Na špinavé sklo u krbu funguje chemie i jemný popel - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na špinavé sklo u krbu funguje chemie i jemný popel

Sklo u krbové vložky je třeba pravidelně čistit. Rozdíl je jen v četnosti údržby - kdo koupil kvalitní výrobek a používá vyschlé dřevo, tolik se nenadře.
Přípravek se nechá působit si minutu.

Přípravek se nechá působit si minutu. | foto: Marek Burza

Dřevo až po dvou letech

Na zvýšené kouřivosti má podíl i nedostatečně vysušené dřevo. Vzhledem k tomu, že jen málokdo je schopen sám změřit jeho doporučenou 15% vlhkost, udává se orientačně, že by se po pokácení mělo alespoň dva roky sušit.

Kouří se v každých kamnech a je třeba počítat s tím, že sklo krbové vložky je třeba čistit. Liší se však interval údržby.

Komu krb kouří málo, nemusí sklo čistit denně (taky jsme každý jinak pořádný). Ale i v tom nejlepším případě je po celodenním topení vidět jemný hnědý povlak. Ten lze bleskově setřít kromě speciálních přípravků i mechanicky novinami, které se použijí  na podpal. Sklo je třeba čistit vždy za studena. V žádném případě se nedoporučuje používat přípravky s písky, naopak se osvědčilo čištění jemným popelem, kde si mnozí berou inspiraci z metod, které se používají při čištění zbraní.

Sprej i gel

Jednou papírovou utěrkou se setře nečistota, druhou se sklo vyleští, celá operace je hotová za několik vteřin

Na čištění skel existuje mnoho přípravků. Některé ve formě spreje, jiné se aplikují jako gely. Gel má výhodu, že se nastříká na okno a nestéká, sprej se chová jako kterýkoliv přípravek na okna. Vzhledem k tomu, že pro běžné čištění postačí nechat ho působit minutu až dvě, neznamená to ale problém. K setření nečistot se použije obyčejná papírová utěrka, druhou se sklo vyleští.

Čistič by neměl chybět u žádného krbu

Může se stát, že dlouho neudržované sklo nese stopy zapečených nečistot. U některých krbů je možné celá dvířka jednoduše vyjmout, položit je do horizontální polohy a čistič nechat působit  delší dobu, aniž by stékal.

U některých krbových vložek se dvířka vytahují vzhůru do tělesa krbu. Pak je třeba hledat nenápadný šroub (často v podobě imbusu), kterým je možné dvířka uvolnit a otočit do strany tak, aby bylo sklo možné vyčistit.

Jak je to se spalováním

Jak to, že některé krby nebo kamna vypadají dlouho čisté jako na reklamním letáku, ale u některých po dni topení kvůli sazím téměř není vidět plamen? Tyto problémy mívají nejčastěji modely, které nemají dobře vyřešen systém "omývání" skla vzduchem - to dokáže zabránit nejhorším nečistotám. Druhou nejčastější příčinou podle odborníků může být i použití nedostatečně vyschlého dřeva. Zvláště v případech, kdy se používá hodně smolnaté dřevo, se kouřivost prudce zvyšuje.

Sekundární spalování podstatně zvyšuje účinnost krbu

Moderní krbové vložky a krbová kamna dosahují účinnosti blížící se plynovým kotlům. Používají systém spalování, jehož podstatou je sekundární spalování kouřových plynů a prachových částic, které u ohnišť, která tohoto systému nevyužívají, unikají nevyužity do komína a znečišťují tak životní prostředí.

Při sekundárním spalování se do topeniště přisává studený vzduch, okysličuje emisní částice, čímž dochází k jejich zplynování. Při tomto procesu se zvyšuje až dvojnásobně účinnost krbové vložky, dochází až ke 40% úspoře paliva. Díky tomu se prodlužuje doba hoření bez přikládání o 40–50 %.

Kolik přívodů vzduchu

Posuvnou mřížkou se reguluje množství vzduchu pro omývání skla

Se sekundárním spalováním souvisí i systémy, které mají zabránit špinění skla krbu. Některé z nich počítají se dvěma, některé se třemi přívody vzduchu do spalovací komory.

Na trhu se najdou vložky, kde se studený sekundární vzduch nasává nad krbem a podél okna klesá dolů. Vytváří tak "zábranu" popílku, který se pak nemůže usazovat na skle. Teprve poté se vzduch zapojí do procesu sekundárního spalování.

Některé krbové vložky (nebo kamna) využívají tří přívodů vzduchu. Pod rošt proudí primární vzduch, který dodává kyslík hlavnímu hoření polen. Pod dvířky krbu je mřížka, která z místnosti nasává studený vzduch tak, aby štěrbinou navazující na vnitřní plochu skla vytvářel "stěnu" zabraňující usazování popílku - vzduch proudí díky komínovému efektu poměrně rychle, takže vytváří spolehlivou clonu. Pro efekt sekundárního spalování se pak využívají otvory v horní části krbu.

U některých krbů se vzduch pro sekundární spalování nasává na dvířky

Co je správně? Podle některých odborníků se často systém s dvěma přívody vzduchu používá u větších vložek, se třemi u menších, jedním dechem ale dodávají, že oba systémy mohou sloužit dobře, záleží ale na tom, jak výrobce dokázal celý systém propočítat, varují proto před neznačkovými výrobky problematického původu.

Co se může někdy stát u nedokonalého systému s dvojím nasáváním? Než vzduch stačí klesnout, ohřeje se a komínovým efektem stoupá a podílí se na zmiňovaném efektu sekundárního spalování. Výsledkem je okno čisté v horní části, vespod zůstane začouzené sklo.

Na slídu opatrně

Americká kamna mívají slídová okénkaAmerická kamna mívají "sklo" ze slídy. Vzhledem k tomu, že je tento materiál měkčí než křemičité sklo používané na běžné krbové vložky, je potřeba s ním zacházet opatrně. "Kdo v těchto kamnech topí koksem, nemívá se znečištěním problémy, žárem se vypálí," vysvětluje František Ivanšík, který se zabývá restaurováním starých amerických kamen. Vzhledem k tomu, že mnozí tato kamna používají jako dekoraci a při občasném zatopení používají dřevo, které nevyvine podobný žár, doporučuje opatrné mechanické čištění či použití podobných prostředků, jaké se používají na běžné sklo v krbech.

Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025