Unikátní suchohřib, který v létě 2013 v rekordním množství vyrostl na Přerovsku

Unikátní suchohřib, který v létě 2013 v rekordním množství vyrostl na Přerovsku v okolí Tovačova. Podle mykologa Jiřího Polčáka se nikde jinde na světě neobjevil ve větším množství. Jde o vzácnou houbu, která ani prozatím nemá český název. | foto: Jiří Polčák

Světový houbařský unikát roste na Přerovsku. Nikde na světě ho víc není

  • 51
Rekordní množství celosvětově unikátní houby se nyní objevilo na Přerovsku v okolí Tovačova. Je to suchohřib, který dosud nemá ani český název. Před šesti lety byl popsán v Itálii, pár plodnic vyrostlo i v Anglii či ve Španělsku. To, že se teď vyskytl i u nás, mykologové považují za raritu.

"Ve světě se zatím jednalo spíše jen o mikrolokality, kde se houba vyskytla. Na Tovačovsku jsme ale již našli kolem pětačtyřiceti plodnic," popsal přerovský mykolog Jiří Polčák. Podle něj je to světový rekord.

Polčák, který za vzácným objevem stojí, se s houbou bez názvu nesetkal poprvé. "Narazil jsem na ni už loni, tehdy jsem nevěděl, co by to mohlo být," svěřil se.

Mykologové teď musí zjistit, zda je houba jedlá, zatím to totiž nikdo nezkoušel a neochutnal ji. Podle předpokladů by ale jedlá být měla. Příčinu toho, proč se houbě daří právě na Tovačovsku, je podle Polčáka těžké odhadnout.

"Ví se jen to, že roste výhradně pod topolem osikou," prozrazuje mykolog.

Vzácný nález poslouží, stejně jako všechny nově objevené houby, vědeckým účelům. Skončí v laboratoři pod mikroskopem, projde i chemickou analýzou a fotografie poputují do herbářů.

Nalezený úlovek rozšíří sbírku unikátních nálezů zdejších mykologů. V tuzemských lesích se podaří ročně objevit dva až čtyři druhy, které v České republice běžně nerostou.

Před deseti lety se dokonce v Hostýnských lesích vyskytl druh houby, který dosud nebyl ve světě zaznamenán. Dostala název slzečník papouščí.

"Rostla tam zhruba osm let, pak se však změnilo prostředí a nám zůstaly už jen fotky," uzavřel Polčák.

,