Krásně rozkvetlý okenní truhlík vás může těšit od května až do podzimu. Když víte, jak na to.

Krásně rozkvetlý okenní truhlík vás může těšit od května až do podzimu. Když víte, jak na to. | foto: www.rozkvetlydomov.cz

Na balkoně pěstujte muškáty, bylinky i rajčata. Ale až se trvale oteplí

  • 1
Vybírejte jen silné a zdravé sazenice květin, nešetřete na substrátu ani na kvalitním truhlíku a dostatečně přihnojujte krystalickým hnojivem. Rostliny otužujte postupně, venku většinou mají podmínky až po "zmrzlých". To je triviální základ pro úspěšné pěstování v truhlíku na okně či na balkoně.

Začněme substrátem vhodným pro pěstování. Často se stává, že s ním si domů přinesete i první problém, černé drobné mušky smutnice. Viz předchozí článek o smutnicích. "I já jsem z tohoto důvodu přešla na kvalitu, i když je o něco dražší, a používám substrát Gramoflor," radí Magda Lebišová, na čem se nevyplatí šetřit.

Pokud už smutnice doma máte, někdy pomůže nechat substrát mírně proschnout nebo použít zálivku s velmi malým množstvím desinfekčního sava (1 až 2 ml sava na 1 litr vody). Rostliny ovšem musí být dostatečně prokořeněné a pozor na druhy citlivé na chlor!

Všechny dotazy a odpovědi najdete zde

Odpovědi na konkrétní dotazy kolem pěstování truhlíkových rostlin ve specifických podmínkách mohou být přínosné i pro vás.

Pečlivě vybírejte i zavlažovací truhlíky

Přelití květin bývá někdy horší než když rostliny přeschnou. Některé zavlažovací truhlíky jsou pro pěstování květin dokonce zcela nevhodné, vznikly spíše na základě zvýšené poptávky než podle potřeb květin. "V každém případě platí, že jakmile je truhlík například po dešti plný vody, je nutné tuto vodu co nejdříve vylít, jinak hrozí poškození kořenů," upozorňuje zkušená pěstitelka.

Zavlažovací truhlíky tedy vybírejte zvláště pečlivě, ideální je poradit se s někým, kdo už má s konkrétním typem praktické zkušenosti. "Já osobně používám zavlažovací truhlíky se samostatnou zavlažovací miskou a pěti kvalitními knoty. Na vývoji těchto truhlíků jsem se před patnácti lety podílela a ručím za ně. V období, kdy prší, misku jednoduše odstraníte a pod truhlík ji dáte, až když je zase třeba. Do misky stále vidíte, hladinu vody můžete sledovat bez různých ukazatelů a jednoduše vodu doléváte nebo vyléváte," popisuje výhody truhlíků s knoty Lebišová.

Co se kam hodí?

Hodně čtenářek zajímalo, jaké vybírat květiny podle konkrétní orientace oken či balkonu. Řešení existuje i pro stanoviště orientované na sever, je řada rostlin, kterým plné slunce ani nevyhovuje. Patří k nim například begonie, existují dokonce i převislé druhy a v mnoha barvách. "Také fuchsie je vděčná za stín, navíc se snadno přezimuje. Určitě stojí za zkoušku," radí Lebišová. Výhodou je, že takto orientované truhlíky nepotřebují tak často zavlažovat.

Na slunné okno, kde hodně fouká, jsou zase vhodné rostliny, které vytvoří stabilní bohatý nárůst. Například solanum jasminoides s bílými květy bujně narůstá a má velmi odolné a pružné stonky. Vítr mu tedy neublíží. Toužíte-li na takovém stanovišti po modrých a fialových tónech květů, zkuste verbenu, osteospermum, bacopu, scaevolu, brachycome, lobelku nebo plumbago.

Na slunná místa se hodí také sanvitalia, bidens, bacopa, helichrysum – smyl, sandevilla, brachycome – všelicha, verbena, osteospermum. "Petunie, surfinie nebo million bells můžete také pěstovat na jižní straně, ale podle mých zkušeností jim silná letní vedra a ostré jižní slunce příliš neprospívají. Lépe je jim na východní straně, kde se ale sluneční paprsky částečně dostanou. Je vhodné je také během sezóny zmladit mírným ostříháním. Déle pak kvetou a jsou bohatší," radí dále Lebišová. Další inspiraci najdete v předchozím článku na toto téma.

V případě, že si vůbec nevíte rady s výběrem čehokoliv, co je pro úspěšné pěstování truhlíkových rostlin třeba, můžete se rozhodnout pro truhlíky předpěstované. Ty vám v zahradnictví Rozkvetlý domov ve Žďáru nad Sázavou předpěstují na míru přesně podle vašich představ. Po zmrzlých je, už krásně rozkvetlé, jen vystrčíte na okno či na balkon. Viz článek o předpěstovaných truhlících.

Pokud bojujete na dlažbě balkonu se skvrnami vznikajícími po opadu okvětních lístků, je každá rada drahá. Každý květ obsahuje určité množství barviva, nezbývá tedy než je smést dříve, než stihnou podlahu zabarvit.

Co s loňskými muškáty?

Muškáty, které neobrazily, nemá cenu oživovat. Pokud obrazí alespoň částečně, suché části ostříhejte. Magda Lebišová doporučuje přesazení rostlin do nového kvalitního substrátu. Můžete i mírně ostříhat kořeny, které budou od loňska hodně narostlé. V novém substrátu jim bude lépe. Pokud byste chtěli pěstovat muškáty dlouhodobě v jednom substrátu bez přesazování, je třeba použít substrát s vyšším obsahem jílové složky.

Truhlíkové bylinky a rajčata

V truhlíku můžete pěstovat i bylinky nebo dokonce rajčata. I pro pěstování těchto užitkových rostlin platí, že je musíte průběžně hnojit, jinak nemají kde brát živiny. Zvlášť u rajčat je to velmi důležité, protože v omezeném množství zeminy nemají dostatek živin pro tvorbu a vývoj plodů. Na začátku, kdy rostlina narůstá, použijte hnojivo bohaté na dusík. Jakmile se začnou tvořit květy a plody, zvolte hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu, nejlépe krystalické. Pokud dodržíte koncentraci uvedenou na obalu, nemusíte mít strach z přehnojení.

Pokud chcete v truhlíku dlouhodobě pěstovat bylinky, začněte už výběrem kvalitního substrátu a vhodné nádoby. Pěstovat se dají i v zavlažovacím truhlíku. Vypěstujete je ze semínka nebo z kvalitní sazenice. Pokud je budete kupovat v supermarketu, podívejte se na kořenový bal, kořeny musí být zdravé. Viz rady, jak se o tyto bylinky dále starat.

"Přihnojování se ani u bylinek používaných v kuchyni nebojte, rostliny se bez živin neobejdou. Pokud nebudete používat zbytečně vysoké koncentrace hnojiva, nic se nestane," uklidňuje zkušená zahradnice.