Založení chovu je snadné: stačí nechat mouchy naklást vajíčka do návnady ve

Založení chovu je snadné: stačí nechat mouchy naklást vajíčka do návnady ve sklenici. | foto: Profimedia.cz

Mouchy můžete chovat vlastní. Na množení jim stačí zavařovačka

  • 5
Zatímco člověk vidí mouchu jen jako obtěžující přenašečku mikrobů, pro chameleona nebo ještěrku je moucha domácí výtečnou pochoutkou. Tohle živé krmení pro ně ale nemusíte pracně lovit nebo pravidelně kupovat, můžete si je celkem snadno odchovat.

Na vlastní chov much nepotřebujete žádné speciální zařízení. Nejsou náročné. Ale počítejte s tím, že jejich chov může být cítit, takže pro ně vyberte co nejvhodnější místo. Nemůžete je například odložit do chladného sklepa, ideální je pro ně teplota okolo 28 stupňů.

První můžete ulovit, další už si vychováte

Pro vlastní chov je vhodná pětilitrová sklenice, ve které ale musí neustále proudit dostatek vzduchu. Proto ji uzavřete například gázou, sítí nebo pletivem na hmyz. Pokud použijete víčko, udělejte do něj hodně drobných průduchů.

Čtěte v MF DNES

Ve středečním magazínu DOMA DNES najdete kromě návodu na chov much také rady, jak se postarat o skalku nebo jak začít s chovem hadů.

Váš leguán či ropucha mouchy z domácího chovu jistě ocení.

Dno sklenice vystelte asi 5 až 10 cm vysokou vrstvou podestýlky a potravy. Mohou to být otruby nebo krupice namočené v mléce. Vhodná je také vojtěška smíchaná s otrubami, kvasnicemi a sladem, to vše namočené ve vodě. Potrava by neměla vyschnout, ale nesmí být zase moc vlhká, jinak zplesniví.

Pro začátek se můžete pokusit mouchy odchytit, navnadit je třeba na kousek masa. Návnada sama o sobě mouchy přiláká a ony do ní nakladou vajíčka.

Jednodušší způsob je koupit larvy much v chovatelských nebo rybářských potřebách. Pro začátek vám postačí asi 15 až 20 much, které nakladou vajíčka, z nichž se během 10 až 14 dnů vyvine dospělá moucha.

Zkrmíte je jednoduše. Stačí sklenici vložit do terária a otevřít víko. Dospělé mouchy vylétnou, ale v podestýlce už budou nakladena další vajíčka, z kterých se vám opět vylíhnou mouchy nové.

Co možná nevíte o mouše domácí (Musca domestica)

Dorůstá do velikosti asi 9 milimetrů a je velice schopný letec. Letí rychlostí až 8 km za hodinu, při letu kmitá křídly asi 200krát za vteřinu.

Vidí trojrozměrně, oči má velice citlivé na pohyb. Samice má oči rozdělené, u samce se na temeni hlavy téměř dotýkají.

Speciální plošky na chodidle umožňují mouchám přisát se k povrchu a chodit po něm i vzhůru nohama.

Muší bzučení není skutečné bzučení. Je slyšitelné pouze při letu, když moucha kmitá křídly.

Moucha je samotář, dožívá se v průměru jednoho až tří měsíců věku.

Samice během snůšky naklade 100 až 150 vajíček, během svého života až 2 000. Samec po spáření uhyne.

Larvy se asi po 4 dnech zakuklí a pár dnů po opuštění kukly už může tato generace klást další vajíčka.

Živí se zkaženým masem, výkaly, ale i ovocem a hnijícím organickým odpadem. Je potravou hlavně pro žáby a pavouky.