Česká myslivost byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví České

Česká myslivost byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví České republiky. | foto: Profimedia.cz

Myslivost byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví

  • 61
Česká myslivost patří ke kulturním klenotům a je činností s nebývalou členskou základnou. Zapsání na český seznam je podle jednatele Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslava Kostečky prvním a nezbytným krokem k tomu, aby se myslivosti dostalo stejného ocenění i od mezinárodní organizace UNESCO.

Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR obsahuje pouze pět položek. Kromě myslivosti sem patří ještě slovácký verbuňk, sokolnictví, vlčnovská Jízda králů a vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku.

Podle ministerstva kultury, které adepty na zapsání do seznamu schvaluje, zahrnuje fenomén myslivosti řadu zvyků, rituálů a tradic, které bezpochyby do oblasti nemateriálního kulturního dědictví patří.

"Naši myslivci si dokázali uchovat bohatou kulturní tradici. Zdaleka přitom nejde jen o lov a činnosti s lovem spojené. Myslivost se u nás stala zcela ojedinělým fenoménem, který jen těžko hledá srovnání. Pro mnoho lidí tak myslivost není pouze zálibou, ale spíš životním stylem nebo životní filozofií," uvedl Kostečka.

Jednota sdružuje přes 80 tisíc členů, asi deset procent tvoří ženy. Pestrou činnost myslivců dokumentuje i řada zájmových klubů, například kynologické či sokolnické. Pod myslivce ale patří i trubači nebo autoři myslivecké literatury. "Spektrum mysliveckých tradic je široké. Kromě architektury nebo výtvarného umění je asi nejviditelnějším projevem oblečení nebo tradiční mluva myslivců," uvedl jednatel. Myslivecká organizace vyvíjí i pedagogickou a vzdělávací činnost, pořádá výstavy nebo kulturních akce.

Čeští myslivci ve spolupráci s kolegy z okolních zemí by chtěli dosáhnout i mezinárodního ocenění. "Myslivost středoevropského prostoru je natolik specifická a zároveň kulturně bohatá, že si podle našeho názoru zaslouží zvláštní pozornost a ochranu," dodal Kostečka.

Podle vyjádření ministerstva kultury je hlavním účelem Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora položek, které jsou na seznam zapsány. Uzávěrka pro podávání návrhů na další nominace je 28. února. Neoficiálně se o zapsání na seznam uchází honění Jidáše nebo fenomén východočeského loutkářství.