Strádající zvířata z Gazy, z nejhorších zoo na světě volají o pomoc

  • 67
Válečné konflikty neodnášejí jen lidé, ale i zvířata, což většinou zůstává v pozadí problému. Agentura Reuters nicméně přinesla hrozivé záběry ze zoologických zahrad v Pásmu Gazy, kde následkem konfliktu mezi Palestinci a Izraelci trpí desítky na smrt vyhladovělých zvířat.

Záběry byly pořízeny v několika zoo v Pásmu Gazy. Například v South Forest Park, kterou její majitel Mohammed Owaida otevřel ve městě Chán Júnis v roce 2007. Tehdy do ní investoval stovky tisíc dolarů s vidinou vytvoření nádherného místa lákajícího k rodinným i školním výletům. Ze zvířat tu nechyběli hrdí lvi ani krokodýli.

Během izraelských útoků na Hamas ale začala zvířata strádat. A od té doby jim není možné zajistit potřebnou péči, vhodné krmení ani veterináře (o situaci v Pásmu Gazy více například zde).

O další zvířata zoologické zahrady přišly, když Izrael v roce 2014 obnovil válečné operace (více najdete mj. zde). Nyní tak jejich smutné sbírky sestávají z vysušených, mumifikovaných mrtvol vyhladovělých zvířat a přežívajících zubožených jedinců.

Alespoň ty se teď snaží ochránci zvířat zachránit. Mohammed Owaida se například rozhodl nabídnout zbývající zvířata na prodej. Je mezi nimi například vyhublý tygr, který při troše štěstí čas od času dostane alespoň pár mražených kuřat. Zoufalý majitel nabízí i jelena, pštrosy, dikobraza či pelikány.

Ochránci vyzývají k mezinárodní pomoci

V Gaze je celkem pět nebo šest (zdroje se rozcházejí) zoologických zahrad a ve všech je situace velmi podobná. Ještě loni v létě tu podle odhadů žilo zhruba čtyřicet velkých kočkovitých šelem, zcela pochopitelně se ale na ně nepřišli podívat žádní návštěvníci. Z většiny jsou dnes mumie, přežívá jich asi patnáct.

Aktuální sbírka na krmivo pro zoo v pásmu Gazy

Humanitární organizace Four Paws (založená v roce 1988 v Rakousku) organizuje na pomoc zoologických zahradám v pásmu Gazy finanční sbírku (zde), která má pomoci financovat krmivo a nezbytný zdravotnický materiál.

Právě exotická zvířata přitom byla podle Amira Khalila z organizace na ochranu zvířat Four Paws, tedy Čtyři tlapky, většinou z Egypta do Gazy doslova propašována přes podzemní tunely.“ (O aktuální situaci kolem podzemích tunelů Hamasu více zde).

Charitativní pomoc ze zahraničí - jak v podobě zdravotnického materiálu, tak krmiva - se ke zvířatům dostává velmi komplikovaně a nepravidelně. Jakýkoliv pohyb je v daném místě přísně regulován, zajistit rozumné životní podmínky zvířatům je tak velmi náročné. Přesto se organizace na ochranu zvířat snaží téměř o nemožné a shánějí prostředky, kde se dá.

Jak uvedl Amir Khalil pro The Huffington Post: „Rádi bychom pomohli všem zvířatům v zoologických zahradách v pásmu Gazy, ale máme jen omezené zdroje.“ Proto zahájili mezinárodní sbírku a naléhavě žádají dárce o podporu.