Sluneční hodiny umístěné v trvalkovém záhonu

Sluneční hodiny umístěné v trvalkovém záhonu | foto: Stanislava Neradová

Na přírodní zahradu, kde čas měří slunce, se můžete zajet podívat

  • 3
Hledáte-li originální soliter do své zahrady, zauvažujte o slunečních hodinách. Vnesou do ní praktický prvek, romantickou náladu i trochu tajemna v jednom.

Pro inspiraci si můžete zajet do ukázkové přírodní zahrady Johanna Jindry v rakouském Weitenu, vzdálené zhruba hodinu od Českých Velenic na jihu Čech. Mezi voňavými kvetoucími rostlinami najdete sbírku třiceti slunečních hodin.

Horizontální hodiny na plechovém zásobníku dešťové vody

Pohled do inspirativní přírodní zahrady Johanna Jindry v rakouském Weitenu

Hodiny jako poctivá kovářská práce

Z historie

Sluneční hodiny patří k nejstarším časoměrným přístrojům, lidé měřili čas podle délky a směru stínu celá tisíciletí. "Těžko lze objektivně říci, kdy a koho poprvé napadlo využít tyčku v zemi s primitivním číselníkem k měření času," míní Miloš Nosek, spoluautor knižního katalogu Sluneční hodiny na pevných stanovištích.

Sluneční hodiny existovaly v Egyptě a Babylónii, nezávisle na sobě přibližně ve stejnou dobu, zhruba tři tisíce let před naším letopočtem. Prvotní podobu ukazatele slunečních hodin představoval dřevěný kolík zaražený do země. Později ho nahradil opracovaný kámen zvaný gnómon.

Johann Jindra je čtvrtou generací zdejšího rodu zámečníků, jehož tradice spadá až do roku 1858. Nejprve pracoval na klasických zakázkách, časem ho ale zlákala jiná tvorba. "Velké kouzlo pro mne měly starověké sluneční hodiny. Studoval jsem staré knihy a různé skici a začal si dělat vlastní výpočty. Trvalo několik let, než se mi podařilo vyrobit první kované železné nástěnné hodiny," vzpomíná Jindra na své začátky.

Dnes je autorem desítek slunečních hodin různých tvarů a materiálů. Svůj domov našly nejen ve zdejším městečku a jeho okolí, ale i v zahraničí. K domu a dílně, kde hodiny vznikají, navíc přiléhá veřejně přístupná, ukázková přírodní zahrada.

Jako v každé jiné přírodní zahradě v ní nechybějí trvalkové záhony, vysázená zelenina, keře. Horní zelené patro tvoří převážně ovocné stromy. Zahrada tak kvete od jara do podzimu.

A ze záplavy květů a zeleně vystupují různé typy slunečních hodin, které tu s rostlinami žijí v citlivé symbióze. Zatímco některé hodiny našly své místo na trávníku, jiné jakoby vyrůstají z panašované hosty nebo ze vzrostlé hortenzie. Všechny bez rozdílu pak vnášejí do zahrady tajemno starých časů.

V čem spočívá princip slunečních hodin

Princip je prastarý: čteme stín, který vrhá sluncem osvícená nakloněná tyčka zvaná polos. Jestliže si myslíte, že stačí namalovat ciferník a pak do hodin umístit jen polos, tak se mýlíte."Musíte znát přesnou zeměpisnou polohu, a také sklon a orientaci terénu," vysvětluje Johann Jindra.

Sluneční hodiny jako důkaz kovářského umění

Hodiny jako součást opracovaného kamene

Pro lepší názornost vybudovali Jindrovi vedle zahrady Muzeum slunečních hodin, kde poutavou formou za pomoci modelů i multimediální techniky vysvětlují historii i principy nutné k sestavení a fungování hodin. Dozvíte se, že římské číslice na ciferníku ukazují místní sluneční čas, arabské číslice vyměřují středoevropský čas.

Podklady nutné pro sestrojení hodin na míru

Sluneční hodiny je třeba navrhnout pro konkrétní místo i konkrétní polohu, kterou určují zeměpisné souřadnice. Pokud přemýšlíte o hodinách na fasádě domu nebo na zahradním altánku, je třeba navíc znát azimut stěny. V závislosti na okolí zvolte spolu s odborníky i vhodné umístění a velikost hodin.

Je potřeba si také uvědomit, že hodiny musí být v zahradě umístěny napevno. "Nejlépe se osvědčilo zakotvit je do betonu," dodává tvůrce slunečních hodin a majitel inspirativní zahrady ve Weitenu Johann Jindra.

Johann Jindra názorně ukazuje, co vše lze z hodin vyčíst. U některých dokonce i datum narození. Stačí jen správně na hodinách vyznačit bod, do kterého jednou za rok zaskočí stín kuličky nasazené na ukazatel.

Kam sluneční hodiny v zahradě umístit

Tvůrci hodin v ČR

Miloš Nosek z Hradce Králové se věnuje návrhům slunečních hodin, ve spolupráci s profesní firmou pomáhá při jejich realizaci.

Jindřich Pevný z Pomezí se zabývá návrhy i výrobou slunečních hodin z přírodních pískovců a kovů.

Petr Weiss ze Skleného u Svitav – rodinné sluneční hodinářství, vyrábí hodiny pro různá prostředí.

Pokud se rozhodnete mít ve své zahradě sluneční hodiny, musíte jim najít místo, které není zastíněno okolními stromy, keři, budovami ani jinými překážkami. Při umístění hodin přímo na zemi, na trávníku, stíní i nižší dřeviny. Proto je vhodnější umístění na podstavec, třeba na sloupek.

Stanoviště by mělo mít nejdelší denní a celoroční osvit. Během roku se mění jak vegetace – stromům opadávají listy – tak směr a výška slunce, odkud na stanoviště svítí. "Co nestínilo v zimě, může stínit v létě a naopak," upozorňuje Miloš Nosek, který podobu hodin sám navrhuje a pomáhá i při záchraně historických hodin u nás.

Zkušení praktici radí ověřovat zdánlivě vhodné místo třeba i rok. Sluneční hodiny se vám za to odmění dlouholetou službou s malými nároky na údržbu.