Český pstruh potočák žije i v moři. Teď vrcholí sezona jeho lovu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Český pstruh potočák žije i v moři. Teď vrcholí sezona jeho lovu

Pstruzi žijí i v moři. Tou v Evropě a pro české rybáře nejpopulárnější je anadromní forma pstruha obecného. Tedy stejný druh pstruha jako „potočák“ žijící v našich říčkách a potocích. Pouze jde o jeho migrační formu.
Radek Filip s uloveným mořským pstruhem

Radek Filip s uloveným mořským pstruhem | foto: Archiv časopisu Kajman

Mořská forma pstruha migruje po většinu života do moře, kde se krmí, a odtud zase nazpátek do rodných řek, kde se vytírá. V moři se většinou vyskytuje od brzkého jara do pozdního podzimu. 

Poté vstupuje do řek. Do kratších řek, které se vyskytují třeba v Dánsku, vplouvá později. Do dlouhých řek (Švédsko), kde musí urazit delší cestu, dříve. 

Toto chování je způsobeno vlivem prostředí i genetickými faktory. Z hlediska rybářského je „mořák“ fascinující ryba. 

Nejdříve se jeví jako obyčejná ryba, kterou chytíte, uděláte si čárku a můžete se věnovat lovu jiných druhů ryb. Ale po jeho ulovení zjistíte, že jich chcete chytit více a dozvědět se toho více i o jeho životě. Může se to stát až posedlostí. 

Destinace
Lov mořských pstruhů je populární v Dánsku, Švédsku, Norsku, Argentině, Austrálii, Tasmánii, na Novém Zélandu, ve Skotsku, Německu, USA, Holandsku, Irsku, Anglii a dalších zemích. Drtivá většina českých rybářů ovšem míří za mořáky do Dánska na pobřeží poloostrova Jutland nebo ostrova Fyn.

Zejména mezi mnohými českými muškaři jde o kultovní zemi a rybu. Nikde ovšem není až na výjimky lov jednoduchý. Ne na darmo se mořákovi říká „ryba tisíce hodů“.

Velikosti
Migrační forma pstruha dorůstá větších velikostí než ta stacionární. Ryby po tření totiž většinou neumírají. Velkým samcům se před třením utváří hákovitá dolní čelist. Na různých světových místech byli uloveni mořáci přes 10 kg. 

Ten největší byl podle www.fishing-worldrecords.com chycen na řece Rio Grande v Argentině. Pěknými úlovky se ale mohou pochlubit I Češi. Třeba František Bastl chytil na jaře 2013 90cm a 7,75kg mořáka.

Taktika lovu
Taktika lovu mořských pstruhů se liší v závislosti na místě, kde je lovíte (moře nebo řeka), a ročním období. Na moři se loví třemi základními technikami – přívlačí ze břehu, muškařením a trollingem. Tam, kde je legální, funguje i lov na živou nástrahu.

Přívlač je většinou úspěšnější na jaře. Prochytáte s ní větší plochu a mořský pstruh je na jaře hladový, a není proto náročný na prezentaci nástrahy. Typicky se loví s plandavkami nebo pilkříky v různých barvách. Fungují ale i jiné nástrahy. Populární je i lov se sbirolinem a muškou.

V létě se hodně pstruhů loví z hladiny v noci přívlačí i muškařením. Na podzim ovšem přichází čas muškařů. Mořáci se vrací nažraní k ústí řek (jejich bezprostřední okolí bývají hájené) a jsou mnohem vybíravější. Typickými muškami jsou imitace písečných červů, krevet a univerzální vzory (Ullsock, Pattergrisen, Magnus, Grey Fred a další). 

Ryby se samozřejmě stále na podzim dají, jak mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, ulovit i na přívlač. Muškaři i vláčkaři většinou chytají zabrodění do vody někdy i daleko od břehu. Důležité je zejména snažit se prochytat co největší plochu. Být takřka neustále v pohybu. Někteří rybáři tak říkají, že nejdůležitější výbavou pro lov mořských pstruhů je auto.

Na trolling (nástraha tažená za jedoucí lodí) se používají různé plandavky a woblery. Jeho největší výhodou je, že se s ním dá chytat dále od pobřeží v různých hloubkách.

Rybářská výbava
Typický prut na lov pstruhů je dlouhý (2,7 m a více) s vrhací zátěží 20–50 g. Na navijáku se používají zejména pletenky s návazcem z fluorocarbonu. Podstatné jsou totiž dlouhé náhozy a manipulace s dlouhým návazcem. Muškaři musí vzít v potaz, že při lovu mořáků se opravdu hodně nahazuje na hranici odhozu. 

Pro tyto účely je třeba dlouhý rychlý prut, který je zároveň tak lehký, jak jen je to možné. Většinou se používají pruty s AFTMA 6–8 o délce 2,7–3 m. S delšími pruty nastávají problémy při velkém větru, který není na pobřeží výjimkou. Naviják by měl být odolný slané vodě a ze šňůr se většinou používá intermediální.

Při lovu mořských pstruhů, kdy máte vše podstatné k lovu v brodící bundě, svačinu s foťákem v batohu na zádech a touláte se po mořském pobřeží, poznáte zvláštní pocit svobody. Neváhejte a vyražte lov mořáků vyzkoušet. V Dánsku byste je měli ještě nějakou dobu na moři zastihnout.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30