Nafukovací bazének můžete umístit kamkoliv na vodorovný podklad. Jen ho

Nafukovací bazének můžete umístit kamkoliv na vodorovný podklad. Jen ho podložíte geotextilií. | foto: Bestway

Nafukovací nadzemní bazén je nejgeniálnějším vynálezem posledních let

  • 42
Ve středu jste se dopoledne ptali na vše, co vás zajímá o provozu bazénu. Drtivá většina čtenářů řešila problémy s provozem menších nadzemních nafukovacích bazénů.

Podle otázek čtenářů je znatelné, že nejpřevratnějším "vynálezem" v oblasti bazénové techniky se stal zhruba v posledních deseti letech nafukovací nadzemní bazén. I když podle údajů bazénových specialistů rostou prodeje velkých zapuštěných bazénů, stále je hodně těch, kdo bazén odmítají z principu – nechce se jim dívat na "modrou díru" do zahrady. Raději pořídí jen sezonní malý bazének pro děti.

Ti pak neřeší další výdaje na doplňky, ohřev vody, případně zastřešení. Což je podmínkou úspěšného prodloužení koupací sezony v zapuštěném bazénu.

Zde najdete všechny otázky a odpovědi

Počet lidí, kteří malý nafukovací bazén pořizují pro malé děti, se rok od roku zvyšuje a podléhají i ti, kdo mají třeba i jen malou zahrádku. Nafukovací bazény s jednoduchou instalací, nízkou cenou a možností se bazénu zbavit, když děti vyrostou, jsou geniálním řešením. Zvlášť když (na rozdíl od malých plivátek vhodných tak pro dvouleté děti) umožňují filtraci vody podobně jako je tomu u velkých bazénů.

To ale přináší i úskalí. Na mnohých čtenářských dotazech je znát, že je psali lidé zatím "nepolíbení" zkušeností s údržbou vody. Protože ta tak trochu připomíná alchymii, vyplatí se přesně dodržovat návody prodejců bazénů. V opačném případě se snaha dosáhnout křišťálové vody změní na zoufalé a bezhlavé střídání jednoho chemického prostředku za druhým. Nejenže je to drahé, ale často to ani k ničemu nevede. Navíc – vysvětlujte uprostřed léta dětem, že se vám zatím nepodařilo vodu "postavit do latě".

Vyskytují se banální chyby, například napouštět vodu do bazénu ze zahradní studny se nemusí vyplatit. Než zlikvidujete všechny mikroorganismy, bude vás to stát víc než objednat cisternu s pitnou vodou (pokud je to technicky možné). A pak už jen klasicky upravit pH a udržovat čistotu vody pomocí malého množství chemie.

Hodně otázek směřovalo také k novince, která byla dosud jen výsadou velkých zapuštěných bazénů – k UV lampě. Čtenáři se ptali nejen na to, jak funguje, ale i na dimenzování výkonu. A technicky zaměřený čtenář se dokonce nezapomněl zeptat i na způsob, jak nastavit čerpadlo spínající vodu ze solárního ohřevu, aby nespínalo zbytečně v době, kdy je zataženo a ohřev nefunguje.