Mláďata mývala vykukující z dutiny stromu

Mláďata mývala vykukující z dutiny stromu | foto: Profimedia.cz

Strýc Pepin věděl, co říká. S mývalem byste se rozhodně nenudili

  • 6
Roztomilé zvířátko, řekne kdokoliv, kdo o mývalovi nic neví. Jenže mýval je současně chytrý jako liška, šplhá jako opice a je neuvěřitelně přizpůsobivý. Nejen ve své domovině v Severní Americe, ale i u nás v Česku dokáže napáchat nepříjemné škody.

Samici se na jaře narodí dvě až pět mláďat vážících do dvaceti gramů, jsou holá, slepá a zcela závislá na matce. Ta je také až do podzimu nespustí z očí. V dospělosti pak mýval váží od čtyř do devíti kilogramů.

Malí mývalové balancující šikovně na větvi

Už malí mývalové mají na obličeji výraznou tmavou masku, která kontrastuje s jejich šedou srstí. A nepřehlédnutelný je i jejich pruhovaný ocas.

Mývalové jsou společenská zvířata, takže žijí ve skupinách. Navíc jsou zvědaví, velmi mrštní a nebojí se lidí, takže za potravou přijdou téměř kamkoliv. A kde ji jednou najdou, tam se s chutí vracejí a sežerou všechno, co najdou.    

A nejen v Severní Americe. Že je mýval sice roztomilý, ale umí být také pěkný prevít, už  poznali i myslivci v Česku. Nejvíce na jižní Moravě a na Šumavě, v poslední době i v Českém ráji (více zde).

Zkuste štěstí ve fotosoutěži

Pošlete fotku zvířecího mláděte a můžete vyhrát vstupenky do pražské zoo, případně možnost stát se tamtéž na jeden den chovatelem. Vkládání a podrobnosti zde.

Mýval byl totiž zavlečen i k nám, kvůli Němcům, kteří je především v třicátých letech chovali pro krásnou kožešinu a  vypouštěli je i do volné přírody. A protože tu mýval má ideální podmínky k životu a nemá přirozeného nepřítele, úspěšně se množí. Doplácí na to naše původní fauna, protože mýval je například schopný vybrat ptačí hnízdo i ulovit raka (více zde).