Vzhůru na dovolenou! S pár triky přežijí pokojovky bez problémů

Vzhůru na dovolenou! S pár triky přežijí pokojovky bez problémů | foto: Profimedia.cz

Na dovolenou odjeďte bez obav. O pokojovky se postará obyčejná PETka

  • 2
Zatímco si užíváte dovolené, měly by vaše pokojové květiny vydržet víc, než si myslíte. Většina z nich zvládne bez větších problémů trochu sucha, ani jednorázové přemokření jim nevadí. A místo vás může rostliny zalévat zavlažovač, který snadno vyrobíte z PET lahve.

Pět dní: pořádně zalité přežijí všechny

Většina pokojovek snese lépe pár dní sucha než permanentní přemokření. "Pokojové rostliny potřebují hlavně pravidelnou zálivku, ale jednorázově jim nevadí velké množství vody. Dva měsíce by ale přelévání nevydržely a uhnily by," říká Dagmar Vaněčková, profesionálka v péči o pokojové rostliny.

Pro lenochy a cestovatele

Často cestujete? Nebo zkrátka zapomínáte zalévat? Pak se vám vyplatí pěstovat rostliny hydroponicky. Místo klasické zeminy použijete propustný keramzit a na zalévání si pak stačí vzpomenout jednou za tři týdny. Více viz článek o hydroponiích.

Před odjezdem tedy zalijte rostliny větším množstvím vody, případně pokojovkám dodejte sílu hnojivem rozpuštěným ve vodě. Pro osvěžení můžete ještě listy rostlin rosit rozprašovačem s vodou, rostlina si pak v sobě déle uchová vlhkost.

Deset dní: rostliny přesuňte do chládku

Žíznivé pokojovky, které bez zálivky nevydrží dlouho (například ibišek či kroton), přendejte do kýble s přiměřeným množstvím vody. Stojatá voda za pár dní nenadělá tolik škody a rostlinám nezežloutnou a neopadají listy. Stejně postupujte u papyrusu, bambusu či masožravých rostlin. Kapradinám namočte do vody jejich vzdušné kořeny. Po návratu dopřejte rostlinám alespoň jeden den bez zálivky a vody v podmisce, aby půda stačila trochu vyschnout.

Spotřebu zálivky ovlivňuje nejen druh rostliny, ale i místo, kde pokojovku pěstujete. Na parapetu orientovaném na jih se voda rychle vypaří, naproti tomu v chladnější chodbě vydrží voda v podšálku i v půdě déle. Pokud odjíždíte na dobu delší než týden, zkuste přemístit pokojovky z horkých parapetů na chodbu nebo na severní okno, kde je chladněji. Ocení to především citrusy nebo brambořík.

Letněné pokojovky by rozhodně neměly přijít na přímé slunce, zálivku budou ale i tak spotřebovávat víc než ty uvnitř domu. Prolijte je tedy ještě víc.

Dva týdny: bez problémů se zavlažovačem

Čtrnáct dní bez zálivky vydrží fíkusy, difenbachie, sindapsusy a především sukulenty. U ostatních rostlin už je důvod k obavám, nejcitlivější pokojovky se už ze sucha nemusí vzpamatovat. Tomu ale můžete předejít s pomocí zavlažovače v podobě skleněné koule, díky níž vydrží bez zalévání mnohem déle.

Zavlažovací kouli plnou vody zasunete do substrátu a rostlina si pak může brát přesně tolik vody, kolik potřebuje Zavlažovací koule existuje v několika velikostech, volte je podle výšky stonku rostliny

Skleněnou kouli na stonku jednoduše naplníte vodou a zastrčíte do substrátu k rostlině

Skleněnou kouli naplníte vodou přes úzkou trubici, kterou pak šikmo zasadíte do zeminy. Rostliny si postupně berou vláhu bez uhnívání kořínků. Zavlažovací koule navíc vypadají dekorativně, máte na výběr různé barvy, vzory a velikosti. Za kus zaplatíte od čtyřiceti korun výš.

Do víčka PET lahve provrtejte několik děr, naplňte ji vodou, zašroubujte, zastrčte do hlíny v květináči a opřete o okno nebo o stěnu

Pokud se vám nechce utrácet za zavlažovače, vyrobte si vlastní. Stačí k tomu jen obyčejná PET lahev (viz článek o užitečnosti "petek" na zahradě). Podle velikosti rostliny a květináče vyberte půllitrovou nebo litrovou lahev, do jejího víčka provrtejte několik děr, naplňte lahev vodou, víčko zašroubujte a lahev opatrně zasaďte hrdlem do květináče. Lahev opřete o okno nebo o stěnu, aby se květináč nepřevážil.

šoková terapie pro vyschlé pokojovky

Vrátili jste se z dovolené a rostlina je suchá, zvadlá, bez života? Proberte ji pořádnou dávkou vody. Napusťte kbelík vlažné vody, nechte chvíli odstát a pokojovku do ni ponořte až po horní okraj květináče. "Za dvacet minut ji vytáhněte, rostlina mezitím pořádně nasaje vodu a probere se," radí odbornice Vaněčková.