Hroši v zoo se ztrácejí v kalné vodě. Projektant podcenil filtraci - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hroši v zoo se ztrácejí v kalné vodě. Projektant podcenil filtraci

  11:05
Nový areál pro hrochy v pražské zoo za 160 milionů má vážnou vadu. V bazénech funguje nedostatečně filtrace. Voda je tak špinavá, zvířata nejsou vidět a nikdo nechce dát miliony na opravu.
V novém bazénu se samec Slávek při zahájení provozu pohyboval s lehkostí, nyní je voda zelená.

V novém bazénu se samec Slávek při zahájení provozu pohyboval s lehkostí, nyní je voda zelená. | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Pražská zoologická zahrada se v roce 2005 zhlédla v německém Hannoveru. Hroši tam žijí v unikátním pavilonu, kde je mohou návštěvníci sledovat díky proskleným bazénům i pod vodou.

Přes sklo vidí lidé v novém výběhu zelenou vodu, ale plovoucího hrocha zahlédnou jen zřídka.

A tak i pražská skupinka dostala na jaře vodní nádrže se stěnami ze skla. Jenže místo tanečních figur baculatých zvířat pod hladinou návštěvníci skoro půl roku sledují, jak se ve vodě vznáší nevábné nestrávené zbytky, které prošly trávicím traktem hrochů.

"My jsme lidem něco slíbili a přes veškerou snahu nejsme schopni svému slibu dostát," komentoval ředitel zoo Miroslav Bobek kalnou břečku, v níž jsou z hrochů vidět jen pohybující se stíny.

Po půl roce provozu se tak naplnily obavy, které měl ředitel a chovatelé už ve chvíli, kdy se spouštěl zkušební provoz.

"Měli jsme totiž špatné zkušenosti s tím, jak se čistí voda u lachtanů," řekl Bobek, který už při otevření na konci letošního března opatrně říkal: "Hroši pod vodou budou k vidění vždycky jen do té doby, než se zakalí voda. Udržet vodu úplně čistou po celou dobu není v našich silách."

Ve skutečnosti však vydrží průzračná voda jen okamžik. Jakmile do ní hroši vlezou a zabydlí si ji po svém, je viditelnost v tahu. Přitom již při přípravě projektu údajně upozorňovala zahrada projektanty z kanceláře D plus, že systém filtrování vody nemusí stačit a je potřeba celý systém pořádně konzultovat v Německu.

Návrh pak autoři také poupravili a investice o pár milionů narostly, ale stejně to ničemu nepomohlo.

Hroši v nádrži, když je na ně vidět:

Ladný pohyb hrochů pod vodou, to musíte vidět | (2:06) | video: Zoo Praha

Špatně filtrovanou vodu potvrdil posudek

"Hlavním nedostatkem je, že v bazénech zůstávají hrubé nečistoty, které nejsou štěrkopískové filtry schopné vyčistit," vysvětlil ve zkratce Jiří Kotek ze stavebního oddělení zoologické zahrady, v čem spočívá problém.

Ten může napravit relativně jednoduchá přestavba pavilonu: na dně bazénů se uvolní trysky, které vylepší proudění vody v nádržích, přistaví se žlábky, v nichž se zachytí natrávená vláknina, a navrch dobudují sítě nebo česla, která vodu zbaví největší nečistoty.

"Náklady odhadujeme přibližně na osm milionů," sdělil Jan Beránek, ředitel odboru městského investora z magistrátu, který to celé musí zaplatit.

Je tu však problém - primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) oznámil: "Udělal jsem si malý průzkum. Radní nejsou ochotni uvolnit další peníze."

I když v poměru k ceně celého Údolí slonů a přilehlých pavilonů je osm milionů takřka drobnost, v době úspor se každá koruna počítá.

"Proto už osm měsíců jednáme s projektanty a zhotoviteli, abychom se domluvili na nějakém schůdném řešení. Jenže to zatím není možné, protože projektanti si nemyslí, že udělali chybu," popsal vleklý spor Beránek, který má teď v rukou nový argument. Totiž posudek ze Stavební fakulty ČVUT.

"Tam se přímo říká, že v pavilonu hrochů chybí celá první fáze filtrování vody," upozornil Beránek.

MF DNES se  pokoušela pracovníky projekční a inženýrské kanceláře oslovit, ale bez úspěchu.

Podle Beránka jsou sami projektanti ochotni systém čištění vody upravit. "Ovšem za dvojnásobek odhadované ceny," poznamenal ředitel odboru.

Táhnoucí se spor může skončit až u soudu

To je pro město nepřijatelné. Přetahovaná o čistší vodu pro Slávka, Marušku a Válečka tak může pokračovat - a to ještě poměrně dlouho.

"Máme v rukou takzvané zádržné. Nedoplatili jsme firmě 17 milionů, které dostanou až ve chvíli, kdy projekt převezmeme," přiznal primátor Hudeček.

Ředitel Bobek je připraven i na nejhorší variantu.

"Může se stát, že soud nakonec bude rozhodovat, kdo všechno způsobil, a tím pádem, kdo to bude platit. Problém je ale příliš vidět, dělá ostudu zoologické zahradě i Praze a řešení trvá moc dlouho," dodal šéf zoo.

Připomněl, že pro návštěvníky se pavilon hrochů otevřel na začátku jara, hroší rodinka se tam však nastěhovala už skoro před rokem. A celou tu dobu ošetřovatelé bojují s kalící se vodou.

Původní domov hrochů v bývalém pavilonu velkých savců je po povodních neobyvatelný, navíc se blíží zima. Tudíž je problém i s termínem oprav.

"Úpravy by se musely stihnout ještě na podzim nebo až na jaře, kdy mohou být hroši ve venkovním bazénu," připustil Bobek ještě jednu překážku.

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ (A13359)

AURES Holdings a.s.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025