Na slimáky platí pivo, kachny, sůl, pichlavé bariéry i zahradní jezírko - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na slimáky platí pivo, kachny, sůl, pichlavé bariéry i zahradní jezírko

  0:22
Všechno ožerou, jsou hnusní, slizcí a nikdo je nemá rád. Zvláště zahrádkáři. Zbavit se slimáků není právě jednoduché, ale jejich výskyt na svém pozemku můžete alespoň značně omezit. Možnosti tu jsou.
Hlístice proti slimákům | (1:09) | video: iDNES.cz

Slimáci se objevují na jaře a život nám znepříjemňují až do podzimu. Ideální je proti nim bojovat od května do července a jejich stav co nejvýrazněji zdecimovat. V srpnu totiž kladou nová vajíčka, každý exemplář asi 200-400, ze kterých se potomstvo vylíhne až příští rok.

S jakým nepřítelem máte tu čest?

Nejčastějšími druhy, které vás mohou oblažovat svou přítomností, jsou plzák hnědý, zahradní, žíhaný nebo lesní. Na zahradu k vám může zavítat i slimáček polní a slimáček síťkovaný. Slimák velký si zase rád pochutná na vašem skladovaném ovoci a zelenině.

Slimáci jsou neuvěřitelně žraví. Za noc vám na záhonech ožerou, co se dá. Poslední dobou se u nás velmi rozšířil rezavý plzák španělský, který se k nám dostal z jižní Evropy. V jeho případě se jedná o nejproblematičtějšího škůdce mezi plži vůbec, rozšířeného po celé Evropě. Vyjmenovávat další desítky druhů je zbytečné. Všechny mají společné to, že o jejich blízkost nikdo nestojí.

Nejlépe se slimákům daří ve vlhku a dešti. Milují temné stinné prostředí a teploty kolem 13 až 18 °C. Během dne jich většinou moc neuvidíte, protože aktivní jsou převážně v noci. Tehdy vylézají ze svých úkrytů a spasou, na co přijdou.

Apetit slimáků je přitom téměř neomezený. Nejčastěji požírají stračky, bohyšky, vlčí boby, klíčící semenáčky zeleniny, srdíčka zelí a salátů. "Bojuji s nimi každý rok. Vždycky mi ožerou hlavně afrikány, jahody a tulipány," konstatuje zahrádkářka Marta Adámková z Prahy.

Pochutnají si i na kapustě, kedlubnách, květáku, čekance, rajčatech, kukuřici nebo na spadaném ovoci. Jejich chutě přitom ovlivňuje především počasí. Pokud totiž zaprší po dlouhém suchu, spasou všechnu zeleň v okolí a nedbají příliš na to, jestli zrovna patří na jejich obvyklý jídelníček.

Kdo vám pomůže bojovat

Slepýše si na své zahradě hýčkejte. Pro slimáky je to přirozený nepřítel, který si na nich rád pochutná.Nejšetrnější způsob, jak se zbavit plžů, je nalákat do zahrady jejich přirozené nepřátele. Požírají je především ježci, ropuchy, skokani a střevlíci, ale pochutnají si na nich i rejsci, slepýši a někteří ptáci. Můžete jim například vytvořit v rohu zahrady jakýsi "přírodní koutek" z napadaného listí. A nebo si na zahradě vybudujte přírodní jezírko a vysaďte kolem vysokou trávu.

Hejno kachen vám trávník spolehlivě vyčistí od slimáků. V Německu je dokonce možné si kachny na slimáky pronajmout.Paní Aleně Šimkové z Liberce zase pomáhají se slimáky bojovat obyčejné bílé kachny. Kam je po zahradě pustí, tam je vysbírají. "Nikomu se to nechce věřit. Když chci ukázat návštěvě, že se s nimi moje kachny opravdu ládují, musím si dojít vypůjčit pár slimáků k sousedům," usmívá se paní Alena.

Není tedy divu, že v Německu dokonce existuje farma chovající kachny, která je za poplatek půjčuje zahrádkářům. Kachny zájemcům vyžerou po zahradě slimáky a poté se na farmu vrátí.

