VIDEO: Mýval ocenil výhody civilizace. V dešti nepohrdl deštníkem

  • 9
Mývali jsou v Americe přemnožení a z původně divokého zvířete se stal téměř domácí mazlíček. Jsou tak krotcí a zvyklí na lidskou přítomnost, že si osvojují i práva na lidské vymoženosti.

Výstižnou ukázku přinesl server ABC News, když ukázal čtenářské video malého mývala. Byl tak krotký, že se nebál lidí, víc se líbilo, že se mohl pod deštníkem schovat před deštěm. Video vzniklo ve městě Topeka ve státě Kansas zhruba uprostřed Spojených států amerických.

Autorem je Bri Smith, která přistihla zvíře u svého domu. „Původně tam byli tři, ale můj pes je vyplašil. Dva utekli, ale jednomu to bylo jedno. Zůstal tam sedět a nenechal se psy ani lidmi vyhodit z klidu,“ popsala neobvyklou scénu.

Že jsou mývali stále ochočenější, popisovala nedávno i naše kolegyně Lenka Tomsová, který dlouho žila ve Státech a své příhody shrnula do článku Mýval vypadá roztomile, ale je pěkný prevít. Přemnožená zvířata totiž farmářům devastují úrodu a ve městech platí pravidlo: nenechávat nikde u domu igelitový sáček s odpadky. 

Mýval severní

Mýval severní (Procyon lotor), lidově také medvídek mýval, je středně velký savec (41–72 cm, 3,6–9 kg) obývající původně Severní Ameriku. Člověkem byl však zavlečen i do jiných částí světa, například do Evropy, Japonska nebo na Kavkaz. . 

„S mývalem jsem se potkala tváří v tvář několikrát. Třeba v městském parku ve Vancouveru mi chtěl ukrást svačinu. Zahnala jsem ho. V kempu na jihozápadní Floridě mi sežral večeři – a vůbec mu nevadilo, že to bylo dost pálivé chilli. A v Texasu to vypadalo, že si pro slupku od salámu sáhne až do ohně. Že jsme tam seděli také? To mu vůbec nevadilo,“ vzpomínala.

Mýval severní se objevil už i na našem území (více zde). Není předmětem zvláštní ochrany a v myslivecké legislativě je veden jako zavlečený, v přírodě nežádoucí druh, který lze usmrcovat. Odstřel je umožněn pouze myslivecké stráži. Mýval není zahrnutý ani v evropské ochranářské legislativě