Díky řízkování si můžete v podstatě donekonečna množit i své oblíbené muškáty

Díky řízkování si můžete v podstatě donekonečna množit i své oblíbené muškáty neboli pelargónie. | foto: Profimedia.cz

Namnožit si rostliny pomocí řízkování není problém

  • 1
Odkopneš mi kousek? Ulomíš mi větvičku nebo mi necháš pár semínek? Tak znějí časté prosby nadšených pěstitelů, když je na zahradě či ve vašem obýváku zaujme rostlina, bez které najednou nemohou dál existovat.

Znalost a umění množit rostliny se hodí nejen zahrádkářům, ale i obyvatelům bytů, když chtějí získat nový exemplář pokojové rostliny. Domácí množení má přitom nespornou výhodu: je v podstatě zadarmo. Navíc není náročné, většina rostlin se rychle ujme a často přinese majiteli větší radost než koupené exempláře.

Nebojte se řízkování. Vyzkoušejte si ho a uvidíte

Vůbec nejběžnější metodou vegetativního množení okras­ných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček.

Stonek kamélie nařežete na jednotlivá očka s ponechaným listem.
Každý řízek kamélie ponořte do práškového růstového stimulátoru, zapíchněte do
Čerstvě zapíchané řízky kamélie, oblíbené pokojové rostliny pocházející z

Stonek mahonie stačí nařezat na kousky s jedním očkem a jedním listem. Každý ponoříte do práškového růstového stimulátoru, zastrčíte do připravené jamky a přihrnete substrátem.

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do ná­doby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin.

Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus. S blížícím se jarem se řízkování využívá i k získání další generace oblíbených muškátů (pelargonií), fuchsií i dalších balkonovek. Řízky jednoduše získáte z přezimujících rostlin z minulého léta.     

Postupuje se tak, že řízky z mateční rostliny odříznete ostrým nožem nebo řezákem. Lepší zakořenění můžete podpořit růstovým stimulátorem, které jsou běžně k dostání v zahradnictví nebo hobby marketech. Je to bílý prášek, do kterého "namočíte" tu část rostliny, která by měla zakořenit. 

Měkké (například travnaté) řízky sázejte asi jeden centimetr hluboko, silnější dřevnaté řízky mnohem hlouběji. A protože zakořenění rostlin napomáhá vlhkost ve vzduchu a teplo, můžete sadbu přikrýt průhlednou fólií a po zakořenění ji podle konkrétních podmínek postupně otužovat.

Řadu rostlin si lze díky řízkování nejen rozmnožit, ale doslova zachránit, protože řízky lze odebrat i ze skomírajících kusů rostlin, což platí například i u brusinek. Jak na rozmnožování brusinek se dozvíte v článku Brusinky můžete pěstovat i v květináči, pozor, ať je nepřelijete.