Na octomilky platí jen čistota. Jinak se množí rychlostí světla - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na octomilky platí jen čistota. Jinak se množí rychlostí světla

  0:14
Nenechávat v kuchyni nedojedené zbytky a pravidelně vynášet odpadky. To je recept pro boj s ovocnými muškami. Stačí, aby váš puberťák nechal v pokoji ležet třeba slupku od banánu a máte o dotěrné spolubydlící postaráno.
Stačí nechat v kuchyni ležet rozkrojený citron a máte octomilky doma

Stačí nechat v kuchyni ležet rozkrojený citron a máte octomilky doma | foto: Profimedia.cz

Octomilky musíte nejprve nalákat

Octomilka v letu, snímáno elektronovým mikroskopem "Octomilky jsou výborní letci na velkou vzdálenost, navíc s vynikajícím čichem," vysvětluje entomolog Petr Šípek zdánlivě nepochopitelně rychlý výskyt ovocných mušek.

Před společností octomilek vás tedy skutečně ochrání jen dokonalá čistota kuchyně a důsledné uklízení nedojedených zbytků. Stejně tak nemůžete na stole nechat ležet ani talíř s koláči, nedopitou sklenici vína nebo misku zralého ovoce. Vždycky může být některý kousek zralý natolik, že začne hnít. A hnijící ovoce, respektive cokoliv co kvasí, to je to správné lákadlo pro každou ovocnou mušku.

Že octomilky nakladou vajíčka do nahnilého ovoce vás trápit nemusí, stejně ho vyhodíte, ale třeba misku s nedojedeným ovocným pyré ukliďte do chladničky. Miniaturní vajíčka byste v něm ani nezaregistrovali.

Larvy octomilky v jablečném pyré Nejrůznější bakterie, kvasinky či spory plísní mohou octomilky z rozkládajícího se ovoce přenést i na jiné potraviny. Třeba na kousek dortu na stole nebo na otevřenou limonádu. Už proto nemají v našich kuchyních co dělat. "Nedá se ovšem říci, že by se octomilky řadily mezi zdravotně nebezpečný hmyz," uklidňuje entomolog.

Přebornice v rozmnožování

Octomilky nazývané též ovocnými, vinnými či banánovými muškami nebo prostě drozofilami, podle svého latinského názvu Drosophila elanogaster, mohou být zbarvené od světle žluté přes načervenale hnědou až po černou. Jsou velice malé, jen 2 až 4 mm dlouhé. Pokud se vám ale nastěhují do kuchyně, budete mít co dělat, abyste se jich zbavili.

Octomilky, bohužel pro nedůsledné hospodyňky, mají totiž neuvěřitelně silnou schopnost rychlé reprodukce. Samička naklade až 400 vajíček do hnijícího ovoce. Další octomilky se pak přímo u vás doma vylíhnou za 3 až 4 dny, v závislosti na teplotě.

Octomilka snášející vajíčka přímo do přezrálého ovoce Není divu, že se právě octomilky staly modelovými organismy pro výzkum. Málokterý živočich vyprodukuje během měsíce několik generací. "Octomilky úmyslně množí i chovatelé, jako nejdrobnější živé krmivo," dodal Šípek.

Vy je ovšem těžko budete chtít množit. Ani to, že sameček octomilky své vyvolené při námluvách zpívá, vám náladu nezlepší. Už proto, že lidským uchem nejsou jeho serenády slyšitelné.

Nejdůležitější je prevence

Octomilky k vám naláká hnijící ovoce, nedopitá lahev vína, sladké šťávy, špatně skladované potraviny i nevynesený koš. Dbejte proto o maximální čistotu v kuchyni. Na kuchyňské lince nenechávejte ležet nedojedené zbytky či nepřikryté koláče. Odpadkový koš se zbytky potravin se snažte co nejčastěji vynášet, ovoce a zeleninu důsledně skladujte v lednici. Už v obchodě si pečlivě prohlížejte, jaké potraviny si domů nesete, přezrálé ovoce je ideálním lákadlem.

Jak se jich zbavit, když už přilétly

Existuje celá řada zaručených návodů, které jsou zoufalí lidé ochotni vyzkoušet, aby se dotěrného hmyzu zbavili. Můžete například po kuchyni rozházet hřebíček, jeho vůně prý octomilky odpuzuje. Nebo na stůl postavte nedopitou lahev červeného vína a uvidíte, kolik se jich ve víně utopí. Osvědčila se i miska s octem.

Nic nezkazíte ani mucholapkou pověšenou u stropu, také by jich měla hodně pochytat. Pořiďte si k tomu ještě nějakou masožravou květinu, s chutí vám pomůže se octomilek zbavit.

Na mušky, které se rojí u květin, můžete použít babskou radu: do hlíny zapíchněte stroužek česneku, ten je zaručeně vyžene. Jen ho musíte jednou za čas vyměnit. Odborníci zase tvrdí, že stačí květiny nepřelévat a mušky zmizí samy.

Vlastní past si na octomilky vymyslela Jana Ježková z Prahy. "Stačí dát do misky to, co mají octomilky rády: kousek citronu nebo jablka, použitý čajový sáček, obzvláště přitažlivý je kousek hnijícího banánu. Potom mističku překryjte papírem, po obvodu připevněte gumičkou a do papíru udělejte dírky zhruba o průměru 1 mm. Na tuto past pak položte samolepící pásky Catch-berušky a můžete si být jisti, že večer budete mít celou pásku plnou octomilek," radí čtenářka Hobby.cz.

