Po zveřejnění článku Pošlete plánek své zahrady, architekt navrhne její proměnu paní domu a zahrady okamžitě na výzvu redakce Hobby.cz zareagovala. "O zahradu se starám ráda. Bohužel jsem všechnu svoji energii vydala na rekonstrukci domu a pro zahradu bych potřebovala nějaký impulz. Z fotografie je vidět, jak moc to naše zahrádka potřebuje," stálo v jejím e-mailu.
Návrh respektuje požadavek na jednoduchý styl
Mladá zahradnice Eva Nováková, která má s návrhy soukromých zahrad zkušenosti z Česka i zahraničí, s paní Vojáčkovou důkladněji probrala přání rodiny ohledně budoucí podoby zahrady a pustila se do práce. Navrhla pravidelnou kompozici, která vychází z architektonické úpravy domu.
Celkový návrh proměny zahrady má pravidelnou kompozici, protože vychází z linií jednoduchého řadového dvojdomku.
Výsledný návrh respektuje jednoduchý styl řadového dvojdomku z roku 1932, ke kterému zahrada patří, i fakt, že ji bude užívat rodina se dvěma malými školačkami. Vlastní realizace proměny zahrady do nové podoby, tedy veškeré fyzické i finanční investice, už jsou čistě na jejích majitelích. Určitě nebudou váhat, protože současný stav zahrady není ideální ani na jediném centimetru.
Vodní plocha jako přechod mezi terasou a trávníkem
Například výškově rozdílný přechod mezi terasou a travnatou plochou zahrady se poměrně nešťastně snaží řešit zídka z betonových obrubníků. "Ta přijde odstranit jako první," těší se už paní Vojáčková na budoucí úpravy.

Podle návrhu by měla terasu a trávník oddělit vodní plocha, její pohodlný přechod umožní kamenné desky.
Zahradní architektka Eva se totiž tohoto zdánlivého nedostatku rozhodla vtipně využít k vybudování vodního předělu. "Masivním, dominantním prvkem v zahradě se v těchto místech stane schodiště, které umožní vstup na zahradu ze všech východů z budovy. Schodiště ještě vizuálně podpoří vodní plocha ve stejně strohém stylu," vysvětluje svou vizi. Podaří se tak do zahrady vkomponovat vodní plochu, ačkoliv se zprvu zdálo, že se pro ni na miniaturním prostoru nenajde místo.
"Můstek" přes vodní plochu by měly tvořit velké kamenné desky, plochy mezi schody se osází japonským javorem (Acer palatum ´Atropurureum´) a méně vzrůstnými jehličnany (Pice glauca ´Globosa´). Jako podrost zahradnice navrhla rostliny půdopokryvné, jako je barvínek (Vinca minor, Vinca major), zběhovec (Ajuga reptans) či skalník (Cotoneaster buxifolius).
Terasa podél domu půjde po proměně zahrady využívat nejen k posezení, ale i k aktivnímu odpočinku. Část terasy je totiž v návrhu vyhrazena pro umístění minigolfu. "Opticky by měl být zakryt mobilní zelení; není problém osadit větší truhlíky jehličnany a trvalými rostlinami," říká Nováková.
Zahrada by měla být barevná, přitom stylově ukotvená
Dalšími, nepravidelně rozmístěnými rostlinami v zahradě by se měly stát (v návrhu viz bod č. 5) užší stromkové kultivary stromkových růží (Rosa), nižší cesmíny (Ilex), zimostráz (Buxus), traviny (Miscanthus sinensis), borovice (Pinus mugo) či brsleny (Eonymus).
Pravidelný tvar kompozice zahrady (pod bodem číslo 6) by měly naopak podtrhnout rostliny jako levandule (Lavandula), tlustonitníky (Pachysandra), bergenie (Bergenia), bohyšky (Hosta), kontryhely (Alchemilla), čemeřice (Helleborus) či kostřavy (Festuca).
"Na vytvoření rostlinné kulisy, která dorovná hlavní kompoziční tvar zahrady, jsem zvolila střemchu (Prunus laurocerasus), kalinu (Viburnum opulus) a zimostráz (Buxus)," vysvětluje zahradnice. Cíp by totiž jinak narušoval požadovanou pravidelnou kompozici zahrady.
Protože je majitelka zahrady současně maminkou dvou dětí, není divu, že touží po záhonku na drobné ovoce a bylinky. Najdete ho podél plotu (jako bod č. 8). Doplňují ho podrostové rostliny (viz bod č. 6), které ideálně pokryjí prostor pod rybízem, angreštem a podobně.
Do celé kompozice zahradní architektka navrhuje použití kamenů. "Vidím to na pískovec a oblázky ve světlé barvě," dokresluje svou představu o detailech Eva Nováková.