Rypoš lysý sice moc krásy nepobral, ale je zdravější než ostatní zvířata.

Rypoš lysý sice moc krásy nepobral, ale je zdravější než ostatní zvířata. | foto: Profimedia.cz

Příšerná a nahatá krtčí krysa pomůže rozřešit tajemství věčného mládí

  • 70
Rypoš lysý na první pohled vypadá odporně. Plešatá holá potvora se zuby jako mrož ale překvapila vědce, protože žije sedmkrát déle než obyčejná krysa a je absolutně zdravá.

Tato zvířata (Heterocephalus glaber, naked mole rat) žijící ve východní Africe se dožívají 30 let, tedy sedmkrát víc než běžné krysy. A zdají se být odolná proti rakovině.

Rypoš lysý

Je 8–10 cm dlouhý a váží 30–35 gramů. Oči má velmi malé, jejich schopnost vidět je slabá. Nohy jsou tenké a krátké, navzdory tomu je schopen se v podzemí pohybovat stejně rychle vzad jako vpřed. Svoje velké vyčnívající zuby používá pro kopání, rty jsou uzavřeny těsně za zuby, aby se zabránilo průniku materiálu při kopání.

Vědci z liverpoolské univerzity právě dokončili mapování jejich genomu. Snažili se pochopit, proč je zvíře tak zdravé.

"Úroveň odolnosti rypoše vůči nemocem, zvláště rakovině, by nám mohla naznačit, proč jsou někteří lidé náchylnější k nemocem než jiní," soudí vedoucí lékař vědeckého týmu Joao Magalhaes. "Je to pro nás dobrý způsob, jak odhalit zaručený model pro zastavení stárnutí a rezistance vůči alergií," vysvětlil deníku Mail Online.

Slibuje přitom, že pokud by lidé mohli využít výsledky výzkumu, nemusí se bát, že by skončili s podobnou vizáží jako rypoš.