Myslivec Milan Špetlík a jeho syn skolili v uplynulých letech jednoho mývala a

Myslivec Milan Špetlík a jeho syn skolili v uplynulých letech jednoho mývala a čtyři psíky mývalovité. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Český ráj pustoší mývali nebo norci. Na šelmy z ciziny jsou myslivci krátcí

  • 34
Především v okolí rybníku Žabakor v Českém ráji škodí šelmy, které přišly z ciziny. Mývalové vyžírají hnízda chráněných ptáků, útočí i na obojživelníky a menší savce.

Ohrožená a přísně chráněná zvířata jsou v Českém ráji pochoutkou pro nemilosrdné predátory, kteří nemají v tuzemsku co dělat. Medvídci mývalovití, psíci mývalovití a norci američtí přivandrovali z ciziny a kromě myslivců se nemusí skoro nikoho bát.

"Mývalové a psíci mývalovití se dostali bohužel až do Českého ráje a škodí hlavně v rybníku Žabakor a v jeho okolí," řekl zoolog z Chráněné krajinné oblasti Český ráj Zdeněk Mrkáček. "Vyžírají hnízda chráněných ptáků jako například motáka pochopa nebo volavky popelavé."

Mývalové a psíci mývalovití útočí i na obojživelníky, menší savce nebo na užovky obojkové. Zatímco psíci mývalovití se pohybují výhradně po zemi, mývalové dokážou šplhat po stromech a dostanou se ke všem ptačím hnízdům.

"Mývaly a psíky mývalovité myslivci na Žabakoru nejen viděli, ale dokonce je i zastřelili," dodal Mrkáček. Milan Špetlík a jeho stejnojmenný syn skolili v uplynulých letech jednoho mývala a čtyři psíky mývalovité.

Mýval dokáže předstírat mrtvého

"Mýval vlezl do kovové pasti, kam jsme dali jako návnadu leklé kapry," prozradil Špetlík. "Se synem jsme ulovili každý dva psíky mývalovité. V přírodě sežerou, na co přijdou, jsou horší než liška. Útočí například na všechny ptáky do velikosti bažanta. Troufnou si i na mláďata jeřábů popelavých. Slyšel jsem, jak na Ohři vybrali poslední vzácné užovky stromové."

Psíci mývalovití patří mezi prohnané šelmy. Traduje se o nich, že po výstřelu ze sebe dělají mrtvé, i když je kule mine. "Skutečně se mi to stalo," upozorňuje Špetlík starší. "Psík mývalovitý ležel po výstřelu nehnutě jen několik metrů ode mě, pak se zvedl a pokoušel se utéci. Napodruhé jsem ho ale zasáhl přesně."

Mývali a psíci mývalovití se sice považují za škodnou, lovit je ale smějí pouze myslivečtí hospodáři nebo myslivecká stráž. Kvůli tomu jich v Česku příliš neubývá. V tuzemské přírodě se nenajde skoro nikdo, kdo by se dokázal dospělým mývalům a psíkům mývalovitým postavit. Na mláďata si troufne především liška.

"Kolem Žabakoru a v dalších částech našeho revíru se lišky objevují," konstatoval Špetlík starší. "Letos jsme jich ulovili osm." Psíci mývalovití dorazili do střední Evropy z Ruska, kde se chovají na kožešiny. Mývalové pronikli do Česka z Německa.

Predátory jsou také norci američtí

Spoušť po sobě zanechávají v Českém ráji i norci američtí. V uplynulých dvaceti letech se dostali do přírody z farem. Jejich kožešiny přestaly vynášet a majitelé vypustili norky ven. Do přírody jim často pomohli také ochránci zvířat. Například v roce 2005 otevřeli klece s tisícovkou norků a polárních lišek na farmě u Svitav.

Norci nemají ve střední Evropě takřka žádné přirozené nepřátele a loví mimo jiné kriticky ohrožené užovky a raky. "Na Jizeře kvůli nim dramaticky ubývají pstruzi," prohlásil vedoucí Chráněné krajinné oblasti Český ráj Jan Mocek.

Norek se umí ponořit až do hloubky tři metry a rybu dostihne v rozmezí pěti až dvaceti vteřin.