Osm praktických tipů, jak vybrat optimální sekačku pro svoji zahradu

Vybírat sekačku vyžaduje zodpovědnost. Nekupujeme ji totiž pouze na jednu sezonu a chceme, aby nám vydržela a dobře pracovala. A nechceme si po několik následujících let každý týden přes víkend vyčítat, že jsme vybrali špatně.Vybírejte také podle toho, jak daleko máte do servisu.

Co se týká sekání trávy, je u nás odborníků stejně jako fotbalových trenérů. Dokud ovšem nepřijdou do obchodu, kde narazí na desítky modelů. Každý z nich nabízí něco trochu jiného a je problém se v nabídce zorientovat.

Existuje několik podstatných věcí, které mohou ve výběru pomoci. Jde o to, aby se člověk zbytečně nedřel, aby sekačka sbírala a obecně dělala to, co od ní očekáváme. A nezapomeňte se ptát, zda máte servis "za rohem", kdybyste potřebovali jeho služby.

Velká, nebo malá?

Krásné velké (a logicky dražší) samochodné sekačky vybavené mnoha funkcemi a se záběrem přes 50 cm jsou úžasné, ale možná je nevyužijete a budou vás spíše obtěžovat.

Jsou totiž těžké a patří na velké plochy, kde se nebudete muset vyhýbat překážkám. Pokud máte zahradu kolem 500 metrů čtverečních s mnoha záhonky a dalšími detaily, volte raději menší a podstatně lehčí model, klidně se šířkou záběru třeba 46 cm.

Je třeba pojezd?

Pojezd je báječná věc, ale lehce vám zdraží stoje a přidává mu něco málo na váze. Nicméně pokud nebudete sekat jen pidipozemeček, dnes už se vyplatí ho mít, protože výrazně usnadňuje práci.

Ono je to poznat i na záběru: pro úplně malé pozemky bývá jen něco málo přes 40 cm a sekačky bývají bez pojezdu.

Výkon motoru

Pozor, aby nebyla sekačka naddimenzovaná po stránce šířky záběru, ale s malým motůrkem. Velice zjednodušeně lze říct, že pro nejmenší zahrady si vystačíte s motorem o výkonu 4 HP, pro střední stačí 5 HP. Pro velké zahrady nad 1 500 m² chtějte stroj o výkonu 6 HP.

Jaké šasi?

"Pro české sekání je typické, že se nestíhá vícekrát týdně, na chalupě i méně než po týdnu. Proto je důležité vysoké šasi. Při koupi si kontrolujte velikost výletového otvoru, aby sekačka dobře sbírala do koše," připomíná specialista Filip Werner ze společnosti Mountfield.

Všimněte si, že například u amerických strojů bývá šasi podstatně nižší. Suchou trávu budou sbírat také dobře, ale když vjedou do složitějších podmínek, mohou mít problémy.

Kolik v jednom je potřeba?

Ve skutečnosti jde o to, jakým způsobem potřebujete se sekačkou pracovat. Každopádně kombinaci funkcí na těchto sekáčkách využijete a oceníte.

 Existuje několik scénářů.

1. Základním je sběr do koše, to má každá sekačka.

2. Boční výhoz mívaly dříve jednodušší stroje, ale předpokládá se, že trávu pak budete sbírat hráběmi. Je to také způsob, nicméně trochu zdlouhavý.

3. Mulčování. Sundáte koš, do výletového otvoru vložíte záslepku a necháte nůž rozdrtit konečky trávy a vpravit mezi stébla trávy. Mulčování se stalo před několika lety mezi výrobci sekaček módou, ale mělo by se praktikovat s rozmyslem. Správně byste měli před akcí vyměnit núž za speciální mulčovací.

Kratičké stonky trávy se dostanou do porostu, rozpadnou se, pohnojí trávu a udrží vlhkost. "To zní báječně, ale když je toho porostu moc, začnou se tvořit mechy, překyseluje se půda. Proto se doporučuje mulčování spíše v sušších měsících a rozhodně střídat se sbíráním," upozorňuje Werner.

