Váš pes nejvíce ocení, když si s ním před půlnocí zalezete pod peřinu

Váš pes nejvíce ocení, když si s ním před půlnocí zalezete pod peřinu | foto: shutterstock.com

Na silvestrovské oslavy připravte i svého psa

  • 18
Veterinární ordinace většinou 31. prosince vyprodají veškeré zásoby sedativ. Existují ale i levnější a šetrnější řešení, jak zajistit vašemu psovi nebo kočce přežití silvestrovských oslav bez zbytečného stresu.

Ostřílení pejskaři vědí, že zvláště ve větších městech už by neměli svého psa pustit na volno ani odpoledne, kdy si nejrůznější petardy zkoušejí nedočkavci. Vylekaný pes snadno ztratí orientaci a jeho zaběhnutí je dílem okamžiku. Rázem pak máte o silvestrovský program postaráno.

Jaká jsou rizika?

Zatímco vy se budete kochat půlnočním ohňostrojem, váš vystrašený pes může ze zoufalství ničit vaši domácnostNejde o život, ale podceněním škod, které mohou na psychice vašeho zvířete napáchat hlučné silvestrovské oslavy, si můžete zadělat na trvalejší problém. Kvůli jediné nezvládnuté negativní zkušenosti se z něj může stát vystrašené zvíře reagující v budoucnu nevyzpytatelně na jakýkoliv silnější zvuk.
Kočku většinou stačí uložit na nejklidnější místo v bytě, kde s největší pravděpodobností půlnoc prospí. Pokud ale necháte přes kritickou půlnoc doma samotného psa, může ze strachu začít ničit váš příbytek, což po příchodu ihned zjistíte podle rozkousaných věcí. Že se přitom může i zranit, je nasnadě.

Jaké jsou možnosti?

Během Silvestra svého psa pusťte navolno proběhnout pouze tam, kde nehrozí, že si někdo bude zkoušet odpalování petard Nejpřirozenější a nejjednodušší je odjet někam mimo město, kde je klid a oslava víceméně proběhne za bouchnutí zátky šampaňského. Takových míst už ale dnes moc není, petardy střílejí téměř všude, i v těch nejodlehlejších koutech. Takže většinou přicházejí na řadu léky.

Šetrná přírodní homeopatika

Klidný spánek pod sedativy může zvláště u přecitlivělých zvířat zabránit zbytečné újmě na psychiceHomeopatika jsou  asi nejšetrnějším léčivým přípravkem. Účinkují ale  velmi  individuálně. Základem úspěchu je použití správného léku pro konkrétního pacienta, což vyžaduje důkladné vyšetření lékařem homeopatem.

Pro volné použití jsou proto určeny tzv. polykompozitní přípravky, určené i pro humánní medicínu, které v lékárně koupíte bez receptu. Jsou namíchány tak, aby účinkovaly u co největší skupiny pacientů. Příkladem je homeopatický sirup SEDALIA podávaný v dávce alespoň několik dní předem 2 lžičky 2x denně nebo tablety SEDATIF PC 2x denně 1 tabletu.

Veselé feromony

Navolno pobíhající pes se může leknout vystřelené petardy, zpanikařit a zaběhnout seDále je možné použít odpařovače psích (DAP) nebo kočičích (FELIWAY) feromonů, které mají za úkol navodit u cílové skupiny zvířat dobrou náladu. Tento odpařovač se dává do zásuvky alespoň 2 týdny před Silvestrem a je k dostání u veterinárních lékařů.

Drahé přírodní řešení

SERENE-UM je dalším preparátem na přírodní bázi, který je možno použít. Jedná se o veterinární lék určený pro psy i kočky, jeho nevýhodou je vysoká cena.

Nejběžnější sedativa

Pokud víte, že je vaše zvíře opravdu labilní a hysterické, sáhnete asi po klasických sedativech. Nejpoužívanější účinnou látkou je určitě acepromazin (např. SEDALIN), který je vyráběn ve formě modrých tablet - slabších pro malá zvířata a silnějších pro velká. Velmi důležité je podání sedativa včas, aby jeho účinek nastoupil dříve, než oslavy začnou, jinak by už efekt nebyl ideální.

Nejlepší je dopřát pejskovi dopoledne dlouhou procházku, pak lehký oběd a kolem 16. až 17. hodiny podat veterinárním lékařem stanovenou dávku. Za hodinu je nutné zkontrolovat, jak pes (nebo i kočka) vypadá, a pak případně podat ještě čtvrtinovou nebo poloviční dávku té úvodní. Pokud zvíře leží, nevstává, nechte ho odpočívat na klidném, tmavém místě a choďte ho pravidelně kontrolovat. Účinek acepromazinu trvá až 12 hodin.

Terapie láskou

Považujete-li svého psa za člena rodiny, jistě vám není zatěžko strávit Silvestra s ním Většina psů i koček ale nejvíce ocení, když s nimi zůstanete poslední (a první) noc v roce doma. Stačí se s nimi o půlnoci schoulit pod peřinu, mluvit na ně a hladit je, jejich strach pak bude minimální.  

A ostatní zvířata?

Pokud se strachujete, zda silvestrovský hluk přežije při zachování duševního zdraví váš křeček nebo morče, věřte, že silvestrovskou noc většinou prospí jako každou jinou. Třeba s koněm byste to měli horší.