Havran (Corvus frugilegus)

Havran (Corvus frugilegus) | foto: Profimedia.cz

Na Moravu předčasně přitáhli havrani. Potvrzuje to předpovědi o kruté zimě

  • 90
Hejna poslů zimy letos na Moravu dorazila s desetidenním předstihem, což se za uplynulých 30 let ještě nikdy nestalo. Podle dlouhodobých pozorování to věstí hodně tuhou zimu.

Kromě meteorologů nacházejí také ornitologové první náznaky, že by letos mohla být tuhá zima a navíc by mohla začít nezvykle brzy. "Tahy havranů sleduji velmi bedlivě už od sedmnácti let. Pokud přitáhnou dřív, tak obvykle s předstihem dne či dvou. To, že si tak pospíšili, je neklamným znamením, že zima je za dveřmi," tvrdí ornitolog Zdeněk Machař z Ptačího centra, které pomáhá zraněným ptákům.

Meteorologové se zatím o charakteru zimního počasí přou s tím, že dlouhodobé předpovědi podle jejich modelů jsou nejisté s pravděpodobností půl na půl (viz článek o sporu polských a českých meteologů). Když si ale prostudujete příznaky vypozorované z přírody a srovnáte je s lidovými pranostikami, náznaky ukazují spíše na drsnější zimu. Myslivci ještě čekají na období honů, aby mohli zkontrolovat délku srsti a stav podkožního tuku lesních zvířat.

Čtěte, Co říkají o chování přírody
ve vztahu k počasí lidové pranostiky

Hejna havranů lze pozorovat nedaleko letiště v Brně-Tuřanech. Na jih Moravy táhnou z Polska a Ruska před přicházejícím chladem. Nejprve se živí spadanými ořechy v okolí Brna, pak se po stovkách stěhují do městských parků, kde přes zimu hledají potravu.

Havrani, kteří jsou obvykle vidět přes den v Brně, nocují u Židlochovic a Přísnotic na Brněnsku. Často vysedávají na stromech větrolamů v takovém počtu, že se pak o těchto místech mluví jako o černých hradech nebo zámcích, vysvětlil Machař.