Jiná věc je, když rezignujete na okrasný trávníček a rozhodnete se sekat rychle a úsporně. Na nějakou tu nedokonalost nehledíte a sousedy rozhodně nezvete proto, abyste se bavili o ošetřování trávy. Trávník budete mít posekaný v kvalitě jako ve veřejném udržovaném sadu, kde se také nesbírá. Nenadchne to, nicméně účel to splní.

Plastový, nebo látkový sběrný koš?

Názory se liší, móda se mění. Před deseti lety byly téměř všechny koše plastové, v poslední době naopak látkové. Jeden názor tvrdí, že látkový koš umožňuje dobré proudění vzduchu, takže se dobře plní posekanou trávou. Další názor tvrdí, že se látkový koš v provozu rychleji zanese a je těžké se drobných vláken trávy zbavit. Na rozdíl od plastového, který vyčistíte tlakovou vodou.

Dnes se koše často kombinují. "Látková část usnadní proudění vzduchu a horní plastová část usměrní vzduch tak, aby tráva nalétávala až do zadní části koše a pěkně ho plnila," popisuje Werner s tím, že je tu znát i pokrok ve vývoji tkanin, které se dnes už trávou neucpávají.

Servis je nudný, ale nutný

Benzinová sekačka vyžaduje pravidelný servis. Dodržujte několik zásad. Nejprve po prvních několika hodinách podle návodu vyměňte olej. "Tento krok opravdu doporučuji dodržet. Z výroby mohly na součástech motoru zbýt otřepy a ty by po zajetí mohly zůstávat ve vaně s olejem. Zbytečně byste si ničili motor," doporučuje Filip Werner.

Pak vyměňte olej jednou ročně. To zvládnete buď sami, nebo to za vás udělají v servisu. Několikrát za sezonu je potřeba také zkontrolovat vzduchový filtr, jde o to, aby motor pracoval s optimálně namíchanou směsí vzduchu a benzinu a neztrácel výkon. To oceníte hlavně v obtížnějším terénu.

Pravidelně kontrolujte naostření nože, abyste trávu sekali a ne jen trhali. Projeví se to v celkové kultivovanosti chodu sekačky.

Po sekání očistěte špachtlí vnitřní prostor šasi, aby se vlhká tráva na podvozku neusazovala. Když se na to vykašlete, porušíte hladké proudění vzduchu v šasi a tráva se bude hůře sbírat.

Ale pozor na extrémy. Svého času existovaly dokonce sekačky, na které bylo možné připojit zahradní hadici a vnitřek se vystříkal proudem vody. Dnes už jsou servismani opatrnější a zjistili důsledky přehnaného čištění třeba wapkou. Tlaková voda se totiž dostane do všech koutů včetně uložení koleček a šasi celkově více koroduje.

Pár korun to sice stojí, ale určitě se to vyplatí. V servisu vám vyčistí a seřídí motor, lanovody či pojezd, případně nabrousí nůž. Takže po sezoně nastartujete a můžete znovu vyjet.

Z Evropy, nebo z Asie?

Dnes už si nemůžeme být jisti, odkud který model pochází. I renomovaní výrobci si hlavně levnější modely nechávají vyrábět v Číně (to platí i o dílenském nářadí).

Někteří si nechávají vyrábět v Evropě, králem je italský koncern GGP, který vyrábí pro Mountfield, Stigu a další firmy podle jejich návrhů.

Na druhé straně je tu například značka Hecht, která si nechává techniku vyrábět v Číně a za léta působení na trhu se vypracovala do třídy, za kterou se nemusí stydět. Není sice tahounem na trhu inovací, ale najde si zákazníky, kteří jsou s ní spokojeni.

Až budete vybírat, hledejte hlavně síť servisů, ať už jde o jakoukoliv značku. Není nic horšího, než když uprostřed sezony přestane fungovat sekačka a vy musíte měsíc čekat na vyřízení reklamace v hobbymarketu.

Autor:
  • Nejčtenější

Půlhodinová pauza na oběd? To mi přijde perverzní, říká Zdeněk Pohlreich

20. března 2024

Premium Zdeněk Pohlreich se vrací na televizní obrazovky s novou reality show Česko na grilu. „Hraje se o...

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...