Korkovou podlahu hýčkejte péčí o korek a jednou za pár let ji renovujte, dlouho pak vydrží

Korkovou podlahu hýčkejte péčí o korek a jednou za pár let ji renovujte, dlouho pak vydrží | foto: Likor

Na poškozenou korkovou podlahu platí jedině bruska a nový lak

  • 3
Kdo si vlastní neopatrností udělal v korkové podlaze rýhu, nemá šanci opravit nenápadně jen poškozené místo. Nezbývá než zbrousit lak po celé ploše a znovu ji natřít. Pokud stará podlaha definitivně dosloužila, lze na ní položit novou, aniž by se starý korek odstraňoval.

Než začnete opravovat rýhu v korkové podlaze, zvažte, jestli vám vážně tak moc vadí. Když totiž přebrousíte a přelakujete jen poškozené místo, oprava bude vidět. A může být i více nápadná.

Dříve se doporučovalo vyrobit si tmel z korkového prachu a polyuretanu a místo opatrně "zamáznout". Tmel byl ale tmavší než původní podlaha, takže poškozené místo bylo nadále vidět.

Opravovat škrábance v korkové podlaze se tedy rovná celkové renovaci a plošnému broušení. Což je stejné jako v případě opotřebované a vyšlapané podlahy. Odborníci doporučují přebrousit ji celou a znovu přelakovat.

Plovoucí korková podlahaKorkovou podlahou přelakujte, zejména v namáhaných částech bytu

Kvůli blednutí korku nepomůže ani výměna jedné dlaždice. "Když objevíte rýhu v podlaze a celou dlaždici vyměníte, bude právě kvůli barevnému rozdílu změna viditelnější," říká Miroslav Kubíček, ředitel podlahového studia Likor a specialista na pokládání korku.

Renovace laku

"Renovuje se lak, ne korek. Pokud už se lak kompletně prošoupe, korek se začne špinit a to už nevyčistíte, podobně jako u dřeva," vysvětluje Kubíček. Proto se vyplatí začít s renovací laku včas.

Množství laku záleží na místnosti a na síle poškození staré vrstvy laku. Obvykle stačí přebrousit a nalakovat jednou, případně nechat zaschnout a tento postup ještě jednou opakovat.

Litrem laku přelakujete 10 m2. Na méně namáhanou podlahu (například v dětském pokoji nebo ložnici) stačí tenčí vrstva než na zem v kuchyni, jídelně nebo vstupní hale. Na zátěži podlahy závisí i cena laku. Do ložnic použijete lak na nízkou zátěž a za pětilitrovou láhev zaplatíte okolo 400 Kč. Lak na více namáhané podlahy stojí o 250 korun víc.

Vzory a barvy korkové podlahy vybírejte tak, aby ladili s nábytkemVariace barevných dlaždic korkové podlahy

Korek pod novou podlahu

Jestliže vaše stará korková podlaha definitivně dosloužila, nemusíte ji strhnout a vyměnit. Stačí ji překrýt novou podlahou, ať už korkovou nebo novou dřevěnou. Korek bude pořád tepelně a zvukově izolovat, podlaha se jen zvýší podle výšky zvolených dlaždic.

Korkovou podlahu ale předtím důkladně obruste, abyste ji zbavili starého laku. Přesvědčte se, že dlaždice na podkladu pořád pevně drží. Případně je dolepte disperzním lepidlem, které na rozdíl od dříve používaných kaučukových lepidel nezapáchají.

Jak správně pečovat o korkovou podlahu

I korek s povrchovou úpravou se vyplatí přelakovat, vznikne tak uzavřený povrch. Pak je možné bez problémů používat klasické přípravky určené k vytírání podlah. Nepřelakováním podlah riskujete, že se voda dostane do spár a do materiálu a dlaždice se odlepí nebo se jim zvednou okraje (takzvané "střížkování").

Přípravky na péči o korkovou podlahu doplňujte speciálním prostředkem, který je pro tento typ podlah určený. Tím je třeba podlahu ošetřit hned na začátku v silnější koncentraci, pak podle zátěže vytírat vodou s přídavkem přípravku. V bytech stačí jednou do měsíce přidat do vody víčko místo běžného saponátu, v komerčních prostorách se doporučuje používat přípravek i každý den.

Litrová lahev stojí okolo 360 Kč a na jedno preventivní ošetření se vypotřebuje 0,5-1 dl.

Kromě samotné péče doporučuje Miroslav Kubíček prevenci proti vytlačení podlahy. Vyměňte kolečka u křesel za pružná kaučuková a nohy nábytku podložte plstěnou podložkou.

Jak vybrat novou podlahu

Přemýšlíte, čím nahradit starou korkovou podlahou? Zkuste bez obav opět korek. "Dříve se vyráběly jednosložkové laky, teď se ale pracuje s dvousložkovými, které korkovou podlahu spolehlivěji ochrání," objasňuje Miroslav Kubíček. Při správné péči vydrží nová podlaha až třikrát déle než ta původní. Nově se používají také "keramické" povrchy, kdy se volí takzvaná WRT nebo HPS úprava s přísadou keramických mikročástic, ty dodávají povrchu zvýšenou životnost 15-20 let.

Pokud chcete ušetřit a nalakovat si korkovou podlahu sami, zvolte dlaždice bez předchozí úpravy. K perfektnímu přelakování potřebujete tři vrstvy laku. Méně práce vás čeká u dlaždic s keramickým lakem, které už nemusíte znovu přelakovat. Pro jistotu lze ale opět nanést jednu vrstvu laku vybraného podle zátěže v místnosti.

Pro komerční prostory nebo pro domácnosti s domácími mazlíčky se hodí dlaždice s aplikovanou vinylovou fólií, ze všech typů korkové podlah vydrží nejvíc.