Sůl je pro zdivo a omítky nejhorším nepřítelem.

Sůl je pro zdivo a omítky nejhorším nepřítelem. | foto: Michael Balík

Na chalupě při odzimování větrejte jen opatrně, jinak poničíte omítky

  • 3
Je čas porozhlédnout se po domě a zjistit, zda zima nezpůsobila nějaké škody. Nejvíce neplechy obvykle nadělají zamrzlé dešťové svody a poškozené izolace.

"Po zimě se vždycky nejvíce pozná, v jaké je dům v kondici. Často se stává, že typicky u chalup se modernizuje nepromyšleně a nerespektují se potřeby staré stavby," říká specialista na vady staveb a odvlhčování zdiva Michael Balík. Jako příklad uvádí třeba pokládání podlah z neprodyšných materiálů na neodvětrané konstrukce podlah. To pak vede k tomu, že se přes zimu podlahy vyboulí. Stejně tak chalupě neudělají dobře bezhlavě namontovaná plastová okna bez možnosti větrání.

Za některé problémy si tak můžeme sami, u jiných  je ale viníkem stárnutí domu a materiálů, které byly použity na jeho stavbu.

1. Větrat jen opatrně

Prvním impulzem každého, kdo po zimě přijede na chalupu, je pořádně otevřít okna a vyvětrat – stejně jako se to dělá i během sezony po delší nepřítomnosti.

"Pozor, velmi dlouho trvá, než se po mrazech zdivo zase ohřeje, chalupa může být ještě promrzlá. Při dlouhém větrání se pak může začít srážet na stěnách vzdušná vlhkost. Takže kondenzace poničí štuky a malby. Proto S větráním opatrně a dobu, na kterou otvíráte okna, jen postupně prodlužujte, jak bude postupovat teplejší počasí," radí expert.

2. Hodně sněhu chalupě nevadí

Rozhodně nemusíte být nervózní z toho, že vám chalupa celá zapadala sněhem. Z nadýchaných závějí nakonec není tolik vody, jak to vypadá na první pohled. Navíc v neobývané budově nejsou tak velké rozdíly mikroklimatu uvnitř a venku. "Daleko větší problém je jarní střídání mrazů a tání. Tam už vzniká led, konstrukce se daleko více namáhají," tvrdí Balík.

3. Když teče do sklepa

"V osmi případech z deseti mohou za vlhkost ve sklepě po zimě popraskané svody," upozorňuje specialista. Doporučuje každému, aby sledoval, zda v pořádku odtéká voda okapy a svody do země.

Když někdo svody na podzim nečistí například od listí, může se pak pod úrovní terénu udělat špunt, voda tam zůstane stát. Při velkých mrazech tato voda zmrzne a může poškodit zaústění do dešťové kanalizace. Ve sklepě domu se pak i několik dní po dešti může objevit mokrá mapa, která se na první pohled jeví jako prasklá stoupačka vody nebo domovních odpadů, vysvětlení ale může být i takto prosté. Než se začnete zabývat myšlenkou na odkopání svodu, objednejte napřed kamerový průzkum, ceny se pohybují řádově ve stokorunách.

4. Pozor na solené chodníky

Sůl patří k největším škůdcům fasády domu. Pokud nemusíte, tak sůl kolem domu nepoužívejte. "Sůl vzlíná do fasády a při krystalizaci zvětšuje objem 16–19krát. Roztrhá lehce každou omítku. Teď už je asi pozdě bycha honit, ale pohled na solné mapy a oprýskanou omítku bude poučením pro příště," varuje Michael Balík.

5. Špatné zazimování

"Když jsem přijel loni na jaře na chatu, fungovalo vše, jak má. Ještě jsem se pochválil, jak jsem byl vzorný. Ale pak sedím venku a vidím mokrý flek na zdi. Hledal jsem, kde může být chyba. A našel. Vypustil jsem sice všechnu vodu ze systému, ale zapomněl na tu, která zbyla v sifonu toalety. Keramika jemně napraskla a voda tekla do zdi," napsal nám čtenář.

"Ano, to se může stát. Nejhorší ale je, že se podobné závady velmi nesnadno hledají, voda se klidně může objevit několik metrů od závady, teče po izolacích," komentuje Balík. Ale nestává se to zase tak často. "Lidé hlavně zapomínají vypustit vodu z kohoutů na zalévání zahrady. Většinou ty rozvody ale bývají z plastu, jsou pružné, takže tlak ledu vydrží," říká.

6. Hledejte mechanická poškození

Většinou také zimu dobře přežijí střechy a střešní systémy. "Pořádně prohlédněte oplechování komínů, anténní průchodky, vyústění odvětrání kanalizace a další odvětrávací tvarovky. Možná bude třeba některé přetmelit, aby neteklo do izolací," připomíná hlavně budovy s vestavěným podkrovím.

Nepříjemné také je, když kvůli velkému větru přijdete o krytku odvětrání kuchyňské digestoře. Při silném dešti by vám mohla kapat voda přímo na varnou desku.

7. Na zkřížená okna nevolejte hned truhláře

Po zimě si dům může sedat. Jak země rozmrzá, hýbe se základy. A protože nerozmrzá pravidelně, může se stát, že po příjezdu na chalupu jdou špatně otvírat dveře nebo okna. "Já bych nepanikařil, nemá cenu hned volat truhláře. Dejte domu trochu času, s největší pravděpodobností se časem všechno vrátí do normálu," uklidňuje Balík.

8. Poškozené izolace

S pracujícími základy ale souvisí daleko podstatnější chyba. U starých domů, kde životnost izolací už končí, se v ní mohou objevit praskliny. Dosud suchý dům začne najednou v určitém místě nasávat zemní vlhkost jako houba. Metod odstranění vlhkosti je několik. Izolaci je možné obnovit například podříznutím a vložením nové, místo izolací lze zatlouci zvlněné nerezové plechy.

"Já osobně ale považuji za daleko méně destruktivní pro stavbu izolaci pomocí chemické injektáže. Anebo lze použít takzvanou elektroosmózu, kde se pomocí stejnosměrného proudu vyvádí vlhkost mimo konstrukci," vypočítává s tím, že je vždy třeba nejdříve zjistit příčiny vlhkosti a podle toho teprve zvolit metodu sanace.