Přípravek se nechá působit si minutu.

Přípravek se nechá působit si minutu. | foto: Marek Burza

Na špinavé sklo u krbu funguje chemie i jemný popel

  • 22
Sklo u krbové vložky je třeba pravidelně čistit. Rozdíl je jen v četnosti údržby - kdo koupil kvalitní výrobek a používá vyschlé dřevo, tolik se nenadře.

Dřevo až po dvou letech

Na zvýšené kouřivosti má podíl i nedostatečně vysušené dřevo. Vzhledem k tomu, že jen málokdo je schopen sám změřit jeho doporučenou 15% vlhkost, udává se orientačně, že by se po pokácení mělo alespoň dva roky sušit.

Kouří se v každých kamnech a je třeba počítat s tím, že sklo krbové vložky je třeba čistit. Liší se však interval údržby.

Komu krb kouří málo, nemusí sklo čistit denně (taky jsme každý jinak pořádný). Ale i v tom nejlepším případě je po celodenním topení vidět jemný hnědý povlak. Ten lze bleskově setřít kromě speciálních přípravků i mechanicky novinami, které se použijí  na podpal. Sklo je třeba čistit vždy za studena. V žádném případě se nedoporučuje používat přípravky s písky, naopak se osvědčilo čištění jemným popelem, kde si mnozí berou inspiraci z metod, které se používají při čištění zbraní.

Sprej i gel

Jednou papírovou utěrkou se setře nečistota, druhou se sklo vyleští, celá operace je hotová za několik vteřin

Na čištění skel existuje mnoho přípravků. Některé ve formě spreje, jiné se aplikují jako gely. Gel má výhodu, že se nastříká na okno a nestéká, sprej se chová jako kterýkoliv přípravek na okna. Vzhledem k tomu, že pro běžné čištění postačí nechat ho působit minutu až dvě, neznamená to ale problém. K setření nečistot se použije obyčejná papírová utěrka, druhou se sklo vyleští.

Čistič by neměl chybět u žádného krbu

Může se stát, že dlouho neudržované sklo nese stopy zapečených nečistot. U některých krbů je možné celá dvířka jednoduše vyjmout, položit je do horizontální polohy a čistič nechat působit  delší dobu, aniž by stékal.

U některých krbových vložek se dvířka vytahují vzhůru do tělesa krbu. Pak je třeba hledat nenápadný šroub (často v podobě imbusu), kterým je možné dvířka uvolnit a otočit do strany tak, aby bylo sklo možné vyčistit.

Jak je to se spalováním

Jak to, že některé krby nebo kamna vypadají dlouho čisté jako na reklamním letáku, ale u některých po dni topení kvůli sazím téměř není vidět plamen? Tyto problémy mívají nejčastěji modely, které nemají dobře vyřešen systém "omývání" skla vzduchem - to dokáže zabránit nejhorším nečistotám. Druhou nejčastější příčinou podle odborníků může být i použití nedostatečně vyschlého dřeva. Zvláště v případech, kdy se používá hodně smolnaté dřevo, se kouřivost prudce zvyšuje.

Sekundární spalování podstatně zvyšuje účinnost krbu

Moderní krbové vložky a krbová kamna dosahují účinnosti blížící se plynovým kotlům. Používají systém spalování, jehož podstatou je sekundární spalování kouřových plynů a prachových částic, které u ohnišť, která tohoto systému nevyužívají, unikají nevyužity do komína a znečišťují tak životní prostředí.

Při sekundárním spalování se do topeniště přisává studený vzduch, okysličuje emisní částice, čímž dochází k jejich zplynování. Při tomto procesu se zvyšuje až dvojnásobně účinnost krbové vložky, dochází až ke 40% úspoře paliva. Díky tomu se prodlužuje doba hoření bez přikládání o 40–50 %.

Kolik přívodů vzduchu

Posuvnou mřížkou se reguluje množství vzduchu pro omývání skla

Se sekundárním spalováním souvisí i systémy, které mají zabránit špinění skla krbu. Některé z nich počítají se dvěma, některé se třemi přívody vzduchu do spalovací komory.

Na trhu se najdou vložky, kde se studený sekundární vzduch nasává nad krbem a podél okna klesá dolů. Vytváří tak "zábranu" popílku, který se pak nemůže usazovat na skle. Teprve poté se vzduch zapojí do procesu sekundárního spalování.

Některé krbové vložky (nebo kamna) využívají tří přívodů vzduchu. Pod rošt proudí primární vzduch, který dodává kyslík hlavnímu hoření polen. Pod dvířky krbu je mřížka, která z místnosti nasává studený vzduch tak, aby štěrbinou navazující na vnitřní plochu skla vytvářel "stěnu" zabraňující usazování popílku - vzduch proudí díky komínovému efektu poměrně rychle, takže vytváří spolehlivou clonu. Pro efekt sekundárního spalování se pak využívají otvory v horní části krbu.

U některých krbů se vzduch pro sekundární spalování nasává na dvířky

Co je správně? Podle některých odborníků se často systém s dvěma přívody vzduchu používá u větších vložek, se třemi u menších, jedním dechem ale dodávají, že oba systémy mohou sloužit dobře, záleží ale na tom, jak výrobce dokázal celý systém propočítat, varují proto před neznačkovými výrobky problematického původu.

Co se může někdy stát u nedokonalého systému s dvojím nasáváním? Než vzduch stačí klesnout, ohřeje se a komínovým efektem stoupá a podílí se na zmiňovaném efektu sekundárního spalování. Výsledkem je okno čisté v horní části, vespod zůstane začouzené sklo.

Na slídu opatrně

Americká kamna mívají slídová okénkaAmerická kamna mívají "sklo" ze slídy. Vzhledem k tomu, že je tento materiál měkčí než křemičité sklo používané na běžné krbové vložky, je potřeba s ním zacházet opatrně. "Kdo v těchto kamnech topí koksem, nemívá se znečištěním problémy, žárem se vypálí," vysvětluje František Ivanšík, který se zabývá restaurováním starých amerických kamen. Vzhledem k tomu, že mnozí tato kamna používají jako dekoraci a při občasném zatopení používají dřevo, které nevyvine podobný žár, doporučuje opatrné mechanické čištění či použití podobných prostředků, jaké se používají na běžné sklo v krbech.