Myrta obecná | foto: Profimedia.cz

Myrta obecná (Myrtus communis)

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Popis rostliny: Myrta se řadí mezi stálezelené keře a protože nesnese mráz, je u nás pěstována převážně v přenosných nádobách, a proto zůstává menší než v divoké přírodě, kde může být až 5 metrů vysoká. Rostlina má malé, kožovité aromatické lístky, hustě poseté olejovými žlázkami. Někdy se objevují modročerné bobulovité plody velikosti hrášku. Na trhu jsou různé růstové typy; zakrslé formy, keře i rostliny na kmínku.Celá rostlina krásně voní.

Stanoviště: Pro svůj růst si myrta vybírá slunečná, nebo lehce stinná místa. Hlavní je, aby půda neobsahovala vápno.

Období květu: Myrta kvete od dubna do října.

Použitelné části:gal I přesto, že aromatické vlastnosti má celá rostlina, k sušení, žvýkání a vytváření likérů či nálevů se využívají pouze listy a plody. Obojí se sbírá po celý rok.

Léčivé účinky: Éterický olej myrtol, který se z myrty uvolňuje, je skvělým prostředkem k pročištění dýchacích cest. Při bronchiálních infekcích a zánětech dásní se doporučuje užívat čaj z výtažků z myrty. 

Bylinková kuchyně: Stejně jako u rozmarýnu či tymiánu se myrtové větévky přidávají do marinád a na grilování ryb a masitých pokrmů. Její listy se mohou používat jak vcelku tak rozemleté. Nasbírané plody se přidávají do omáček.