Zbyněk Vaďura z Polešovic ukazuje hrozny odrůdy Chardonnay ve vinohradu Novosady, které napadla plíseň révová

Vinař Zbyněk Vaďura z Polešovic ukazuje hrozny odrůdy Chardonnay ve vinohradu Novosady, které napadla plíseň révová | foto: Jan Karásek, MAFRA

Moravské vinaře zdrtila plíseň révová. Zničila polovinu úrody

  • 18
Vinaři na Slovácku přijdou až o polovinu úrody. Může za to plíseň révová neboli peronospora, kterou způsobilo "aprílové" květnové počasí přinášející vysokou vlhkost a bouřky. Kalamitu takového rozsahu nepamatují desítky let.

Na konci května napadla vinice houbová choroba, plíseň révová neboli peronospora. "Takovou kalamitu nepamatujeme několik desítek let. Našlo by se dokonce několik míst, kde máme hrozny poškozené až ze sedmdesáti procent," hořekuje vinař Zbyněk Vaďura z Polešovic na Uherskohradišťsku.

"Na vinicích byly najednou podmínky jako někde v jihovýchodní Asii. Vysoká vzdušná vlhkost a teplota potom napomohly vzniku choroby."

Kvůli počasí nestihli zareagovat

Útok plísně byl tak prudký, že majitelé vinic nestihli zareagovat. "Pršelo tak moc, že se do vinic nedalo vjet s technikou k nutnému ošetření révy," povzdechl si Vaďura. Nejpostiženější jsou odrůdy Müller Thurgau, Chardonnay, Rulandské bílé a Rulandské šedé. Nepříjemné je, že peronospora poškodila vinice po celé Moravě. Kromě Zlínského kraje se s plísní potýkají vinaři také v dalších krajích (viz předchozí článek).

Plíseň révová

Plasmopara viticola: Na listech se tvoří nažloutlé skvrny, na spodní straně jsou viditelné bělavé sporangiofory. Skvrny později nekrotizují a trhají se.

Při napadení květenství nebo hroznů dochází k jejich zasychání. Bobule mohou být napadeny pouze do velikost hrášku, později již choroba nedokáže prorůst pokožkou.

Infikované bobule se zbarvují šedozeleně, deformují se a uvnitř je viditelné mycelium.

"S úrodou to bude letos na Moravě hodně špatné a zdaleka se to netýká jen vinné révy. Málo bude i ovoce," řekl předseda Svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo.

Vinaři na Slovácku jsou ale zřejmě postiženi nejvíc. "Peronospora zasáhla snad všechny vinice v okolí. Čtyřicet procent z úrody je poškozeno," tvrdí Tomáš Jurák, jehož firma má v okolí Uherského Hradiště čtyřicet hektarů vinic. Někteří vinaři jsou na tom ale ještě hůř.

Kvůli kalamitnímu stavu zažádal Svaz vinařů České republiky, který vinaře a vinohradníky zastřešuje, ministerstvo zemědělství o výjimku. Chtějí zvýšit počet postřiků a také dávky mědi pro hospodaření v integrované produkci. Ministerstvo zatím stanovisko nevydalo.

"Stále se to řeší," uvedl Václav Tampír z odboru komunikace ministerstva. To ale vinařům v jejich těžké situaci nijak nepomůže. "Neexistuje žádná právní norma, která by případnou pomoc umožňovala," upozornil Tampír.

Přidalo se i padlí révové, hrozí bouřky

Aby nepříjemných zpráv nebylo málo, na slovácké vinice se v minulých dnech snesla další pohroma. Révu napadlo oidium neboli padlí révové.

"Proti této chorobě se naštěstí bojovat dá," ulevil si Vaďura. Jenže tím nepříjemnosti nekončí. Další ránu můžou vinařům zasadit avizované bouřky, které vystřídá současné tropické počasí. O úrodu je mohou připravit případné kroupy.

Zatímco pěstitelé révy se obávají nejhoršího, milovníci moravského vína můžou zůstat v klidu. Špatná úroda se nedotkne ceny vína ani jeho kvality. Při nižší sklizni je surovina bohatší. "Hrozny půjdou cenově nahoru, ale víno ne. Brání tomu otevřený trh," shodli se vinaři.