Mrtvá bílá veverka, kvůli které truchlí Angličané, je přistěhovalec z Kalifornie

  • 24
Obyvatelé Anglie prožívají smutek kvůli albínské veverce, kterou přejel náklaďák. Přitom v Evropě nemá co dělat, patří mezi importované druhy, které vytlačují původní faunu.

Angličané si bílé albínské veverky zamilovali a chodí je pravidelně krmit do veřejných parků. Veverku, kterou přejelo nákladní auto, oslavují. Její hrobeček pokryli květinami a vzkazy, píší o ní básně a dokonce jí vytvořili fankluby na Facebooku.

Přírodovědci se ale na jejich počínání dívají s despektem. Albínská veverka podle nich patří mezi agresivnější druhy, které vytlačují domácí veverky. Jen přísná regulace zakazující jejich chov v zoologických zahradách a přírodní překážky zabraňují jejich masivnímu rozšíření po celém území Evropy.

Ani jedno oko nezůstane suché

Bílá albínská veverka žila se svými veverčími kamarády na hřbitově v anglickém městečku Dorking. Místní obyvatelé ji milovali a pravidelně ji i ostatní veverky chodili krmit. Jednoho dne však zbrklá veverka opustila hřbitovní zdi a bez rozhlédnutí vběhla do silnice. Bohužel právě v okamžiku, kdy kolem projíždělo nákladní auto.

Místo činu

Místo činu

Poslední foto zesnulé albínky

Poslední foto zesnulé albínky

"Veverka vyběhla z těchto keřů, přešla silnici a najednou tu bylo auto. V okamžiku bylo po ní," popisovala Jan Asling, která se náhodou stala očitým svědkem neštěstí.

Celá rozechvělá je také Kathy Santoro, která Albiho chodívala pravidelně krmit. "Byla tak krásná, tak krásná," opakuje stále dokola. "Málem se mi z toho zastavilo srdce. Nemohu uvěřit, že je mrtvá, tady jí zrovna nesu oříšky," pláče.

Uctili ji květinami, básněmi a Facebookem

Bílá albínská veverka, které říkali také Snowy nebo Percy, našla své místo odpočinku tam, kde žila, tedy na hřbitově. Místní její hrobeček zaplavili květinami společně se vzkazy vyjadřujícími smutek a lítost, že už není s nimi. Nápisy "Bůh ti požehnej, chybíš mi" jsou typické pro nejčastější vzkazy, které se na na hřbitově objevily.

Albínská veverka na Facebooku

Zprávy o smrti veverky se rozšířily i na internetu, její příznivci pro ni vytvořili kluby na Facebooku. A místní obyvatelé v sobě dokonce nalezli i básnické střevo, a tak se veverka může v nebi potěšit libozvučnou Ódou na hlodavce:

"Ó, malá veverko s kůží tak bílou, my všichni z Dorkingu dostali jsme takový strach, když tvůj život z ruky zlého vraha ukončil ten strašný krach. Tvoje zářící bílá kožešina byla zdrojem hrdosti, která rozzářila města šedou oblohu. Běda ubohému zmačkanému hlodavci, za kterým z Dorkingu do nebe nemohu."

Lidé se loučí s bílou veverkouChybíš nám!

Invaze albínských veverek v Evropě

invaze Albínských veverek v evropě

Albínské mutace veverek se hodně objevují ve Spojených státech amerických, kde v roce 2001 na jejich ochranu vznikla při univerzitách v Texasu a Pensylvánii dokonce i organizace The Albino Squirrel preservation Society. Její členové se zavazují, že budou chránit všechny veverky, zvláště ty albínské. Důvodem je nejen jejich ochrana před dravci (nemají totiž ochranné zbarvení), ale i zcela prozaický důvod: albínská veverka podle nich přináší štěstí u zkoušek ve škole.

Na albínské veverky se už tak vlídně nedívá například Pavel Brandl z pražské ZOO. "Jak znám tento případ, jde o invazní druh, kalifornskou albínskou mutaci veverky zavlečenou do Evropy, kde se hojně rozmnožuje a vytlačuje domácí druhy. Hodně jich je třeba v Itálii nebo ve zmiňované Anglii. U nás máme štěstí, že mezi Itálií a Českem stojí Alpy, které veverky kvůli podmínkám tam panujícím nemohou překonat. Nebýt toho, tak bychom už u nás pomalu ani nepotkali naši veverku obecnou. A to je taky důvod, proč je v Evropě zakázáno v zoologických zahradách tyto veverky chovat," vysvětluje Pavel Brandl.

.