Sbírejte a tvořte bariéry

Nejlépe se slimáků zbavíte průběžným a neustálým sbíráním. Nejvíc jich pochytáte k večeru a brzy ráno. Pokud je ale pouze vyhodíte ze zahrádky, máte je za chvíli zpátky, přilezou. Pokud je ale v kbelíku zalijete vroucí vodou, poměrně milosrdně – protože rychle – je usmrtíte. Po vychladnutí vody je můžete nalít na kompost.

Abyste před nájezdem nenažraných slimáků uchránili rostliny a zeleninu, vytvořte kolem záhonů ochrannou bariéru. Plži totiž nepřelezou přes drsný povrch, takže záhon lemující rozdrcené vaječné skořápky nebo skořápky z ořechů či piliny pro ně znamenají jen obtížně překonatelný plot. Také vyšší hradba z hrubého písku nebo vápna je odradí. A vyzkoušet můžete i kávový lógr, při jeho pozření se plži otráví.

Využít můžete i rostliny, které naopak slimáky odpuzují. Vysázejte je prostě na okraje záhonů, zabráníte tak vstupu slimáků třeba mezi zeleninu. Zcela určitě slimákům nechutná levandule, osvědčil se i kopr, šalvěj, česnek, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, kosatec a okrasné traviny.

Spolehlivá je otrava alkoholem

Pivní past jednoduše vyrobíte sami. Stačí plastový kelímek nebo kyblík, který zapustíte do země tak, aby trochu přečníval. Pak ho do poloviny naplníte pivem. Slimáci mu neodolají a v pasti umírají na otravu alkoholem. Pivu plži nejsou schopni odolat, za jeho vůní se vydají kamkoliv, i do pasti. Vyrobíte ji snadno. Do země zapusťte plastový kelímek, nejlépe blízko rostlin, které potřebují chránit. Ale tak, aby kelímek nebyl v úrovni půdy. Musí kousek přečnívat nad úroveň terénu, protože jinak by do něj napadali i užiteční živočichové. Do poloviny kelímek naplňte pivem a jednou za tři dny kelímek se zbytkem piva a mrtvými slimáky vylijte a pivo doplňte.

Ti nejzoufalejší použijí chemii nebo sůl

Granule, které mají plže otrávit, jsou poměrně účinné. Stačí je rozsypat po zahradě, nejlépe na slimáčí stezky. Vyzkoušet můžete například Vanish Slug pellets, Ferramol či Mesurol-Schneckenkorn. Granule ovšem používejte na své zahrádce s mírou, přece jen je to chemie. Při dlouhodobém užívání se látky obsažené v granulích nasají do půdy. Mohou tak uškodit nejen rostlinám a zelenině, ale i dalším živočichům.

Načítají se informace o videu…

Klasický způsob, jak se zbavit slimáků, je použití kuchyňské soli. Ta slimáky doslova rozleptá. Sůl jednoduše nasypete kolem záhonů, nejlépe na černou fólii, aby se nedostala do půdy. Můžete ji sypat i přímo na slimáky nebo z ní udělat koncentrovaný roztok, do kterého je vhodíte. Je to celkem drastický způsob, ale účinný. Milosrdnější je ovšem výše popsané usmrcení vroucí vodou.

Ještě lze zkusit parazitické hlístice

Možná už jste dělali všechno a nic nezabírá. Nebo nechcete používat chemické zbraně. Pak byste to ještě mohli zkusit s parazitickými hlísticemi (Phasmarhabditis hermafrodita). To je parazit velký cca 1 mm, který vyhledá slimáky a pronikne do nich dýchacími otvory. Uvnitř vyvrhne symbiotickou bakterii, která se množí a spolu s hlísticemi slimáka usmrtí. Hlístice se aplikují postřikem na provlhčenou půdu, 12 milionů hlístic přitom postačuje zhruba na plochu 40 m2 a stojí 436 Kč.

Autoři:

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30