Bójka by měla mít výraznou barvu, aby byla z dálky dobře viditelná. | foto: Viktor Krus

Na ryby s klasickou tyčovou bójkou. Anebo zkuste GPS

  • 8
Při lovu kaprovitých ryb pomocí položené bývá často lovné místo vzdáleno od břehu víc než sto metrů. Jak si ho ale zapamatovat v takto extrémní vzdálenosti? Nejlepší je označit si ho. Použít můžete bójku nebo navigaci.

Pomocí značky při rybolovu víme, kam máme nahazovat či vyvážet svou nástrahu. Dále nám v budoucnu bude označení místa sloužit k navigaci při vyvážení návnady a samotném vnadění.

Osvědčená tyčová bójka

Tyčová bójka je ohebná a dutá tyč složená z několika kratších součástí, které se do sebe jednoduše zasouvají. Patří mezi nejčastěji používané pomůcky při označování lovného místa. Konce spodního a vrchního dílu bójky jsou zaceleny, aby dovnitř tyče nenatekla voda. Také všechny spoje mezi součástmi bójky musí být stoprocentně vodotěsné. Nesmí se stát, aby dovnitř tyče natekla voda, jinak by se potopila.

Tyčová bójka se ukotvuje pomocí závaží, které je upevněno na dolním konci bójky pomocí karabiny či provázku. Při umisťování bójky je velice vhodné použít echolot. Pokud jej nemáte k dispozici, buďte při ukotvování bóje opatrní! Může se totiž stát, že pod vámi bude příliš velká hloubka, a vy kvůli neznalosti místa v ní svou tyčovku utopíte. Pro tento případ existuje velice jednoduchá prevence. Bójku pusťte z ruky až v tu chvíli, kdy ucítíte, že se závaží dotklo dna, a při tom se špička bójky nachází dostatečně vysoko nad vodní hladinou.

Špička by měla vyčnívat nad hladinu 30–40 centimetrů.

Špička bójky musí nad hladinou vyčnívat minimálně 30 až 40 centimetrů. Menší rozmezí mezi špičkou bójky a hladinou by mohlo zapříčinit její horší rozpoznatelnost ze břehu. Délku tyčovky si volíte podle počtu použitých tyčových součástí, ze kterých se bójka skládá. Pro lepší viditelnost bójky může být její špička výrazně zbarvená. To napomáhá k jejímu snadnějšímu nalezení na širé vodě i k lepšímu rozeznání ze břehu.

Aby byla bójka viditelná i v noci či v mlze, můžete upevnit na její špici svítivou tyčinku. Nevýhodou této pomůcky je krátká doba svítivosti, povětšinou vydrží jen 24 hodin. Lepším řešením je upevnění reflexivního pásku na špici bójky. Při špatné viditelnosti stačí posvítit baterkou po vodní hladině směrem k bóji a jednoduše s pomocí odrazu pásky najdete vaši bójku i za tmy. Některé tyčovky mají dokonce na své špičce diodu.

Prodávají se šroubovací nebo teleskopické, cenové relace se podle konstrukce a značky pohybují mezi 500 a 2 000 korunami. Na internetu ale najdete i návody na domácí výrobu z instalatérských trubek.

GPS navigace se hodí do zákazu

Je moderním řešením při označování lovného místa. Pomocí GPS velice lehce a rychle najdeme na vodní ploše naše lovné místo. Náš lovný prostor jednoduše vyhledáme pomocí souřadnic, které si uložíme do GPS při prvním kontaktu s naším lovným místem. Nemusíme jej proto označovat bójí.

Navigaci použijete tam, kde jsou bójky zakázány.

Navigace není vždy přesná, udává se, že odchylka činí tři až pět metrů. Ovšem na rozsáhlých vodních plochách (například Novomlýnské nádrže), kde GPS nejčastěji používáme, nehraje tento rozdíl až tak velkou roli. Tato pomůcka má své obrovské uplatnění tam, kde není rybářskými pravidly umožněno své lovné místo označit bójkou.

Navigaci oceníme také v noci a za husté mlhy, kdy viditelnost je nízká, ale s pomocí souřadnic doplujeme přesně tam, kam máme. GPS disponují i sonary vyšších cenových tříd.