Uvedené druhy, podobně jako lichořeřišnici či hrachor, můžete už od poloviny dubna vysévat přímo na stanoviště. Ještě ale zdaleka není pozdě a nabídka semenářství je i v těchto dnech více než bohatá.
Pěstování ze semínka zvládnete
Přímo na záhon se vysévají letničky, které mají rychlý vývoj a tedy i nástup květu. Případně letničky, které nesnášejí přesazování, a proto je tedy v nabídce zahradnictví nenajdete v podobě rostlin. Jen sáčky s jejich semeny.
Nemějte strach, jejich pěstování určitě zvládnete, zpravidla se jedná o květiny velmi nenáročné. Jen to chce trochu trpělivosti, vzcházení rostlin ze semínka chvilku trvá, takže pro letničky především vyberte stanoviště s pečlivě zpracovanou půdou. Neleňte a odstraňte z půdy všechny vytrvalé plevele, ať se rostlinky letniček mohou soustředit jen na svůj růst.
"Při výsevu mějte na paměti, že hloubka výsevu musí být úměrná velikosti semen. Převážně jde o semena velmi drobná, proto je do půdy zapravujte opravdu mělce a povrch utužte prkénkem," radí zkušený pěstitel Ing. Josef Černý. "A nezapomeňte, že všechny výsevy musíte chránit před vyschnutím a před slimáky."
Vyzkoušejte si výsev:
|
Které další letničky vybrat
Mezi vysoké letničky patří slunečnice (Helianthus annuus), s jedním květem i vícekvěté, tradiční žluté i barevné. Vysévat potřebují až 70 cm od sebe. Z dalších skoro metr vysokých letniček můžeme vyjmenovat okrasný, většinou plnokvětý mák (Papaver somniferum), slézovec (Lavatera trimestris) i slezovku (Malope trifida), jednoletou ostrožku (Delphinium ajacis) a chrpy (Centaurea moschata, C. imperialis, C. cyanus).
Vděčnou letničkou je i téměř nezničitelný laskavec ocasatý (Amaranthus caudatus), který doroste i přes metr výšky a má nezvykle dlouhá, tmavě růžová květenství. Přímo do půdy můžete vysít i světle zelené cypřišky (Kochia scoparia), které se na podzim zbarví do červena.
Výšku kolem půl metru bude mít růžová, červená nebo i bílá klárkie neboli lokanka (Clarkia unguiculata), modrá, světle fialová nebo bílá černucha (Nigella damascena). Tu po odkvětu zdobí baňaté tobolky, které vypadají půvabně i po usušení. Oceníte i modrý nepopínavý svlačec (Convolvulus tricolor) a červený len (Linum grandiflorum).
Mezi nižší letničky patří například různobarevná sluncovka neboli kalifornský máček (Eschscholzia californica) s úžasně vzdušnou stavbou rostlinky, nebo žlutá dvoutvárka (Dimorphotheca sinuata). Pomněnku připomíná užanka (Cynoglossum amabile), bíle nebo fialově kvetou iberky (Iberis amara, I. umbellata), včely vám na zahradu přiláká modrá svazenka (Phacelia tanacetifolia), nenápadná je rezeda vonná (Reseda odorata). Barevnou obrubu záhonů vám vytvoří jednoletá fialová nebo bílá tařicovka (Lobularia maritima), která dorůstá výšky do 15 cm.