Lapače hmyzu se dají nalepit na rám okna i přímo na sklo. Používají se i ve sklenících Samolepící proužky (berušky) můžete také nalepit na slunné místo okenního rámu. Hmyz je k němu přitahován feromony, takže se přilepí a v pásku obsažené insekticidy ho zahubí. Balení "berušek" obsahuje šest proužků, jeden vydrží až 4 měsíce a stojí 80 Kč. Proužky obsahují lepidlo odolné proti UV záření, a tak je můžete snadno kdykoliv odlepit.

Do oken můžete také zabudovat sítě, musí ovšem být poměrně husté, jinak jimi drobné mušky prolezou. Větší množství octomilek v místnosti zkuste vysát vysavačem nebo před každým vaším odchodem z bytu místnost vystříkejte postřikem proti hmyzu. V kuchyni, obzvlášť poblíž jídla, ale chemii používejte jen velmi opatrně.

Účinnou, ale dražší, variantou je pořídit si elektrický lapač hmyzu. Pracuje bez chemických prostředků a hmyz k němu přitahuje speciální zářivka. Po přiblížení se hmyz dostane do vzduchového víru, který ho nasaje do zásobníku lapače. Lapač je velmi tichý, a tak vás nebude v místnosti rušit. Připravte si na něj ale 350-1500 Kč.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

Zahrada se probouzí. Které květiny je potřeba zasadit nyní, aby v létě hrály barvami

Nejstudenější měsíce roku jsou za námi, a tak se můžete směle pustit do výsadby květin, které jsou příliš choulostivé na mráz. Ale pozor, i když přes den už sluníčko docela hřeje, v noci mohou...

Zahrada se probouzí. Které květiny je potřeba zasadit nyní, aby v létě hrály barvami

Nejstudenější měsíce roku jsou za námi, a tak se můžete směle pustit do výsadby květin, které jsou příliš choulostivé na mráz. Ale pozor, i když přes den už sluníčko docela hřeje, v noci mohou...

12. dubna 2025

Tatínek naučil Báru Šporclovou Kodetovou sázet stromy i sekat trávu kosou

Herečka a zpěvačka Barbora Šporclová Kodetová se vedle rozmanitých uměleckých aktivit ještě stará o rodinu, zahradu, dům a domácí zvířata. Ráda kolem sebe vytváří příjemné prostředí, ve kterém se...

12. dubna 2025

Do největšího proutěného koše si klidně i lehnete, řemeslník ho pletl dva týdny

Na pardubickém náměstí Republiky v pátek dopoledne komisař oficiálně potvrdil nový český rekord. Do České knihy rekordů se zapsal největší pletený proutěný koš bez dna, který poslouží jako...

11. dubna 2025  11:52

OBRAZEM: Jeden chlupáč vedle druhého. Na výstavě v Brně je přes 17 tisíc psů

Štěkot roztodivných chlupáčů a hlasy jejich majitelů se od čtvrtka rozléhají brněnským výstavištěm. Na Evropskou výstavu psů sem dorazili zástupci 72 zemí, aby zde až do neděle soutěžili o tituly v...

11. dubna 2025  10:58

Jaro je za dveřmi, tak mu je otevřete! Aneb tipy na jarní dekorace

Jarní výzdoba se nemusí omezovat jen na symboly Velikonoc. Nápadů na dekorace do bytu i na zahradu je mnoho a každý si může vybrat podle svého vkusu.

11. dubna 2025

Nečekaný mazlíček. Věra a její zakrslé prase, které trochu přerostlo

„Nikdy by mě nenapadlo, že se naším domácím mazlíčkem stane prase,“ líčí dnes už se smíchem Věra. Čtenářka, která vypráví svůj příběh, jak se z malého zakrnělého prasátka stal pašík, jenž málem...

11. dubna 2025

V Zoo Praha řádí dvě malé gorilí parťačky, Gaia v sobotu slaví 1. narozeniny

V gorilím pavilonu Rezervace Dja v Zoo Praha je díky dvěma gorilím mláďatům od loňského jara pěkně živo. V sobotu tu navíc bude od 10 hodin mladší z obou gorilích holčiček slavit první narozeniny,...

11. dubna 2025

Nenáročný, ale za péči se odvděčí. Tipy na jarní péči o angrešt

Angrešt patří mezi nenáročné keře, stejně jako maliny, rybíz nebo ostružiny. Bohatou úrodu ale můžete podpořit pravidelnou péčí. Jak a kdy stříhat angrešt a co mu ještě dopřát pro správný růst a...

10. dubna 2025

Nejen o svátcích dává policistka na Instagramu prostor kreativitě a inspiruje

„Mech, sněženky, křepelčí vajíčka a peříčka dodají věnci něžnost,“ popsala Jarmila Gonosová jednu ze svých instagramových fotografií pro časopis Žena a život. Na svém účtu @sweet.lily1177 přináší...

10. dubna 2025

Už jste letos zaplatili poplatek za psa? Kolik to je a na co si dát pozor

Pořídit si psa znamená nejen radost a věrného parťáka, ale také odpovědnost a pravidelné výdaje. Kromě krmiva, veterinární péče či doplňků musíte počítat i s místním poplatkem za psa. Jeho výše se...

10. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025